Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Razer Blackshark V2 X İncelemesi

Razer markası ülkemizde bir süre geri planda kalmıştı diyebiliriz. Fakat son zamanlarda ülkemizde de öne çıkan markalardan biri olmaya başladı. Eskiden pahalı marka gözüyle bakılan Razer’ın artık fiyat/performans oranı şaşırtıcı derecede iyi olan oyuncu ekipmanlarını bulabiliyorsunuz. Bu durum haliyle oyuncu ekipmanı piyasasını hareketlendirdi.

Bugün incelemesini yaptığımız Razer Blackshark V2 X model oyuncu kulaklığı da özel indirimimizle birlikte 400 TL bütçe seviyesi için en fiyat/performans oyuncu kulaklıklarından biri oluyor. Şık tasarımı, 240 gramlık hafif yapısı ve şaşırtıcı mikrofon performansıyla birlikte bu kulaklık beklentilerin üzerinde bir genel kullanım sunabiliyor diyebiliriz.

Razer Blackshark V2 X Oyuncu Kulaklığı

Razer Blackshark V2 X model oyuncu kulaklığının bizdeki versiyonu siyah ve yeşil renk olan. Yani Razer markasının artık ikonikleşmiş renk kombinasyonuna sahip modeli. Fakat bu kulaklığın yeşil ağırlıklı hali ve beyaz ağırlıklı versiyonları da bulunuyor. Ülkemizde ise genellikle bizde bulunan renk şeması satılmakta. Bu klasik renk kombinasyonu ise aslında gerçekten hoş bir görüntü sunabiliyor.

Kulaklığın geneli siyah renklerde fakat gördüğünüz gibi kablolardaki yeşil renk tercihi kulaklığın genel tasarımını ileriye taşımış. Bu kulaklığın tasarımı aslında diğer Razer kulaklıklardan daha farklı bir durumda. Kulaklığın yükseklik ayarı gördüğünüz çelik kısımla yapılıyor. Fakat bu farklı tasarımın bazı dezavantajları bulunuyor maalesef, örneğin bu kulaklığın sağa, sola dönme gibi yetenekleri bulunmuyor. Yani boynunuza astığınız zaman size rahatsızlık verebilir.

Kulaklığın üst kısmında suni deri bir malzemeye yer verilmiş fakat bu malzeme oldukça yumuşak olduğu için uzun süreli kullanımlarda çok bir baskı yapmıyor. Ayrıca yukarıdaki görselde de gördüğünüz üzere üst kısma büyükçe bir “RAZER” yazısı işlenmiş durumda. Konfor olarak bu bölgenin doldurulması güzel olmuş, kafaya oluşturulan baskıyı iyi emebiliyor, tabii ki kafaya temas eden kısımda kumaş olsa biraz daha az terletebilirdi.

Kulak üstü kulaklıklardaki en önemli noktalardan biri kulak yastıkları diyebiliriz. Çünkü baskının büyük bir kısmı burada ve hassas bir bölge olan kulak bölgesine temas ediyor. Bu kulaklığın kulak yastıkları gördüğünüz gibi iyice doldurulmuş halde. Dış çevresi suni yeri, cilde temas eden kısım ise özel bir kumaştan imal edilmiş durumda. Bu sayede hem pasif gürültü izolasyonu yapılmış hem de ciltte oluşabilecek terleme azaltılmış. Bu kulak yastığı yapısı genel olarak oldukça rahat olmuş, zaten 240 gramlık yapısıyla birlikte uzun süreli kullanımlarda da gayet rahat bir kullanım sunuyor.

Bu kulaklığın farklı bir tasarıma sahip olduğundan bahsetmiştik. Bunun artısını ise kontrollerde görebiliyoruz. Kulaklığın sol tarafında görselde de gördüğünüz gibi fiziksel bir ses açıp kısma tekerleği bulunuyor. Bu konuma alıştıktan sonra sesi açıp-kısmak gerçekten çok kolay bir hale geliyor.

