Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 Yongasını Tanıttı!

Mobil işlemci denince akla gelen ilk markalardan biri Qualcomm diyebiliriz. Yıllardır neredeyse her bütçeye uygun işlemciler sunmayı başardılar. Bugün ise tepe seviyeye oynayacak olan Snapdragon 8 Gen 2 model yeni yongalarını tanıttılar. Bu yeni yongada ciddi bazı iyileştirmeler söz konusu. Gelin Snapdragon 8 Gen 2 model yeni yonganın bize neler sunabildiğine birlikte bakalım.

%40’a Varan Daha Yüksek Verimlilik

Günümüzdeki yongalarda verimlilik gerçekten çok önemli bir nokta. Özellikle mobil yongalarda bunun önemi çok daha büyük çünkü bu hem şarj durumuna hem de sıcaklığa ciddi anlamda etki ediyor. Bu yüzden mobil yongalarda verimlilik tarafında büyük yatırımlar yapılıyor. Snapdragon 8 Gen 2 yongasında da bunu görüyoruz. Bu yeni yonga bir öncekine göre %40’a varan daha yüksek bir verimlilik sunuyor. Bu da %30 civarlarında bir performans artışıyla birlikte geliyor.

İşlemci tarafında 8 çekirdekli yapı devam ediyor, bu çekirdeklerden biri 3.2 GHz hıza kadar çıkabiliyor ve çok yüksek performans odaklı. Bunun yanı sıra 4 adet yine yüksek performans çekirdeğine yer verilmiş. Bunun yanı sıra 3 adet çekirdek ise güç tasarrufu odaklı olarak çalışmakta.

Bunun yanı sıra bellek tarafında da 4200 MHz LPDDR5X bellek desteği sunuluyor. Buna ise UFS 4.0 depolama desteğinin eşlik ettiğini görüyoruz. Yani güncel teknolojilerle donatılmış bir yonga bu. Bu geliştirmeler dahili grafik biriminde de devam ediyor. Yeni nesil Adreno GPU %45’e kadar daha yüksek güç verimliliği sunuyor ve %20 civarlarında daha yüksek bir performansa sahip. En can alıcı kısım ise artık donanımsal olarak ışın izleme desteği sunuyor olması. 

Bağlantı tarafında da Wi-Fi 7 teknolojisi sunulmaya başlandı. Bununla birlikte kablosuz ağlardaki gecikmenin de azaltıldığı biliniyor.

 

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzunca bir süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bu hafta bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5, Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Sinema Haberleri

Dünyanın en büyük dijital içerik platformlarından birisi olan Netflix, mevcut yapımlarını devam ettirmeye ve yeni yapımlar ile izleyicinin karşısına çıkmaya devam ediyor. Zor günlerden...

Oyun İndirimleri

Birçok oyuna ev sahipliğe yapan ve yediden yetmişe bütün oyuncu kitlesinin aşina olduğu oyun platformu Steam için “Steam İlkbahar İndirimleri” başladı. Birçok AAA ve...

Oyun Haberleri

Sayısız ipucu ve sızıntının ardından, CS:GO Source 2 güncellemesi hakkındaki spekülasyonlar üzerine açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Peki CS:GO 2 gerçek mi? İşte CS:GO 2 beta ile...