Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 Yongasını Tanıttı!

Mobil işlemci denince akla gelen ilk markalardan biri Qualcomm diyebiliriz. Yıllardır neredeyse her bütçeye uygun işlemciler sunmayı başardılar. Bugün ise tepe seviyeye oynayacak olan Snapdragon 8 Gen 2 model yeni yongalarını tanıttılar. Bu yeni yongada ciddi bazı iyileştirmeler söz konusu. Gelin Snapdragon 8 Gen 2 model yeni yonganın bize neler sunabildiğine birlikte bakalım.

%40’a Varan Daha Yüksek Verimlilik

Günümüzdeki yongalarda verimlilik gerçekten çok önemli bir nokta. Özellikle mobil yongalarda bunun önemi çok daha büyük çünkü bu hem şarj durumuna hem de sıcaklığa ciddi anlamda etki ediyor. Bu yüzden mobil yongalarda verimlilik tarafında büyük yatırımlar yapılıyor. Snapdragon 8 Gen 2 yongasında da bunu görüyoruz. Bu yeni yonga bir öncekine göre %40’a varan daha yüksek bir verimlilik sunuyor. Bu da %30 civarlarında bir performans artışıyla birlikte geliyor.

İşlemci tarafında 8 çekirdekli yapı devam ediyor, bu çekirdeklerden biri 3.2 GHz hıza kadar çıkabiliyor ve çok yüksek performans odaklı. Bunun yanı sıra 4 adet yine yüksek performans çekirdeğine yer verilmiş. Bunun yanı sıra 3 adet çekirdek ise güç tasarrufu odaklı olarak çalışmakta.

Bunun yanı sıra bellek tarafında da 4200 MHz LPDDR5X bellek desteği sunuluyor. Buna ise UFS 4.0 depolama desteğinin eşlik ettiğini görüyoruz. Yani güncel teknolojilerle donatılmış bir yonga bu. Bu geliştirmeler dahili grafik biriminde de devam ediyor. Yeni nesil Adreno GPU %45’e kadar daha yüksek güç verimliliği sunuyor ve %20 civarlarında daha yüksek bir performansa sahip. En can alıcı kısım ise artık donanımsal olarak ışın izleme desteği sunuyor olması. 

Bağlantı tarafında da Wi-Fi 7 teknolojisi sunulmaya başlandı. Bununla birlikte kablosuz ağlardaki gecikmenin de azaltıldığı biliniyor.

 

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Telefon Haberleri

Huawei, yeni amiral gemisi Huawei Pura 70 Ultra’yı tanıttı. Yeni Vane Design tasarım diliyle gelen telefonun özelliklerine bir göz atalım. Huawei Pura 70 Ultra...

Telefon Haberleri

Honor, yeni amiral gemisi akıllı telefonu Honor Magic 6 Pro’yu tanıttı. Ön kayıta özel indirim fırsatları sunan cihazın özelliklerine bir göz atalım. Honor Magic...

Teknoloji Haberleri

Ekran kartı fiyatları mining döneminden beri dalgalı seyrediyor. Mining döneminde hem stok yoktu hem de ekran kartları bir hayli yüksekti. Fakat mining döneminin bitmesiyle...