Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

MSI MAG B660M Mortar WiFi İncelemesi

Intel’in 12. nesil işlemci hamlesiyle birlikte anakartlar değişmek zorunda kaldı. Çünkü hem soket tarafında büyük değişikliklere gidildi hem de DDR5 bellek teknolojisine geçiş yapıldı. Haliyle yeni çipsete sahip anakartlar piyasaya sürüldü. Bu çipsetler arasında B660 çipseti genel anlamda orta seviyeye hitap eden model oldu. Bugün ise bu çipsetin en başarılı temsilcilerinden biri olan MSI MAG B660M Mortar WiFi model anakartın incelemesini yapıyoruz.

MSI MAG B660M Mortar WiFi model anakartın incelemesinde bu anakartın genel tasarımına, merak edilen detaylarına bakıyor olacağız. Bu anakart yeni B660 çipsetin yeniliklerini kullanıcılarına oldukça başarılı bir şekilde sunan modellerden biri. Şık tasarımı ve yüksek performansıyla öne çıkan bir model olmuş.

MSI MAG B660M Mortar WiFi Anakart

MSI’ın özellikle son zamanlarda çıkarttığı Mortar serisi anakartlar gerçekten iyi işlere imza atıyor. İncelediğimiz model Micro-ATX boyutlarda, nispeten ufak bir model. Genel olarak gri, siyah renklerin hakim olduğu bir model. Gördüğünüz üzere özellikle soğutucu bölümlerindeki beyaz renkli tasarım anakartın siyah PCB tasarımından ayrılmasını sağlamış. Tabii ki bu tasarım tamamıyla beyaz anakart arayanları memnun etmeyebilir fakat kontrast açısından hoş görünüyor.

Mortar serisi aslında öyle tepe seviyeye hitap eden bir seri sayılmaz. Genel anlamda düşünecek olursak orta seviye diyebiliriz. Fakat buna rağmen oldukça büyük soğutucu bloklar görüyoruz. Mosfet taraflarındaki metalik renk soğutucular oldukça büyük tercih edilmiş. Altlarında ise 7 W/MK iletkenliğinde yüksek kaliteli termal pedler bulunuyor. Bu sayede yüksek performanslı bir işlemci kullanırken hızda düşme, dalgalanma gibi sorunların önüne geçilmiş oluyor. İşlemciye güç veren bileşenler serin çalışınca çok daha verimli oluyor. Soğutucuların üzerindeki ufak tasarım detayları ise yakışmış.

Güç beslemesi tarafında toplamda 14 fazlı bir yapı görüyoruz. Bileşenler ise yine kaliteli düzeyde tercih edildiği için bu anakartla birlikte Intel Core i9 serisi güçlü işlemcileri bile rahatlıkla kullanmanızın önü açılmış.

Anakartın güç bileşenlerinde oldukça büyük soğutucular olduğundan bahsetmiştik. Fakat bu durum sadece güç bileşenleri soğutucularında geçerli değil. Gördüğünüz gibi M.2 SSD yuvalarının üzerindeki soğutucularda da oldukça kalın soğutucu bloklara yer verilmesi gerçekten güzel. Çünkü bildiğiniz üzere yüksek performanslı modeller bir hayli ısınabiliyor. Yine aynı şekilde yonga setinin üzerinde de oldukça büyük bir soğutucu bloğa yer verilmiş ve üzerine ufakça “MORTAR” yazısı yerleştirilmiş.

Üstteki PCI Express X16 yuvasını çevresinde metal bariyere yer verilmiş. Bu bariyer, slotu genel anlamda sağlamlaştırmak adına kullanılıyor. Çünkü bildiğiniz gibi 3 fana sahip devasa boyutta ekran kartları var ve bu kartlar slotlara bir hayli yük bindirebiliyor.

