Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

MMTool İle Intel VBIOS Nasıl Çıkartılır?

AMI BIOS kullananlar için MMTool ile Intel Video BIOS Dosyası Çıkartma İşlemi adında rehberimizi açtık. Bu rehber, diğer legacy BIOS yada EDK/EDK2 tabanlı EFI/UEFI BIOS’larda çalışmaz. Gelin, birlikte bakalım.

 

Gayet Basit

İlk önce Video BIOS nedir bilmekte fayda var. Video BIOS, (genellikle IBM PC’den türetilmiş) bir bilgisayardaki grafik kartının BIOS’udur. Ayrıca, belirli bir video sürücüsü yüklenmeden önce temel metin ve video modu çıkışı için INT 10h interrupt ve VESA BIOS Extensions (VBE) uygular. UEFI 2.x sistemlerinde, INT 10h ve VBE, UEFI GOP ile değiştirilir.

Sistem BIOS’unun, yazılım programlarının sistem donanımına erişmek için kullandığı bir dizi işlevi sağlaması gibi, video BIOS’u, programlar tarafından video donanımına erişmek ve satıcıyı depolamak için kullanılan bir dizi videoyla ilgili işlev sağlar. kart adı, saat frekansları, VRAM miktarı ve voltajları gibi belirli ayarlar. Video BIOS’u, yazılımı video yonga setine, sistem BIOS’unun sistem yonga seti için yaptığı gibi arabirim oluşturur. ROM ayrıca, video kartı bunun yerine bu yazı tipi setine sahip bir yazı tipi ROM’u içermiyorsa, video bağdaştırıcısı yazı tipi RAM’ine yüklemek için temel bir yazı tipi seti içeriyordu.

 

Adımlar

1.İlk önce BIOS dosyası indirin

2.MMTool indirin (buraya tıklayarak indirebilirsiniz)

3.MMTool yazılımını açalım. Daha sonra “Load Image” butonuna tıklayarak BIOS dosyasını açalım.

4.Daha sonra “Extract” sekmesine gelin ve “For Option ROM only” kısmından “Link present” kutusunu işaretleyelim. Ardından 8086 ile başlayanı seçelim.

5. “Module file” kısmından dosyanın kaydedilecek konumunu ve adını girin (dosya türü .dat olacak). Ardından “Extract” butonuna basarak işlemi tamamlayın.

 

 

 

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun Haberleri

Oyun dünyasında heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 6‘nın çıkış tarihi ve Xbox Game Pass ile...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...