Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Nvidia Anında Yeniden Oynatma Nasıl Açılır?

Nvidia ekran kartlarında Anında Yeniden Oynatma adı verilen oldukça faydalı bir özellik bulunuyor. Anında yeniden oynatma özelliği GeForce Experience yazılımına entegre edilen ve oyun için görüntü kaydını oldukça kolay hale getiren bir teknoloji. Peki, Nvidia Anında Yeniden Oynatma Nasıl Açılır? Anında Yeniden Oynatma Nedir? Bugünkü rehberimizde bu konulara çözüm buluyor olacağız!

Nvidia Anında Yeniden Oynatma Nedir?

Nvidia anında yeniden oynatma özelliği Nvidia’nın GeForce Experience isimli yazılımına entegre edilen bir ekran kayıt teknolojisidir. Güzel yanı ise devamlı kayıt almaya gerek kalmadan belirlediğiniz bir süreyi kayıt altına alıyor. Geçmişe yönelik kayıt aldığı için önemsiz bir raunt yaşanırsa kayıt almak zorunda kalmıyorsunuz. Örneğin çok iyi bir raunt geçirip takımınıza raunt kazandırdınız, ilgili kısayol tuşları sayesinde oynadığınız o raundu kayıt altına alabilirsiniz!

ShadowPlay Hangi Ekran Kartlarında Var?

Aslında Anında Yeniden Oynatma özelliği ShadowPlay adı verilen genel bir pakete dahil. Tahmin edebileceğiniz gibi bu teknolojinin bir sistem gereksinimleri bulunuyor. Minimum olarak Nvidia GeForce GTX 800 serisi ve üzeri bir ekran kartı istenmekte. Yani GT serisi ekran kartlarıyla bu özellik maalesef kullanılmamakta. Bunun yanı sıra Nvidia GeForce 430.64 üzeri bir driver sürümü de kullanmanız gerekmekte.

GeForce Experience Ekran Kaydı Nasıl Açılır?

Nvidia Anında Yeniden Oynatma ya da ekran kaydı gibi özellikleri kullanabilmek için öncelikle GeForce Experience yazılımına sahip olmanız lazım. Bu yazılım Nvidia kullanıcılarına özeldir ve tamamıyla ücretsizdir.

 

  1. BURAYA tıklayarak GeForce Experience yazılımını indirin
  2. GeForce Experience yazılımını bilgisayarınıza kurun
  3. GeForce Experience yazılımını çalıştırın
  4. Açılan ilgili ekranda Nvidia hesabı oluşturup giriş yapın

Daha sonra yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere sağ üstteki işaretlediğimiz kısma tıklayın.

Tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Sağda ok işaretiyle tıkladığımız bölüme girin ve “Video Görüntü Yakalama” isimli sekmeye tıklayın.

Karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada Nvidia Anında Yeniden Oynatma ayarlarını yapabilirsiniz. Yukarıdaki sekmeden kaç dakika kayıt yapılacağını, alttan ise çözünürlüğü ve kaç FPS video kaydı yapılacağını kendinize göre seçebilirsiniz. Size önerimiz monitörünüzün çözünürlüğüyle denk bir çözünürlük kullanmanız yönünde olur. Çözünürlüğünüz fazlaysa alttaki bit hızı kısmını da yükseltmeniz gerekebilir. Bunları deneme yanılma yaparak en uygun şekilde ayarlayabilirsiniz.

Peki bu özelliği oyun içerisinde nasıl kullanacağız? ALT + SHIFT + F10 tuş kombinasyonuyla Nvidia Anında Yeniden Oynatma özelliğini aktif edin. Kayıt almak istediğiniz sahneler geçtiğinde ise ALT + F10 tuş kombinasyonuyla kaydı alabilirsiniz.


 

Bugünkü rehberimizde Nvidia Anında Yeniden Oynatma nasıl açılır? GeForce Experience Ekran Kaydı nasıl açılır? Gibi sıkça sorulan sorulara yanıtlar verdik. Aklınıza takılan bir kısım olursa buraya yorum yazarak bizlere sorabileceğinizi unutmayın.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Manor Lords, şehir kurma oyunları tutkunları arasında büyük heyecan uyandıran bir oyun olarak öne çıkıyor. Steam’in en çok arananlar listesinde zirveye yerleşen bu oyun,...

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Telefon Haberleri

Motorola’nın yeni amiral gemisi Motorola Edge 50 Ultra’nın özellikleri sızdırıldı. 16 Nisan’da resmi tanıtımı yapılacak olan bu cihaz, teknoloji meraklılarının dikkatini çekmeyi başardı. İşte...

Telefon Haberleri

Vivo’nun yeni orta-üst seviye telefonu Vivo V30, Türkiye pazarına giriş yaptı. Fiyat baremine göre amiral gemisi özelliklere sahip telefonun detaylarına bir göz atalım. Vivo...