Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

MSI Raider GE76 12UHS İncelemesi

Bugünkü incelememizin konuğu MSI Raider GE76 12UHS model yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı oluyor. Bu cihaz içerisinde Nvidia GeForce RTX 3080 Ti gibi mobil tarafın en güçlü ekran kartını barındırıyor. Bunun yanı sıra Intel Core i7-12700H model yeni nesil işlemcisiyle de öne çıkıyor. Bunun yanı sıra tam 360 Hz tazeleme hızına sahip bir ekranla geliyor.

Peki Intel Core i7-12700H ve tepe seviye GeForce RTX 3080 Ti mobile nasıl bir ikili oluyor? Çünkü işlemci tarafında tepe seviye bir tercihte bulunulmamış. Bakalım bu iki donanım özellikle 1080P panelde nasıl bir performans sergileyecek?

MSI Raider GE76 12UHS Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı

MSI Raider GE76 12UHS model oyuncu dizüstü bilgisayarı tepe seviyeye hitap eden bir model olduğu için tasarım tarafında da gerçekten çok şık bir cihaz ortaya çıkmış. Intel Core i7-12700H ve Nvidia GeForce RTX 3080 Ti ekran kartı gibi donanımlara ev sahipliği yapmasına rağmen tasarımı kaba diyebileceğimiz türden değil. Böyle güçlü donanımlara rağmen ince bile denebilir. Ekran çerçevesi tarafında ise sol, sağ ve üst tarafta gerçekten çok ince çerçevelere sahip. Alt taraf ise alışıldığı üzere biraz daha kalın.

Cihazın ön tarafında gördüğünüz üzere şerit şeklinde bir aydınlatma mevcut. Burası aslında ARGB bir aydınlatma. Yani ön taraftaki bu ARGB şeridi dilediğiniz şekilde renklendirebiliyorsunuz, farklı modlar arasında geçişler yapabiliyorsunuz. Özellikle karanlık bir ortamda gerçekten çok şık bir görüntü sunabiliyor bu bölge. Tabii dilerseniz bu aydınlatmayı kapatmanız da mümkün.

Cihazın arka kapağı da metal malzemeden imal edilmiş. Gri ve turkuaz arasında diyebileceğimiz hafif geçişli bir renge sahip. Hemen orta tarafında ise yine gri renklerde bir MSI logosu bulunmakta. Aslında buraya kırmızı MSI logosu daha şık durabilirmiş. Ama metal malzemenin bu fiyat seviyesindeki kalite hissiyatı gerçekten güzel bir şey.

Cihazın klavye yatağı ve touchpad çevresi metal malzemeden imal edilmiş. Bu bölge hissiyat olarak gerçekten premium düzeyde, zaten bu cihazın fiyat seviyesinde bu hissiyat şart. Cihazın touchpad deneyimi gerçekten iyi düzeyde, fakat bu bir oyuncu dizüstü bilgisayarı olduğu için odak noktası touchpad diyemeyiz. Klavye ise MSI’ın yıllardır SteelSeries ile yaptığı ortalıkla birlikte yine tepe seviyelerde bir performansa sahip. Üstelik yine cihazın yazılımı üzerinden bu klavyeye makro ataması, her tuşa farklı renk atama gibi işlemleri yapabiliyorsunuz.

MSI Raider GE76 12UHS’nin arka alt tarafında iki adet oldukça geniş havalandırma boşluğu bulunuyor ve önemli diyebileceğimiz bütün yuvalar bulunuyor. Bu tarz portların arkaya konumlandırılması masadaki kablo karmaşasının büyük oranda önüne geçiyor. Burada sırasıyla; Mini DisplayPort 1.4 çıkışı, Thunderbolt 4 yuvası, 2.5G Ethernet yuvası, 4K 120 Hz destekli HDMI çıkışı ve cihazın DC güç girişi bulunuyor. Thunderbolt 4 gibi teknolojilerin bu cihazda bulunması gerçekten güzel.

Sol tarafta ise sırasıyla; havalandırma ızgarası, USB 3.2 Gen 2 portu, USB Type-C 3.2 Gen 2 portu, ve 3.5MM kombo audio jakı bulunuyor. En sağ tarafta ise aslında cihazın hoparlör performansını artırması hedeflenmiş ufak delikler bulunmakta.