Mikrofon kısmına değinecek olursak önünde pop filter bulunuyor bu güzel bir şey, sesinizdeki patlamaları, hışırtıları büyük oranda kesiyor. Ayrıca esnek bir yapıda olduğu için konumu ayarlanabiliyor. Fakat en büyük eksisi ise bu mikrofonun çıkarılabilir bir yapıda olmaması, eğer dışarıda falan kullanacaksanız mikrofon biraz garip görünebilir 🙂

Razer Blackshark V2 X model oyuncu kulaklığının diğer güzel özelliklerinden biri yine sol tarafta bulunan mikrofonu susturmanıza imkan tanıyan ufak buton. Yeşil detayla süslenen bu butona bastığınız zaman mikrofonunuz susturulmuş konuma geçiyor.

Razer Blackshark V2 X Teknik Detaylar

 • Bağlantı: 3.5 MM Jak
 • Sürücü Çapı: 50 MM Razer Triforce
 • Ses Teknolojileri: 7.1 Surround
 • Embedans: 32 Ohm
 • Frekans Tepkisi: 12Hz – 28 kHz Arası
 • Kulaklık Hassasiyeti: 100dB
 • Mikrofon Hassasiyeti: -42±dB
 • Mikrofon Tepkisi: 100 Hz–10 kHz
 • Yazılım Desteği: 
 • Kablo Uzunluğu: 1.3 Metre
 • Ağırlık: 240 Gram

Razer Blackshark V2 X model oyuncu kulaklığı 3.5 MM jakla birlikte geliyor. Yani bu oyuncu kulaklığını 3.5MM jak destekleyen bütün cihazlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kulaklığın varsayılan jakı kombo jak şeklinde, fakat kutu içerisinden kulaklık ve mikrofon kablosunu ayıran ek bir aparat geliyor bu sayede nispeten daha eski kasa, dizüstü bilgisayarınızda da bu kulaklığı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Razer Blackshark V2 X model oyuncu kulaklığında Razer’ın özelleştirmiş olduğu Razer Triforce 50 MM sürücüler bulunuyor. Bu sürücüler geniş bir oda tasarımıyla birlikte ses performansını ileriye taşıyor. Bizim genel testlerimizde bass seviyesi olarak iyi bir düzeyde olduğunu, tabii ki kulakları titretmiyor fakat bu ses seviyesi için gayet iyi. Mid seslerde de yine başarılı bir performans sergileyebiliyor fakat tiz sesler ise biraz geri planda kalmış diyebiliriz. Fakat üst seviye beklentileriniz yoksa müzik dinlerken de fena olmayan işlere imza atıyor diyebiliriz. Tabii bunun bir oyuncu kulaklığı olduğunu unutmamak gerek.

Razer Blackshark V2 X bir oyuncu kulaklığı ve surround ses iddiasıyla birlikte geliyor. Kutu içerisinden çıkan kartta yazan kodla birlikte Razer’ın 7.1 surround yazılımını aktif edebiliyorsunuz. Bu yazılımla birlikte 7.1 ses deneyimini aktif edebiliyorsunuz. Fakat buna gerek kalmadan zaten Windows 10 üzerinden de surround sesi aktif edebildiğinizi belirtmeden geçmeyelim.

Gelelim en önemli kısım olan oyun deneyimine. 7.1 surround özelliğini aktif ettikten sonra özellikle FPS oyunlarındaki başarısı bizleri şaşırttı diyebiliriz. Razer’ın fiyat/performans odaklı bir modeli olmasına rağmen yön tayini gibi konularda gayet iyi işlere imza atıyor. Rakibinizin geldiği yönü gayet iyi bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Oyundaki patlamalar ve diğer sesler ise yine başarılı bir şekilde sizlere sunuluyor, öyle titreten bir bass yok fakat genel olarak size iyi bir deneyim yaşatıyor.

