Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Laptop Ekran Kartı Watt Öğrenme

Günümüzün oyuncu ekran kartlarında watt ve TDP gibi değerler büyük önem kazandı. Çünkü oyuncu dizüstü bilgisayarlarında artık farklı güçlerde ekran kartları görüyoruz. Örneğin bir cihazda 95W RTX 3060 ekran kartı görüyorken başka bir cihazda ise 130W TDP değerli RTX 3060 görüyoruz. Peki sizin laptopunuzda ekran kartı kaç watt? İşte bunu öğrenmek aslında oldukça kolay ve hızlı bir işlem.

Laptop Ekran Kartı Watt (TGP) Nedir?

Laptop yani dizüstü bilgisayarların ekran kartları gün geçtikçe güçleniyor. Özellikle GTX 1000 serisiyle birlikte büyük bir sıçrama yaşandı. Fakat bu artışla birlikte bazı ekran kartlarının düşük güç tüketimli versiyonları da tanıtılmıştı, bu da Max-Q adı verilen seriydi. Bu daha çok giriş seviyesi cihazlarda ya da ultrabook gibi ince, hafif cihazlarda kullanıldı. Max-P ise yüksek performans iddialı GPU’lara verilen ad oldu. Örneğin GTX 1060, GTX 1070 gibi ekran kartlarının iki farklı versiyonu bulunuyor ve aralarında ciddi bir performans farkı var.

GeForce RTX 3000-4000 serisinde ise bu iş iyice detaylandırıldı ve ekran kartları farklı güç seçenekleriyle birlikte tasarlandı. Bu sayede farklı konumlandırmalara uygun ekran kartları ortaya çıktı. Firmalar genellikle daha düşük bütçeli cihazlarda düşük watt değerindeki modelleri kullandılar. Örnek vermek gerekecek olursa GeForce RTX 3060 Mobile ekran kartının hem 90W hem de 130W gibi versiyonları bulunuyor ve aralarında ciddi bir performans farkı var. Bu yüzden güncel bir laptop alıyorsanız ekran kartının gücünü kontrol etmeniz şart.

Laptop Ekran Kartı Watt Değeri Nasıl Öğrenilir?

Şu an kullandığınız dizüstü bilgisayar eğer RTX 2000, RTX 3000, RTX 4000 gibi güncel seride bir ekran kartına sahipse bunlarda watt farkı bulunuyor. Aktif olarak kullandığınız laptopun ekran kartının watt değerini öğrenmek için yapmanız gereken oldukça basit. Öncelikle bilgisayarınızda en güncel Nvidia sürücüsü kurulu olmalıdır, ayrıca Nvidia Control Panel yazılımı da kurulu olmalı.

Öncelikle Windows’un arama kısmına “Nvidia Control Panel” yazın. Daha sonra yukarıdaki gibi bir sonuç çıkacaktır, buradan Nvidia yazılımına tıklayın ve açın.

Karşınıza Nvidia Denetim Masası isimli yazılım açılacaktır. Yukarıdaki görselde kırmızı kutucuk içerine aldığımız “Sistem Bilgileri” yazan yere tıklayın.

Açılan pencerede “Maksimum Grafik Gücü” isimli kısımda sizin cihazınızda kullanılan mobil ekran kartının watt değeri yazacaktır. Bu değer her modelde farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekecek olursa GeForce RTX 3060 Mobile ekran kartının 60 Watt’tan 115 Watt’a kadar uzanan farklı konfigrasyonları bulunuyor. Bunlar arasında ciddi frekans farkları olduğu için çok ciddi performans farklı olabiliyor. 

Önemli Not: Cihazı satın almadan önce laptop ekran kartı gücünü yani watt değerini https://laptoparsivi.com/ web sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu site devamlı olarak güncellenecektir.

 

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

2 Yorumlar

2 yorum var

  1. muhammet kaya

    May 2, 2023 at 10:39

    Gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş. Fakat elimizdeki bilgisayarın güç tüketimini öğrenmek kolay ama bilgisayar alırken bu şekilde öğrenme imkanımız olmayacaktır. Almadan önce öğrenebileceğimiz kaynaklar ve-ar mı net bir şekilde nasıl öğrenebiliriz ? bunun hakkında bir bilgilendirici bir yazı gelir mi ? Teşekkürler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyun dünyasının dikkatini çekmeye ve oyuncuları mutlu etmeye devam ediyor. Her hafta düzenlediği ücretsiz oyun etkinliği, bu hafta yine iki oyunla birlikte...

Oyun İndirimleri

Amazon Prime aboneliği, her ay oyun severlere çeşitli ücretsiz oyunlar ve içerikler sunan Prime Gaming‘i içeriyor. Ekim 2023‘te PC oyuncuları için sunulan bu avantajlarla,...

Oyun Haberleri

Valve, uzun süredir beklenen Counter-Strike 2 oyununu dünya çapında piyasaya sürdüğünde, oyuncu topluluğu bunun büyük bir an olacağını biliyordu. Ancak hiç kimse, oyunun sadece...

Haber

Türkiye’de aylardır öğrenciler için vergi indirimi konuşuluyor. Bu vergi indirimi ise cep telefonları ve bilgisayarlarda yapılacaktı. Duyuru yapıldığında pek bir detay verilmemişti. Bir süre...