Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

MSI GeForce RTX 4070 Ti Suprim X İncelemesi

Bugünkü incelememizin konuğu MSI GeForce RTX 4070 Ti Suprim X model yeni ekran kartı oluyor. RTX 4070 Ti ekran kartının önemi aslında büyük. Çünkü bu 799 dolarlık model önceki nesilde çok daha pahalı fiyatlara sahip olan RTX 3090 Ti modelinin yerine geçecek. Üstelik bunu çok daha düşük güç tüketimi ve sıcaklık değerleriyle sağlayacak. DLSS 3 gibi ekstra avantajları ise bu kartı gerçekten tercih edilebilir bir model haline getirmiş.

İncelememizdeki model ise MSI’ın Suprim X yani tepe seviye modellerinden biri. Bu kart hem tasarımsal açıdan çok şık bir model hem de soğutma performansı hem de bileşen kalitesi gibi konularda gerçekten çok başarılı. Gelin MSI GeForce RTX 4070 Ti Suprim X ekran kartının detaylarına birlikte bakalım!

MSI GeForce RTX 4070 Ti Suprim X Ekran Kartı

MSI GeForce RTX 4070 Ti Suprim X ekran kartında tasarımsal açıdan çok bir yenilik yok açıkçası. Ağabeyi olan RTX 4080 Suprim X modeliyle genel anlamda aynılar. Ön tarafta metalik renkler baskın, zaten kartın önü koruması da metal bir yapıda. Haliyle bu ekran kartının sunduğu kalite hissiyatı gerçekten üst düzeyde. Ayrıca fanların ortalarında kalan gördüğünüz plastik kısımlar ise Mystic Light destekli ARGB alanlar. Fakat ekran kartının dik takmadığınız sürece görmeniz pek mümkün değil.

Bu ekran kartı 3 fanlı bir yapıda ve bu fanlar tahmin edebileceğiniz gibi özelleştirilmiş modeller. TorX 5.0 fanlar bunlar. Çift bilyalı göbeğe sahip olan bu fanlar %23’e varan daha yüksek bir hava akışı sunuyor. Direkt olarak soğutucu bloğa hava akışını da artırdıkları için bu fanların soğutma performansı gerçekten üst düzeylerde. Bunun yanı sıra her iki BIOS modunda da %30 civarlarında devirlerde kalıyorlar ve oldukça sessizler.

Bu ekran kartının üst tarafında da oldukça büyük bir ARGB alan bulunduğunu belirtelim. Arka plakaya geldiğimizde ise yine metalik renklere yer verilmiş. Beyaz sistemlerde de pek sırıtmayacaktır açıkçası. Arka plaka tasarımı ise bir önceki nesile göre biraz daha makyajlandı. MSI ejderhası olan kısma elmas deseni eklendi ve ARGB olarak aydınlatılıyor. Genel anlamda çok şık bir arka plakaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda termal padlerle de soğutmaya destek sunuyor.

Ayrıca orta üst tarafta ufak bir anahtar göreceksiniz. Bu ekran kartında çift BIOS bulunuyor. Silent ve Gaming mod. Silent mod adından anlayabileceğiniz üzere düşük fan devirli mod. Fakat bu modelde iki modda da fan devri çok düşüktü.

MSI GeForce RTX 4070 Ti Suprim X Teknik Detaylar

 • GPU: AD104-400-A1
 • Mimari: Ada Lovelace
 • CUDA Çekirdekleri: 7680
 • Temel Çekirdek Frekansı: 2310 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 2775 MHz
 • Bellek Frekansı: 21 Gbps GDDR6X
 • Bellek Bant Genişliği: 192 Bit
 • Bellek Miktarı (VRAM): 12 GB
 • RT Çekirdekleri: 60 (3. Nesil)
 • Tensor (AI) Çekirdekleri: 240 (4. Nesil)
 • Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4a , 1 x HDMI 2.1a
 • Üretim Teknolojisi: TSMC 4 NM
 • Desteklenen Teknolojiler: DX 12, 3. Nesil Ray Tracing, DLSS 3.0
 • Güç Konnektörleri: 1 x 16-Pin
 • TDP: 285W

Bu ekran kartının soğutucu bloğu da büyük ölçüde özelleştirilmiş. Toplamda 7 adet bakır ısı borusu var. Bu ısı boruları sıcaklığı alüminyum yapraklara taşıyor. Alüminyum yaprakların tasarımı ise havayı çok daha rahat bir şekilde geçirebilecek şekilde tasarlanmış. Üstelik dalgalı bir tasarıma sahip ve hava akışı bu sayede artırılmış durumda. Bütün bu özelleştirmeler birleşince ortaya çok iddialı bir soğutucu çıkmış.

MSI GeForce RTX 4070 Ti Suprim X Performans Testleri

GeForce RTX 4070 Ti modeli oldukça güçlü bir GPU, haliyle bu ekran kartını sağlam bir sistemle test etmek şart. Bu yüzden Intel Core i9-13900K işlemcili ve 6000 MHz CL30 bellekli bir test sistemi kullandık. Bu sayede darboğaz yaşamadan ekran kartının tam performansını görmüş oluyoruz. Performans testlerini ise oyun performansı ve sentetik benchmark testleri olarak iki farklı kategoriye ayırdık.

Oyun Testleri

RTX 4070 Ti’ın ilk oyun testini Red Dead Redemption 2 ile yaptık. Kartın tam gücünü görmek adına 4K çözünürlükteydik, ayarlar ise yüksekteydi. DLSS ise dengeli modda. Görebileceğiniz üzere 125 FPS gibi gayet iyi bir değer var. Fakat bu testte RX 7900 XT modeli bir tık daha önde kalmış. Fakat fiyat olarak RTX 4070 Ti çok daha uygun konumda.

Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu oyununda ise işler bir hayli değişmiş durumda. Burada 4K çözünürlükte yaptığımız testlerde RTX 4070 Ti ekran kartı 102 FPS alarak testteki kartlar arasında en düşük değeri veren model oldu.

Cyberpunk 2077 oldukça zorlayıcı bir oyun. Yine 4K çözünürlükteydik ve FSR 2.1 dengeli moddaydık. Işın izleme açıkken ortalamada 51 FPS gibi bir değer görmekteyiz. Fakat DLSS açtığımız takdirde ise çok daha yüksek bir performans veriyor. Fakat AMD tarafının henüz renk bir teknolojisi olmadığı için bir kıyaslama yapamıyoruz.

Shadow of the Tomb Raider oyununda da 4K çözünürlükteydik. En yüksek grafiklerde görebileceğiniz üzere 79 FPS vermeyi başarıyor. Bu değerle birlikte RX 7900 XT modelini rahatlıkla geçebiliyor. Üstelik fiyatı daha uygun bir kart bu.

Doom Eternal oyununda ise çoğu kartın verdiği sonuçlar aslında birbirine çok yakın. Genel anlamda RTX 3090 Ti, RX 7900 XT ve RTX 4070 Ti modellerinin denk bir performans verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. RTX 4080 ise çok daha yüksek değerler veriyor.

Mount and Blade 2: Bannerlord oyununda ise RTX 4070 Ti ekran kartı büyük bir çıkış yakalıyor. 4K çözünürlükte 121 FPS gibi oldukça iyi bir değere imza atmış. Bu sonuçla birlikte RTX 3090 Ti ile çok yakınlaştılar diyebiliriz. AMD kartları ise rahatlıkla geçmiş.

RTX 4070 Ti incelememize Dirt 5 oyunuyla devam ediyoruz. Buradaki sonuçlar ise pek olumlu değil açıkçası RTX 4070 Ti ekran kartı 99 FPS alarak testteki kartlar arasında en düşük değeri veriyor. Dirt 5 ise açıkçası AMD optimizasyonlu bir oyun olduğu için çok şaşırtıcı görünmüyor.