MSI MAG B660M Mortar WiFi Teknik Detaylar

 • Soket: Intel LGA 1700
 • Çipset: Intel B660
 • İşlemci Desteği: 12. Nesil i9 (Maksimum)
 • Bellek Desteği: DDR5 4800-6200 MHz Arası
 • Maksimum Bellek: 128 GB, Toplam 4 Slot, Çift Kanal
 • Depolama: 6 x Sata 3.0, 2 x M.2 PCIe 4.0 SSD
 • Genişleme Yuvaları: 1 x PCI Express 4.0 X16, 1 x, PCI Express 4.0 X4, 1 x PCI Express 3.0 x1
 • Arka Usb Portları: 1 x USB 3.2 Gen2x2, 3 x USB 3.2 Gen2, 4 x USB 2.0
 • Bağlantı: Bluetooth 5.2, Intel Wi-Fi 6E, 1 x Realtek 8125BG 2.5Gbps
 • Görüntü Çıkışları: HDMI 2.1, DisplayPort 1.4
 • Ses: Realtek ALC1200 Codec
 • Boyut: Micro-ATX

Günümüzde anakartlar büyük gelişme gösteriyor. İşlemcilerin gücü de arttıkça anakartlar yeni teknolojilere geçiş yapıyor. Örneğin anakartın güç birimlerinde büyük gelişmeler yapılıyor. Daha verimli mosfetler, kapasitörler kullanılarak bu güçlü işlemcilerin stabil çalışması hedefleniyor. MSI MAG B660M Mortar WiFi anakartta da böyle çok sayıda özelleştirmeye yer verilmiş. Daha kalın ve daha yoğun bakır oranına sahip PCB hem stabiliteyi artırıyor hem de pasif bir soğutma görevi görüyor aslında.

Intel’ın Alder Lake platformuyla birlikte DDR5 bellekler hayatımıza giriş yapıyor. DDR5 belleklerle birlikte XMP 3.0 gibi teknolojiler de tanıtıldı zaten. Bu anakart DDR5 belleklerle birlikte 6200 MHz seviyesine varan frekanslara destek veriyor. MSI’ın Memory Boost adını verdiği bellek tarafındaki özelleştirmeleri sayesinde yüksek hızlarda daha stabil bir performans alabiliyorsunuz.

Bu anakart performans tarafında gayet iyi demiştik. Fakat ek özellikler konusunda da fena işlere imza atmıyor açıkçası. Anakartın üzerinde dahili olarak 2.5G ethernet yuvasına yer verilmiş. Bunun yanı sıra anakartta dahili olarak Wi-Fi 6E desteği ve Bluetooth 5.2 bulunuyor. Yani en güncel bağlantı teknolojilerini bu anakart destekliyor. Wi-Fi antenleri ise anakartın kutu içeriğine dahil edilmiş.

Bu anakartla Intel Core i5-12400 model işlemciyi detaylı bir şekilde test ettik. Bu işlemci orta seviyeye hitap eden bir model, aslında fena olmayan bir ikili değiller fakat bu anakarta çok daha güçlü işlemciler takabileceğinizi söyleyebiliriz. Intel Core i5-12400 model işlemciyi sorunsuz bir şekilde çalıştırdı. TimeSpy CPU testinde de 9774 gibi bir skor alabildik. İşlemcinin frekans stabilitesi ise gayet iyi düzeydeydi.

Sonuç

MSI MAG B660M Mortar WiFi incelememizin sonuna geldik. Bu anakart gördüğünüz üzere orta seviyede gerçekten çok iyi bir konuma sahip. Gerek güç devreleri olsun gerek soğutma tarafındaki iddialı tasarımı olsun oldukça başarılı bir model ortaya çıkmış. Wi-Fi 6E gibi bağlantı seçenekleri sunması da kullanıcılarına esneklik sağlıyor.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz günlerde AMD Ryzen 9 9900X model işlemcinin Geekbench performans testi ortaya çıkmıştı. Şimdi ise daha genele hitap edecek olan AMD Ryzen 5 9600X...