Sağ tarafta ise yine havalandırma ızgarası, USB 3.2 Gen 1 portu, SD kart okuyucu ve USB 3.2 Gen 1 portu bulunuyor. Sol taraftaki ufak delikler ise cihazın hoparlörlerinin bulunduğu kısımda, böylelikle sesin tek bir bölgeden çıkması yerine 2 farklı bölgeden yayılması hedeflenmiş.

Cihazın alt tarafına baktığımızda plastik bir malzeme görüyoruz. Bu şaşırtıcı değil çünkü bu tarz cihazların alt tarafı genellikle plastik malzemeye sahip oluyor. Alt tarafta çok sayıda havalandırma ızgarası görüyoruz, bu sayede tepe seviye donanımların soğutulması için iyi bir hava akışı sağlanmış. Bunun yanı sıra cihazı hem zeminden biraz daha yükselten hem de kaymasını engelleyen kauçuk ayaklar da görevini başarıyla yerine getiriyor.

MSI Raider GE76 12UHS Teknik Detaylar

 • İşlemci: Intel Core i7-12700H (Boost 4.7 Ghz, 14 Çekirdek 20 İzlek)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3080 Ti 16 GB GDDR6, 175W
 • Ekran: 17.3 İnç FHD (1920×1080) 360 Hz, IPS Level Panel
 • Bellek: 16 + 16 GB 4800 MHz CL40 DDR5
 • Depolama: 2 TB PCI Express 4.0 M.2 SSD
 • Kablolu Bağlantı: Killer 2.5G
 • Kablosuz: Killer Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2
 • Klavye: Steelseries İmzalı Per-Key RGB
 • Kamera: 1080P
 • Ses: 2 x 1W Hoparlör + 2 x 2W Woofer, DynAudio
 • Adaptör: 330W
 • Batarya: 99 Whr
 • Boyutlar: 397 x 284 x 25.9 mm
 • Ağırlık: 2.9 KG

Cihazın alt kapağını çıkartıp iç tasarımına da birlikte göz gezdiriyoruz. Beklendiği üzere tepe seviyeye oynayabilecek iç tasarım bizleri karşılıyor. Toplamda 6 adet bakır ısı borusu bizleri karşılıyor. Bu bakır ısı boruları ise geniş ızgaralara bağlanmış durumda. Fan tasarımı ise tahmin edebileceğiniz gibi özel, yüksek performanslı 2 adet fan kullanılmış. Fakat bu seviyedeki bir laptopta 3 fanlı bir tasarım bile olabilirmiş aslında.

Bu cihazda Killer Wi-Fi ve ethernet desteği bulunuyor. Yukarıdaki görselde gördüğünüz modül ise WiFi 6E desteği ve Bluetooth 5.2 desteği sunabilen tepe seviye WiFi modüllerinden biri. Yani bu cihazın bağlantı çözümleri oldukça güncel tercih edilmiş.

Bu cihazda Intel 12. nesil bir işlemci bulunuyor. Yani aynı zamanda DDR5 bellek desteğiyle birlikte geliyor demek oluyor bu. Bu cihazda ise Samsung marka 16 + 16 GB toplamda 32 GB kapasite sunabilen 4800 MHz CL40 belleklere yer verilmiş. Bu fiyat seviyesi için 32 GB kapasite oldukça mantıklı bir seçim olmuş diyebiliriz.

Cihazda 2 adet 1W güç sunabilen hoparlörlere yer verilmiş. Bu hoparlörler genel olarak iyi düzeydeler, fakat çok iyi diyebileceğimiz bir performansa sahip değiller. 2 adet 1.5W woofer ile desteklenmesine rağmen bass konusunda üst seviye diyemeyiz. Fakat çok yüksek beklentilere sahip değilseniz kesinlikle memnun olacaksınızdır.

Bu cihazda 1080P çözünürlük sunan dahili bir kamera bulunuyor. Evet performans tarafında çok iyi diyemeyiz fakat piyasadaki VGA kameraları düşündüğümüz zaman bu webcam performansı görüntülü görüşme gibi işlerinizde rahatlıkla yetecektir.