GeForce RTX 4070 Ti’ın son oyun testini Valorant ile yaptık. 4K çözünürlükte ve en yüksek grafiklerde 425 FPS vermeyi başardı. Bu tarafta AMD bir tık daha başarılı kalmış gibi görünüyor.

Benchmark Testleri

Sentetik testlerin ilkini 3DMark Fire Strike Ultra ile yaptık. Burada da RTX 4070 Ti ekran kartı en alt sırada yer alabildi. Fakat sentetik testlerin oyun testlerinin yerine geçmeyeceğini de bilmek gerek.

3DMark Ray Tracing testine geldiğimizde ise işler tam tersine dönüyor. Işın izleme tarafında Nvidia’nın hâlâ çok büyük bir avantajı var. Bu testte RTX 4070 Ti 66 FPS alarak hem 3090 Ti’ı hem de RX 7900 XTX modelini rahatlıkla geçmeyi başarıyor.

İş render, görüntü işleme gibi kısımlara geldiğinde ise Nvidia tarafının tartışmasız bir üstünlüğü söz konusu. Blender Monster testinden, RTX 4070 Ti modeli 3626 skor alarak RX 7900 XTX ekran kartının iki katına varan bir render performansı vermeyi başarıyor. Açıkçası kıyaslanamaz bile bu sonuçlar.

Soğutma Performansı

Bu ekran kartı devasa bir soğutucu bir soğutucu bloğa sahip ve beklendiği üzere çok iyi bir soğutma performansı sergiliyor. Bu model yaklaşık %30 fan devirlerinde kalarak 60 derece civarlarında kalmayı başarabiliyor. Haliyle hem sessiz hem de çok serin çalışan bir kart ortaya çıkmış. Hatta fan devrini artırarak bu sıcaklık çok daha fazla düşürülebilir.

Fiyatlandırma

Bu kartta asıl önemli olan kısım ise MSRP yani önerilen satış fiyatı oluyor. Bu kart şaşırtıcı bir şekilde 799 dolarlık bir önerilen satış fiyatına sahip. Bu da RX 7900 XT modelinden bile daha düşük bir tutar. DLSS 3 gibi avantajları da düşünecek olursak bu ekran kartı üst üst seviyelerde büyük ilgi görebilir. Bu oldukça rekabetçi bir fiyat!

Sonuç

MSI GeForce RTX 4070 Ti Suprim X incelememizin sonuna geliyoruz. RTX 4070 Ti GPU’su bu fiyatlandırma ile oldukça rekabetçi bir model olmuş. AMD tarafından bile düşük bir fiyatlandırma görmek açıkçası heyecan verici. 799 dolarlık fiyatlandırma ve DLSS 3 teknolojisi bu kartı ciddi anlamda öne çıkartan detaylardan. MSI’ın Suprim X tarafındaki tasarımı ve soğutma performansı ise mükemmel olmuş.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games‘in ücretsiz oyunlar kampanyası kapsamında bu hafta, aksiyon dolu bir deneyim sunan Ghostrunner ücretsiz olarak sunuluyor. Ghostrunner, oyuncuları nefes kesici bir cyberpunk dünyasına...

İnceleme

Yıllardır çok sayıda oyuncu monitörü inceledik. Bunlar arasında uygun fiyatlı ürünler de bulunuyorken çok daha pahalı ürünler de bulunuyordu. Bugün inceleyeceğimiz Gamepower Rapid 27...

Oyun Haberleri

Sony Interactive Entertainment, Nisan 2024 için PlayStation Plus üyelerine sunulacak yeni oyunlarını duyurdu. Nisan ayının oyun kataloğu, çeşitli platformlarda oynanabilecek birçok başlığı içeriyor. Animal...

Telefon Haberleri

Oppo, yeni fiyat performans odaklı telefonu Oppo A3 Pro  modeli ile akıllı telefon pazarında yeni bir sayfa açıyor. İşte telefonun teknik özellikleri. Oppo A3...