PHILIPS SPK8614 MEKANİK OYUNCU KLAVYESİ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde çokça merak edilen bir mekanik klavye olan Philips SPK8614‘ü inceleyeceğiz. Özellikle görüntü ve ses konusunda uzmanlaşmış bir marka olan Philips’in bir süre önce ülkemizde satışa sunduğu bu klavye oyuncular tarafından bir hayli ilgi gördü. Bu klavyenin öne çıkan özellikleri ise bilek desteğine sahip olması ve sağ üstte bulunan çok işlevli tekerleği.

TASARIM

Klavyeye baktığımızda ilk olarak klavyenin tam boy, yani numerik bir tuş dizilimiyle geldiğini görüyoruz. Bu tuş düzeni çoğunlukla sevilen ve aranan bir dizilim olduğu için bu bizce bir artı. Gri renklerin hakim olduğu sağlam metal gövdenin kenarlarında fazladan çıkıntılar bulunmuyor, yani klavye daha az yer kaplıyor. Ayrıca üstteki bazı “F” tuşlarının da multimedya tuşu görevi görebildiğini söylemeden geçmeyelim.

Klavyeye farklı bir açıdan baktığımızda aslında tuşların düz konumlandırılmadığını fark ediyoruz. Bunun sebebi kullanımı kolaylaştırmak adına tuşların biraz daha meyilli koyulması.

Klavyenin güzel artılarından biri ise kullanılan bilek desteği. Mıknatıslı yapıda gelen bu bilek desteği uzun süreli kullanımlarda bileğinizde oluşacak baskıyı azaltarak oluşabilecek bilek ağrılarını azaltıyor.

Bu klavyeyi özel kılan kısım ise hemen sağ üstte bulunuyor. Üçlü multimedya tuşlarının hemen sağında bulunan tekerlek çok fonksiyonlu bir yapıda. Eğer tekerleğin butonundan ışık moduna geçerseniz bu tuşlar profil tuşuna dönüşmekte, herhangi birine uzun süre basılı tutarsanız sadece sizin bastığınız tuşlarda aydınlatma olmasını sağlıyor ve bunu hafızasında tutuyor.

Tuşun diğer işlevleri ise ışık modundayken tekerleği kaydırsanız aydınlatmanın şiddetini ayarlayabilmeniz ve bu tuşa basarak 19 tane aydınlatma modu arasında da geçiş yapabilmeniz mümkün kılınmış.

Eğer bu tekerleği normal modda kullanacak olursanız bu tekerlek size ses açma ve kısma özelliği sunabiliyor. Dilerseniz üstüne kısa süre basarak sesi kapatma özelliği de eklenmiş. Bu tekerleğin bu kadar çok fonksiyonlu olması gerçekten çok iyi olmuş.

Klavyenin bildirim ışıkları ise alışılmıştan farklı bir konumda bulunuyor. Yön tuşlarının hemen yanında duran bu bildirim LED’leri ortalama bir parlaklık sunuyor yani göze batacak bir ışık şiddeti sunmuyor.

Klavyenin tam anlamda RGB olmadığını şimdiden belirtelim. Rainbow denen aydınlatmayla geliyor bu klavye, yani her tuşa istediğiniz rengi atamanız mümkün değil. Peki bulunan RGB aydınlatma nasıl derseniz ışık şiddeti olarak iyi düzeyde ve güzel bir dağılıma sahip.

Bu klavye ülkemizde satılıyor fakat Türkçe karakter desteği ne durumda derseniz sonradan baskı olanların aksine bu klavyede gerçek Türkçe karakterli tuşlar bulunuyor. Üstelik oldukça aranan tam boy “Enter” tuşu da bu klavyede kendisine yer bulmuş. Bunlar gerçekten güzel artılar olmuş!

TEKNİK DETAYLAR

 • Tuş Dizilimi: Numerik 109 Tuş
 • Bağlantı: USB 2.0
 • Dahili Hafıza: Var
 • Switch: K reo Mavi
 • Switch Basma Kuvveti: 60GF
 • Switch Ömrü: +50 Milyon Tık
 • Tepkime Süresi: 8 MS
 • Anti Ghosting: Tüm Tuşlar
 • Makro Desteği: Bulunmuyor
 • Kablo: 1.6 Metre Örgülü
 • Tuş Arka Aydınlatması: Rainbow
 • Boyutlar: 435mm x 125mm x 37mm
 • Ağırlık: 703 Gram

Klavyenin mekanik hisli olup olmadığına bakmak için klavyeyi söktüğümüzde klavyenin gerçek mekanik mavi anahtarlara sahip olduğunu gördük. Yani bu klavye piyasada çokça bulunabilen “Mekanik hisli” klavyelerden değil. Peki klavyenin kullanışı nasıl derseniz tahmin edebileceğiniz gibi tuşlar bir hayli sesli fakat kullanımı bir hayli rahat.

SONUÇ

Philips SPK8614, dayanıklı metal gövdesiyle, sağ üstte bulunan çok işlevli tekerleğiyle gerçekten başarılı bir klavye olmuş. Mavi renk anahtarlar bir miktar sesli olabiliyor fakat sesi sevenler için gerçekten iyi bir seçim. Klavyenin eksi yanı ise herhangi bir yazılım desteğinin bulunmaması.