MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio 10GB İncelemesi

745

GeForce RTX 3080 model ekran kartlarından bazılarını sizler için incelemiştik. İlk incelememizde yeni nesil Ampere mimarisinin detaylarına sizler için değindik. Örneğin yeni nesil Tensor çekirdekleri, HDMI 2.1 desteği ve bunun gibi bazı yenilikleri sizler için açıkladık. Fakat bizim ana incelememizdeki model Founders Edition bir modeldi, hem arkada hem de önünde fan bulunan sıra dışı bir tasarıma sahipti.

Şimdi ise MSI’ın GeForce RTX 3080 Gaming X Trio OC model koduna sahip özel tasarım ekran kartını inceleyeceğiz. Bu model RTX 3080’ler arasında en üste konumlandırılabilen hem tasarımsal açıdan çok üst seviye hem de performans açısından çok üst seviye bir model olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca MSI boş durmamış ve yeni nesil ekran kartlarında farklı yeniliklere gitmiş.

MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio Tasarım

MSI’ın Gaming Trio model ekran kartları 3 fanlı dev tasarımlarıyla birlikte herhalde çoğu kişinin beğenisini kazanıyordur. Önceki nesil Trio modellerine baktığımızda arada devasa farklar yok tabii ki. Fakat göze çarpan ilk kısım önceki nesilde en baştaki fanın boyutu diğerlerinden daha ufaktı, bu seride bütün fanlar eşit boyutta kullanılmış, gayet mantıklı bir hareket aslında. Bunun yanı sıra yine koyu gri renk tasarım dili devam etmiş, köşeli tasarımla birlikte oldukça şık görünen bir model var karşımızda.

Ekran kartının arka plakasına baktığımızda oldukça sade bir tasarım dili görüyoruz aslında. Yine koyu gri renkteki kompozit grafen plaka hem kartın genel tasarımına oldukça olumlu yönde etki ediyor hem de altına yerleştirilen yüksek kaliteli termal pedlerle birlikte pasif bir soğutma görevi görüyor. Diğer yandan baktığımızda solda orta boyutlarda diyebileceğimiz bir “GEFORCE RTX” yazısı konumlandırılmış. Sağda ise artık klasikleşen MSI’ın ejderhasını görmekteyiz.

Bu en üst seviyelere oynayan bir kart olduğu için tabii ki RGB aydınlatması baya bol. İlk olarak arka plakanın hemen üzerinde şeffaf bir RGB şerit görüyorsunuz, hemen altındaysa yine RGB aydınlatmaya sahip bir MSI logosu bulunuyor. Bunların yanı sıra ekran kartının fanlarının çevresindeki kısımlarda da yine RGB aydınlatmaya yer verilmiş. Bütün bu RGB aydınlatmaları MSI Mystic Light yazılımı üzerinden kontrol etmeniz mümkün tabii ki.

MSI RTX 3080 Gaming X Trio ekran kartına bu açıdan baktığımızda aslında oldukça kalın bir ekran kartı olduğunu görüyoruz. Soğutma bloğu yüksek TDP’li GPU’yu verimli olarak soğutabilmek için bir hayli büyük. Fakat MSI bu ağırlığı dengelemek adına ekran kartında bazı özelleştirmeler yaptığını iddia ediyor, yani ekran kartı daha az bükülüyor yuvada takılıyken.

MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio Teknik Detaylar

 • GPU: GA102-200-K1-A1
 • Mimari: Ampere
 • CUDA Çekirdekleri: 8704
 • Baz Çekirdek Frekansı: 1440 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 1815 MHz
 • Bellek Frekansı: 19 Gbps GDDR6X
 • Bellek Bant Genişliği: 320 Bit
 • Bellek Miktarı (VRAM): 10 GB
 • RT Çekirdekleri: 68
 • Tensor (AI) Çekirdekleri: 272
 • Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4a , 1 x HDMI 2.1
 • Üretim Teknolojisi: Samsung 8 NM
 • Desteklenen Teknolojiler: DX 12, 2. Nesil Ray Tracing, DLSS 2.0, RTX I/O
 • Güç Konnektörleri: 3 x 8-Pin
 • TDP: 320W

MSI yeni nesil ekran kartlarına geçişte tabii ki boş durmamış ve çok sayıda güzel yeniliklere imza atmış. Bunlardan ilki TorX 4.0 fan teknolojisi. Yine çift bilyalı tasarımla gelen bu fanları ilk bakışta TorX 3.0 ile ayırt etmeniz biraz zor. Fakat detaylara inildiğinde bazı kanatçıkların uç taraflarından birbirleri ile bağlantılı olduğunu göreceksiniz. Hem dayanıklı hem de oldukça sessiz olan bu fan tasarımı sayesinde havanın çok daha kuvvetli bir şekilde alüminyum plakalara itildiği gözlemlenmiş.

