Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

MSI Vector GP68HX İncelemesi

Oyuncu dizüstü bilgisayarı incelemelerimize MSI Vector GP68HX incelemesiyle birlikte devam ediyoruz. Bu seferki cihaz ise üst seviyeye hitap eden ve verdiği performansla bizleri şaşırtmayı başardı. Üstelik bu yüksek performansı genel anlamda iyi sıcaklık değerleriyle sunmayı başarması dizüstü bilgisayarlarda pek sık gördüğümüz şeylerden değil.

Intel Core i7-13700HX işlemci, Nvidia GeForce RTX 4080 Mobile ekran kartıyla genel anlamda çok yüksek bir performans vaat ediyor. İncelememizde bu cihazın artılarıyla birlikte bizi şaşırtan eksilerine de değiniyor olacağız. Çünkü bu fiyat seviyesinde daha iyi olmasını beklediğimiz bazı özellikleri de yok değil. Gelin MSI Vector GP68HX incelemesine geçelim.

MSI Vector GP68HX 13VH Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı

MSI Vector GP68HX modeli MSI’ın en güncel tasarımlarından birini taşıyor. Bu tasarım dili bizim gerçekten çok hoşumuza  gitti. MSI tarafı zaten tasarımsal olarak iyi işlere imza atıyordu. Bu cihazda da üzerine koyarak devam etmişler. En dikkat çekici kısım ise ekran çerçeveleri olmuş. Yan çerçeveler zaten inceydi fakat bu cihazda alt çerçevenin de ciddi anlamda inceltildiğini görüyoruz. Bu da tasarımına büyük bir artı katmayı başaran detaylardan biri.

MSI Vector GP68HX cihaz tasarımsal açıdan gerçekten üst seviye. Cihazın üst kapağında da bu kalitenin devamını görüyoruz. Metalik olan bu üst kapak genel hatlarıyla oldukça sade. Orta üst tarafta bir MSI ejderhası bulunuyor. Bu fiyat seviyesi için biraz daha RGB detay görmek isterdik açıkçası, sonuçta ucuz bir cihaz değil bu. Buradaki görselde de görebileceğiniz üzere cihazın soğutma tarafı bir hayli çıkıntı yapıyor, bunun faydasına performans testlerine değineceğiz.

Cihazın klavye yatağı da metalik bir yapıda, kalite hissiyatı gerçekten üst düzeylerde diyebiliriz. Klavyenin kendisine gelecek olursak burada MSI ve Steelseries yıllardır bir iş birliği içerisinde. Bu başarılarını bu modelde de  devam ettirmişler. Klavyenin yazım hissiyatı oldukça iyi, ayrıca her tuş için ayrı ayrı RGB aydınlatma ayarı yapmanıza imkan tanınmış. WASD ve yön tuşlarının şeffaf yapısı da güzel bir hava katmış diyebiliriz.

Touchpad bu tarz cihazlarda büyük önem arz etmiyor fakat alanı oldukça geniş, kullanım açısından da bize bir sıkıntı yaşatmadı. Görevini layıkıyla yerine getiriyor.

Cihazın giriş-çıkış birimleri üç yanına dağıtılmış bu güzel bir şey. Cihazın arka tarafında 2.5G ethernet yuvası, HDMI 2.1 yuvası, USB 3.2 Gen2 Type-C yuvası ve en sağda DC güç girişi yeri bulunuyor. Özellikle güç girişinin arkada olması güzel, yanlarda olması kablo kirliliğine yol açıyor. Ayrıca burada oldukça geniş havalandırma ızgaraları görüyoruz, bu güçlü donanımları soğutmak için bunlar şart.

Cihazın sol tarafına baktığımızda en solda yine genişçe havalandırma ızgaraları, Type-C Thunderbolt 4 yuvası, SD kart okuyucusu ve 3.5mm kombo jak çıkışı bulunuyor. 

Cihazın sağ tarafına geldiğimizde yine; genişçe havalandırma ızgarasını, hızlı şarj ve DisplayPort destekli USB 3.2 Gen2 Type-C yuvası, ve son olarak ise 2 adet USB 3.2 yuvasını görüyoruz. Cihaz giriş-çıkış birimleri olarak gerçekten iyi bir seviyede. Ama DisplayPort yuvası direkt olarak koyulsa daha da iyi olabilirmiş aslında.

MSI Vector GP68HX 13VH-208TR Teknik Detaylar

 • İşlemci: Intel Core i7-13700HX (Boost 5.00 Ghz, 16 Çekirdek 24 İzlek)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 4080 12 GB GDDR6, 175W Boost, MUX Switch
 • Ekran: 16 İnç FHD+ (1920 x 1200) 144 Hz, IPS Level Panel
 • Bellek: 2 x 8 GB 4800 MHz DDR5
 • Depolama: 1 TB PCI Express M.2 SSD
 • Kablolu Bağlantı: 2.5G Ethernet
 • Kablosuz: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3
 • Klavye: Per-Key RGB (SteelSeries)
 • Kamera: 720P 30 FPS
 • Ses: DynAudio Destekli 2 x 2W Hoparlör
 • Adaptör: 330W
 • Batarya: 90 Whr
 • Boyutlar:357 x 284.05 x 22.20 ~28.55 mm
 • Ağırlık: 2.67 KG

MUX Switch Desteği

MSI Vector GP68HX 13VH modelinde sıkça aranan MUX Switch özelliğini es geçmemişler. Dahili ve harici ekran kartına sahip bir dizüstü bilgisayara sahipseniz oyunlarda harici ekran kartını kullansanız bile görüntü çıkışı esnasında bu veriler dahili grafik biriminden de geçiyordu. Bu yüzden performans kayıpları maalesef yaşanabiliyordu, özellikle harici monitör bağladığınız zaman yaşanan stabilite bozulmaları ve performans kaybı gibi olumsuz şeyler olabiliyordu. 

MUX Switch sayesinde istediğiniz zaman dahili veya harici ekran kartını devre dışı bırakıp görüntünün tek bir kaynaktan iletilmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu da bazı senaryolarda performans artışı demek. Ayrıca batarya ömrüne de ufak bir katkısı bulunuyor diyebiliriz.

Soğutma Sistemi

Intel Core i7-13700HX ve Nvidia GeForce RTX 4080 Mobile oldukça güçlü donanımlar. Bu güçlü donanımları soğutmak için iyi bir soğutma çözümüne sahip olmanız şart. Cooler Boost 5 adı verilen bu soğutma teknolojisi 6 adet büyük boyutlardaki bakır ısı borularına sahip. GPU ve CPU’ya direkt olarak temas söz konusu. Buna ek olarak yine büyükçe ızgaralara sahip olması sıcak havanın tahliyesi konusunda büyük avantaj. 2 adet olan fanların da boyutları ortalama seviyelerde.

Bellek ve Depolama

Bu cihaza yapacağımız eleştirilerden biri aslında bellek ve depolama tarafında olacak. Öncelikle belleklerin 8 + 8 16 GB şeklinde kullanıldığını görüyoruz, dual channel olması aslında bir avantaj fakat bu bir  dezavantaj da doğuruyor. Çünkü yükseltmek istediğiniz zaman ellerinizdeki bellekleri satıp 16 + 16 GB şeklinde satın alım yapmanız gerekiyor. Açıkçası bu fiyat seviyesinde direkt 32GB bellek görmek daha iyi olurdu.

SSD tarafı ise 1 TB olarak tercih edilmiş. Samsung PM9B1 model kodlu bir SSD var. Bu SSD aslında PCI Express 4.0 standartına sahip fakat ilginçtir PCI Express 3.0 hızları veren bir model. Bizim testlerimizde saniyede 3500 MB seviyelerinde okuma ve 3000 MB seviyelerinde yazma hızı vermişti, bunlar gerçekten iyi değerler fakat çok daha iyilerini tabii ki gördük.

Ses Deneyimi

Cihazda 2 + 2W şeklinde stereo hoparlörler bulunuyor. Bunlar MSI’ın sunduğu en üst seviye ses çözümü değiller kesinlikle. Fakat 2W için iyi bir ses kalitesi sunuyorlar. Sesler genel anlamda dengeli, yükseliği ise yeterli seviyedeydi. Çoğu kişiyi tatmin edeceğini düşünüyoruz.

Ekran

Cihaz genel hatlarıyla büyük beğenimizi kazandı. Fakat en büyük eksisi aslında ekran tarafında olmuş. 1080P çözünürlüğe sahip olan bu panel 144 Hz tazeleme hızıyla geliyor. Bu da RTX 4080’li pahalı bir cihaz için pek ideal diyemeyiz. 1080P 240 Hz ya da 1440P 144 Hz bir ekran görmek çok daha iyi olabilirdi. Üstelik renk gamutu tarafında da pek iddialı bir cihaz sayılmaz. Sadece oyun oynuyorsanız renklerin pek bir eksisini göreceğinizi sanmıyoruz.

MSI Vector GP68HX Performans Testleri

Intel Core i7-13700HX model üst seviye modellerden biri, fakat tepe seviye bir işlemci değil. Buna rağmen bu cihazın iddialı güç yönetimi ve başarılı soğutması sayesinde Cinebench R23 testinde çoklu çekirdekte 23750, tekli çekirdekte ise 1870 gibi bir puan aldı. Bu skor bazı Core i9 işlemcili cihazlardan bile daha yüksek. MSI’ın yüksek performans odağı burada sonuç vermiş.

Cyberpunk 2077 oyununda 1080P çözünürlükte, en yüksek grafik ayarları ve en yüksek ışın izleme ayarlarında DLSS 3 Frame Generation özelliğiyle birlikte 140-150 FPS’leri rahatlıkla görebiliyoruz. Ekran 1080P çözünürlükte olduğu için RTX 4080’in performansı bir hayli yüksek. Sıcaklıklar ise hiç fena değil. Ekran kartı 70 derece seviyelerindeyken işlemci ise 75 derecelerdeydi.

Apex Legends oyununda da 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafiklerde 250-300 FPS civarlarında çok yüksek değerler alıyoruz. Burada ekran kartı 75 derece civarlarındayken işlemci ise önceki oyuna göre biraz daha sıcak çalışarak 85 derecelere kadar dayanıyordu.

God of War oyunu zorlayıcı yapımlardan biri. En yüksek sıcaklıkları genelde bu oyunda görüyoruz. 1080P çözünürlükte, en yüksek grafiklerde ve DLSS kalite modunda 130 FPS’leri gördük. Burada ekran kartı 83 derecelere, işlemci ise 89 derecelere kadar çıktı. Bir tık yüksek ama çok daha yüksek sıcaklıklara sahip cihazlar görmüştük.

Doom Eternal oyununda da en yüksek grafiklerde, ışın izleme açık ve DLSS kalite modundayken 200-300 FPS aralığında yine çok yüksek değerlere rahatlıkla ulaşabildik. Bu oyunda sıcaklıklar ise biraz daha düşüktü genel anlamda.

Sonuç

MSI Vector GP68HX incelemesinin sonuna geliyoruz. Intel Core i7-13700HX işlemci ve Nvidia GeForce RTX 4080 Mobile ekran kartlı üst seviye cihazlardan biriydi. Bu yüksek performanslı donanımları özel güç yönetimi ve başarılı soğutmayla birleştirince ortaya yüksek performans sunan bir cihaz ortaya çıkmış. Tasarım konusunda da MSI tarafının başarısı zaten yıllardır biliniyor, bu cihazda da bunun devam ettiğini görüyoruz. Eleştirilebilecek yönleri ekran ve bellek tercihi olmuş diyebiliriz, böyle bir cihazda daha iyi olmalarını beklerdik.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Xbox Game Pass, Haziran ayının geri kalanında oyunseverlere yeni ve heyecan verici bir dizi deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk dalgada gelen oyunların ardından, ayın sonuna...

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan “Ücretsiz Oyun Günleri“ni duyurdu. Bu kampanya, oyunseverlere...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunculara hoş sürprizler yapmaya devam ediyor. Bu hafta, bulmaca ve strateji sevenler için harika bir fırsat...

Sinema Haberleri

Robert Kirkman‘ın kaleme aldığı “The Walking Dead” kitap serisinden TV’ye uyarlanan ve aynı ismi sahip olan The Walking Dead, 12 yıl önce ekranlarda izleyiciyle...