Razer Blackshark V2 X Mikrofon Testi

Ek bir ayar yapmadan Windows Ses Kaydedici ile kaydedilmiştir.

Razer Blackshark V2 X oyuncu kulaklığının mikrofon testine yukarıdaki oynatıcıdan anlık olarak ulaşabilirsiniz. Bu oyuncu kulaklığının mikrofonu bizi gerçekten çok şaşırttı diyebiliriz. Gördüğünüz gibi ses oldukça berrak bir şekilde geliyor, söylenen kelimeler gayet anlaşılır. Çok ufak bir dip gürültü var fakat sesli iletişim programları bu dip gürültüyü zaten engellediği için bir sorun yaratmayacaktır.

Ayrıca bu 3.50 MM jaka sahip bir kulaklık olduğu için genel ses performansınızın cihazınızın ses performansına göre değişebileceğini belirtmeden geçmeyelim.

Razer Blackshark V2 X Genel Değerlendirme

Tasarım
80%
Konfor
85%
Kontroller
70%
Bass (Alt Frekans)
80%
Mid (Orta Frekans)
85%
Tiz (Yüksek Frekans)
70%
Oyun Performansı
75%
Mikrofon Performansı
90%

Özet

Razer Blackshark V2 X oyuncu kulaklığı incelememizin sonuna geldik. Bu oyuncu kulaklığı Razer’ın fiyat/performans odaklı bir modeli olmasına rağmen beklenenden daha fazlasını sunabiliyor diyebiliriz. Hem konforlu hafif bir yapıda hem de ses performansı bu fiyat seviyesi için oldukça iyi. Mikrofonu ise gerçekten çok iyi olmuş!

79.4%

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

7 Yorumlar

7 yorum var

 1. Serhat AŞAN

  Mar 2, 2022 at 02:58

  kulaklığın driverını kurdum 3.5 mm lik girişten takınca bilgisayarım görüyor fakat mikrofon çalışmıyor. Çoğaltıcıyı (2 girişli kabloyu) takınca mikrofon devreye giriyor fakat sol taraftan ses az geliyor ve ses kalitesi çok kötü çözümü var mıdır acaba?
  telefona taktığımda hiçbir sorun olmadan çalışıyor.

  • Mehmet Yılmaz

   Mar 2, 2022 at 14:18

   Jakı direkt olarak anakarta takıp dener misiniz?

   • Serhat AŞAN

    Mar 9, 2022 at 19:33

    hocam mikrofonun çalışmamasını vs çözdüm fakat şuan da discorddan ses sekmesi oluyor ve oyun içi konuşmalarda sesim karşı tarafa çok kötü gidiyor. bayadır uğraşıyorum çözmek için fakat hala bir çözümünü bulamadım ve çözemezsem kulaklığı satmayı düşünüyorum. gerçekten ses kalitesi vs çok iyi fakat bu jak girişli olması olayı çok sorun çıkartıyor. dediğim sorunların çözümünü biliyorsanız yardım eder misiniz? şimdiden teşekkür ederim

    • Mehmet Yılmaz

     Mar 9, 2022 at 19:37

     Bu tarz durumlar maalesef anakartın ses yongasıyla da alakalı olduğu için pek bir çözüm bilemiyorum.

     • Serhat AŞAN

      Mar 9, 2022 at 19:45

      anladım çok teşekkür ederim.

 2. Engin

  May 9, 2022 at 14:51

  Ürünün programını kurup kod ile 7.1 aktif ettim. fakat şuanda farklı bir bilgisayara geçtim programı ona kurduk kod’u girdiğimde daha önce kullanılmıştır hatası veriyor. bu konuda yardımcı olurmusunuz. eski bilgsayarda silmem mi gerek

  • Mehmet Yılmaz

   May 9, 2022 at 15:02

   Bilgim yok maalesef o konuda.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...