MSI Raider GE76 12UHS Performans Testleri

Bu cihazda Intel Core i7-12700H kullanılıyor, çok güçlü bir işlemci fakat tepe seviye diyemeyiz çünkü o tarafta Core i9 serisi işlemciler bulunuyor. Haliyle RTX 3080 Ti gibi tepe seviye bir mobil ekran kartıyla bu işlemcinin 1080P performansı şüphe uyandırıyor. İşlemcinin ilk performans testini Cinebench R23 ile yaptık. Görselde de görebileceğiniz üzere çoklu çekirdekte 15643, tekli çekirdekte ise 1747 gibi çok yüksek sonuçlar aldık.

3DMark Time Spy testine geldiğimizde ise grafik tarafında 13057 skor, işlemci tarafında ise 11796 gibi yine çok yüksek sonuçlar alabiliyoruz.

MSI Raider GE76 12UHS oyuncu dizüstü bilgisayarında Samsung markalı bir PCI Express 4.0 SSD bulunuyor. Bu fiyat seviyesi için aslında 4.0 SSD şart diyebiliriz, o yüzden tercih doğru olmuş. Bu SSD ise saniyede 6641 MB okuma, 4997 MB yazma gibi çok iyi değerlere imza atabiliyor. Yani tıpkı diğer donanımlarda olduğu gibi SSD tarafında da tepe seviye modellerden biri tercih edilmiş.

MSI Raider GE76 12UHS Oyun Testleri

MSI Raider GE76 12UHS oyuncu dizüstü bilgisayarının ilk oyun testini Call of Duty Cold War ile yapıyoruz. Çoklu oyunculu modda 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik kalitesinde gördüğünüz gibi 160-170 FPS seviyelerinde çok yüksek değerler aldık ve herhangi bir darboğaz bulunmuyordu. DLSS’i kalite moduna getirdiğimizde ise FPS değeri 180-190’lara kadar çıkıyor fakat %10 civarlarında bir darboğaz başlıyor.

İkinci oyun testinde God of War bulunuyor. Yine 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik kalitesindeydik. DLSS ise kalite modundaydı. Ortalamada 100-110 FPS diyebileceğimiz değerler almayı başardık. Bu testte ekran kartı 82 derecelerde seyrederken işlemci ise 92 derece civarlarındaydı.

Doom Eternal testine geldiğimizde ise 1080P çözünürlük, en yüksek grafikler, ışın izleme açık ve DLSS kalite modunda testler yaptık. Ortalamada 150-160 FPS diyebileceğimiz değerler aldık. Bu oyunda da bir darboğaz sorunu yaşanmadı, işlemci ise yine 90 derece civarlarında seyretti. Fakat bizim testlerimizde fan devrimiz otomatikteydi yani turbo fan moduyla birlikte bu sıcaklıklar biraz daha düşürülebilir.

Dying Light 2 oyununda ise yüksek grafiklerdeydik, ışın izleme modu açıktı ve DLSS ise kalite modundaydı. Görebileceğiniz üzere 90-100 FPS civarlarında değerler elde etmeyi başardık. Burada da işlemci 90 derecelerdeydi ve herhangi bir darboğaz yaşanmadı.

MSI Raider GE76 12UHS model oyuncu dizüstü bilgisayarının son oyun testini Valorant ile yaptık. 1080P çözünürlük ve en yüksek grafik kalitesinde 200 ile 350 FPS arasında değişken değerler aldık, bu aslında oyunun genel yapısıyla alakalı.

MSI Raider GE76 12UHS Genel Değerlendirme

Tasarım
Ekran
Klavye
Giriş-Çıkış Birimleri
İşlemci
Ekran Kartı
Ses
Batarya

Özet

MSI Raider GE76 12UHS model oyuncu dizüstü bilgisayarının incelemesinin sonuna geldik. Bu cihaz tepe seviyeye hitap edebilen, çok şık tasarıma sahip ve çok yüksek performansa sahip bir cihaz olmuş. Direkt olarak eksi yön olarak diyebileceğimiz bir yanı yok fakat soğutma performansı ve ses performansı biraz daha iyi olabilirmiş.

4.6

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

2 Yorumlar

2 yorum var

 1. MSI

  May 25, 2022 at 11:25

  Bildiğim kadarıyla i9 işlemcili modelide bulunuyor.

  • Mehmet Yılmaz

   May 25, 2022 at 14:22

   Evet doğru.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...

Sinema Haberleri

Ülkemizde en çok aboneye sahip dijital içerik platformu unvanına sahip Netflix, yeni yerli yapımlar ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Netflix yerli yapımlar konusunda kalitesini...