Diğer yandan Tri Frozr 2.0 soğutucu tasarımına geçilmiş, aslında yine çok güzel bazı hamleler görüyoruz bu tarafta. Normalde bakır ısı boruları yine ekran kartında temas ederdi, fakat bu bakır borular arasında mesafeler kaldığı için tam temas sağlanmayabiliyordu. Şimdi MSI bu sorunu çözmüş ve 7 adet bulunan bakır ısı borularını çok daha sıkı bir şekilde birbirleriyle temas ettirerek GPU’ya doğrudan teması iyice artırmayı başarmış. Alüminyum yaprakların ise tasarımı yenilenerek daha sessiz bir hava akışı sağlanıldığı iddia ediliyor.

Dayanıklılık tarafında da MSI yine bazı yeniliklere gitmiş. PCB’nin üzerine çok sayıda ufak sigortalar yerleştirilmiş. Bu sayede oluşabilecek elektronik hasarların önüne geçmeyi hedeflemişler. Bunun yanı sıra yine özelleştirilmiş bir PCB kullanılmış, çok daha yüksek oranda bakırla birlikte hem iletimin iyileştirildiği hem de daha iyi sıcaklık dağılımı yapıldığı söyleniyor.

MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio Performans Testleri

RTX 3080 model ekran kartı o kadar güçlü bir GPU’ya sahipki 4K çözünürlükte bile çok yüksek performans sergileyebiliyor. Bu yüzden bu ekran kartının testlerini 4K çözünürlükte gerçekleştiriyoruz. İlk oyun testimiz Call of Duty: Warzone’da en yüksek grafik ayarlarında yaptığımız testlerde 90-120 FPS civarlarında çok yüksek sonuçlar almayı başardık.

Bu sefer Death Stranding oyununa geliyoruz, burada yine 4K çözünürlükte ve maksimum kalite ayarlarında fakat DLSS modu performanstayken yaptığım testlerde gördüğünüz gibi 160 FPS civarlarına varan çok yüksek değerler almayı başardık. Ekran kartının performansı 4K çözünürlükte bile gerçekten çok yüksek olmuş!

Yine Death Stranding oyunundayız, ayarlarımız yine 4K ne maksimum kalitede. Fakat bu sefer DLSS ayarını performansı modu yerine kalite ayarına getirdiğimizde tahmin edebileceğiniz gibi FPS değerinde bir düşüş oluyor. Fakat buna rağmen 140 FPS gibi 4K çözünürlük için çok yüksek FPS değerlerine ulaşıyoruz.

Diğer bir oyun testimizi ise Wolfenstein: Youngblood oyununda yapıyoruz. Yine 4K çözünürlük, en yüksek grafik ayarları ve Ray Tracing açık bir şekilde yaptığımız testlerde ortalamada 80-90 FPS civarlarında yine çok iyi sonuçlar almayı başardık, çünkü bu oyun grafiksel açıdan gerçekten çok üst seviyelerde!

Bu sefer bu güçlü ekran kartını Battlefield 5’in 64 kişilik multiplayer sunucusunda zorluyoruz, bu test sistemi gerçekten zorladığı için önemi büyük. Yine en yüksek ayarlarda gördüğünüz gibi 110 FPS civarlarında güzel sonuçlar almayı başarmışız.

Buradaki asıl kısım ise ekran kartının oyunda ulaştığı maksimum sıcaklık, gördüğünüz gibi ekran kartı 77 derece gibi bir sıcaklığa ulaşmış Corsair Delta RGB kasanın içerisinde ve oto fan hızlarındayken. Asus TUF RTX 3080 modelinin 67 derecelerde kaldığını düşünürsek bu biraz fazla gelebilir size, çünkü gördüğünüz gibi fanlar sadece 1500 RPM hızında dönüyor.

Fakat burada önemli bir konu var, MSI yakında yeni bir BIOS modu yayınlayacak ve ekran kartının fan hızını sessizlikten ziyade daha yüksek performans moduna getirerek daha serin bir çalışma sıcaklığı sunacak.

Peki bu ekran kartı daha ideal bir fan hızında çalışsaydı ne olurdu diyecek olursanız fanların RPM olarak hızını TUF 3080 modeliyle aynı konuma getirdik. 2300 RPM civarlarında çalışan fanlarla birlikte ekran kartının sıcaklığı TUF modelinin de aşağısına düşerek 65 derece seviyelerine düştü, yani sıcaklığın yüksek çıkma sebebi fan hızı.

Hatırlayacaksınızdır, Asus TUF RTX 3080 OC model ekran kartında fanın yüzdelik hızı bize biraz fazla gelmişti, ortalamada %85 civarlarında seyreden bir fan hızıyla geliyordu. Aynı yüzdeyi MSI RTX 3080 Gaming X Trio model ekran kartına uyguladığımızda ekran kartı sıcaklığının 62 derece gibi çok iyi diyebileceğimiz düzeylere düştüğünü görüyoruz, üstelik fan sesi çok yüksek seviyelere ulaşmıyor.

Sonuç

Gördüğünüz gibi MSI RTX 3080 Gaming X Trio model ekran kartı 3 fanlı devasa ve oldukça şık tasarımıyla birlikte başarılı bir model olmuş. Özellikle soğutma tarafındaki yeniliklerle birlikte çok daha verimli bir soğutma elde edilmiş. Fakat ekran kartının fan hızı biraz düşük kalmış, o da zaten yeni bir BIOS ile çözülecek.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin