MSI MYSTIC LIGHT & AMBIENT LINK

Bugünkü yazımızda günümüzün popüler akımlarından biri olan RGB aydınlatmalarla neler yapılabileceğine değineceğiz. Özellikle bilgisayar sektöründe bir hayli popüler olan RGB akımının MSI yönündeki özelliklerine bakacağız. MSI’ın ekipmanlarıyla çalışan Mystic Light yazılımının haricinde ek olarak Nanoleaf ve Philips Hue destekleyen Ambient Link teknolojisi neler sunuyormuş bunları göreceğiz.

GÜNÜMÜZDE RGB

Bilindiği üzere özellikle son 3-4 yıldır RGB aydınlatma dünya genelinde bir hayli yaygınlaştı. Artık insanı şaşırtacak düzeyde RGB destekli cihaz bulmanız mümkün hale geldi. Bununla birlikte çoğu üst seviye sistemde çeşitli RGB ekipmanlara rastlamak mümkün, tabii firmalarda bu isteğe tepkisiz kalmayarak birbirinden farklı RGB destekli ekipman çıkartıyor. RGB klavyeler, fareler, kulaklıklar bunlardan sadece birkaçı.

MSI MYSTIC LIGHT

Piyasadaki çoğu markanın RGB yazılımları bulunmakta, fakat bugün biz MSI’ın sunduğu özelliklere bakacağız. Mystic Light yazılımı MSI’ın çeşitli donanımların, ekipmanların RGB aydınlatma kontrolünü yapabileceğiniz bir yazılım. Bu yazılım üzerinden Mystic Light destekli ekipmanlarınızın aydınlatma renklerini, çeşitli renk modlarını kolaylıkla değiştirmeniz mümkün. Buna ek olarak bu ekipmanların aydınlatmalarını birbirleriyle eş zamanlı olarak çalıştırabilirsiniz. MSI’ın ek olarak destek verdiği teknolojilerden ikisi ise Nanoleaf ve Philips Hue, yani bunlarla da uyumlu bir şekilde çalışabiliyor.

Mystic Light yazılımının kullanıcıya sunduklarına göz gezdirecek olursak yazılımı açtığınız zaman bağlı olan destekli ekipmanları görebildiğiniz ana bir ekran açılmakta. Buradan her ekipman için ayrı ayrı ayar yapmanız mümkün kılınmış. Aydınlatma renklerini değiştirmek bir yana bulunan RGB modları piyasanın en iyilerinden biri denebilir. Gökkuşağı modu, müziğin ritmine göre çalışan mod, tek renk ve renk geçişleri gibi çok çeşitli modlar bulunmakta. Özellikle müzik modu gerçekten çok başarılı!

AMBIENT LINK

Mystic Light yazılımının altında ek olarak Ambient Link adlı bir yazılım daha bulunmakta. Bu yazılım sayesinde Mystic Light destekli ekipman ve donanımlarınızı destekleyen oyunlarla uyumlu şekilde çalıştırabiliyorsunuz. Örneklemek gerekirse gökyüzü, deniz gibi mavi ortamlara bakınca aydınlatmalarınız mavi renge dönebiliyor. Ya da oyunlarda canınız azalırsa ışıklar kırmızıya dönebiliyor.

MSI DRAGON CENTER

MSI’ın bir diğer ana yazılımı ise MSI Dragon Center. Bu yazılım sayesinde; sıcaklık değerlerini görüntüleyebilirsiniz, basit overclock işlemlerinizi yapabilirsiniz, donanımlarınızın durumunu anlık olarak görüntüleyebilirsiniz, yani bunun gibi bazı kullanışlı özellikleri barındıran başarılı bir yazılım.

NANOLEAF

Nanoleaf’e gelecek olursak bunlar üçgen şekillerden oluşan ve istediğiniz düzende birleştirebileceğiniz RGB aydınlatmalar. Aynı zamanda kare şeklinde olanı da bulunan bu teknoloji gerçekten çok hoş bir görüntü sağlayabiliyor. Ayrıca bu teknolojinin akıllı ev teknolojileriyle de uyumlu olarak çalıştığını söyleyelim. Ek olarak bu teknolojinin ülkemizdeki fiyatlarının biraz pahalıya kaçabildiğini söylemeden geçmeyelim.

PHILIPS HUE

Bir diğer sunulan desteklerden biri ise Philips’in Hue teknolojisi. Bu Nanoleaf’den farklı olarak çeşitli lambalar, şerit LED’ler ve ampuller gibi çeşitli akıllı aydınlatmalara destek sunuyor. Tıpkı Nanoleaf’de olduğu gibi bunları da kolaylıkla ayarlamanız mümkün.

SONUÇ

MSI’ın Mystic Light teknolojisi eğer destekli ekipmanınız ya da donanımınız varsa gerçekten çok iyi özelliklere sahip. Özellikle Ambient Link özelliği gelecekte çok daha iyi düzeylere gelerek dikkat çekici bir özellik haline gelecektir. Nanoleaf ve Philips Hue uyumu ise iyi düşünülmüş bir hamle olmuş.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin