Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Laptop Ekran Kartı Watt Öğrenme

Günümüzün oyuncu ekran kartlarında watt ve TDP gibi değerler büyük önem kazandı. Çünkü oyuncu dizüstü bilgisayarlarında artık farklı güçlerde ekran kartları görüyoruz. Örneğin bir cihazda 95W RTX 3060 ekran kartı görüyorken başka bir cihazda ise 130W TDP değerli RTX 3060 görüyoruz. Peki sizin laptopunuzda ekran kartı kaç watt? İşte bunu öğrenmek aslında oldukça kolay ve hızlı bir işlem.

Laptop Ekran Kartı Watt (TGP) Nedir?

Laptop yani dizüstü bilgisayarların ekran kartları gün geçtikçe güçleniyor. Özellikle GTX 1000 serisiyle birlikte büyük bir sıçrama yaşandı. Fakat bu artışla birlikte bazı ekran kartlarının düşük güç tüketimli versiyonları da tanıtılmıştı, bu da Max-Q adı verilen seriydi. Bu daha çok giriş seviyesi cihazlarda ya da ultrabook gibi ince, hafif cihazlarda kullanıldı. Max-P ise yüksek performans iddialı GPU’lara verilen ad oldu. Örneğin GTX 1060, GTX 1070 gibi ekran kartlarının iki farklı versiyonu bulunuyor ve aralarında ciddi bir performans farkı var.

GeForce RTX 3000-4000 serisinde ise bu iş iyice detaylandırıldı ve ekran kartları farklı güç seçenekleriyle birlikte tasarlandı. Bu sayede farklı konumlandırmalara uygun ekran kartları ortaya çıktı. Firmalar genellikle daha düşük bütçeli cihazlarda düşük watt değerindeki modelleri kullandılar. Örnek vermek gerekecek olursa GeForce RTX 3060 Mobile ekran kartının hem 90W hem de 130W gibi versiyonları bulunuyor ve aralarında ciddi bir performans farkı var. Bu yüzden güncel bir laptop alıyorsanız ekran kartının gücünü kontrol etmeniz şart.

Laptop Ekran Kartı Watt Değeri Nasıl Öğrenilir?

Şu an kullandığınız dizüstü bilgisayar eğer RTX 2000, RTX 3000, RTX 4000 gibi güncel seride bir ekran kartına sahipse bunlarda watt farkı bulunuyor. Aktif olarak kullandığınız laptopun ekran kartının watt değerini öğrenmek için yapmanız gereken oldukça basit. Öncelikle bilgisayarınızda en güncel Nvidia sürücüsü kurulu olmalıdır, ayrıca Nvidia Control Panel yazılımı da kurulu olmalı.

Öncelikle Windows’un arama kısmına “Nvidia Control Panel” yazın. Daha sonra yukarıdaki gibi bir sonuç çıkacaktır, buradan Nvidia yazılımına tıklayın ve açın.

Karşınıza Nvidia Denetim Masası isimli yazılım açılacaktır. Yukarıdaki görselde kırmızı kutucuk içerine aldığımız “Sistem Bilgileri” yazan yere tıklayın.

Açılan pencerede “Maksimum Grafik Gücü” isimli kısımda sizin cihazınızda kullanılan mobil ekran kartının watt değeri yazacaktır. Bu değer her modelde farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekecek olursa GeForce RTX 3060 Mobile ekran kartının 60 Watt’tan 115 Watt’a kadar uzanan farklı konfigrasyonları bulunuyor. Bunlar arasında ciddi frekans farkları olduğu için çok ciddi performans farklı olabiliyor. 

Önemli Not: Cihazı satın almadan önce laptop ekran kartı gücünü yani watt değerini https://laptoparsivi.com/ web sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu site devamlı olarak güncellenecektir.

 

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

2 Yorumlar

2 yorum var

  1. muhammet kaya

    May 2, 2023 at 10:39

    Gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş. Fakat elimizdeki bilgisayarın güç tüketimini öğrenmek kolay ama bilgisayar alırken bu şekilde öğrenme imkanımız olmayacaktır. Almadan önce öğrenebileceğimiz kaynaklar ve-ar mı net bir şekilde nasıl öğrenebiliriz ? bunun hakkında bir bilgilendirici bir yazı gelir mi ? Teşekkürler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

Rainbow Six Siege, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana oyuncuların ilgisini çeken ve devamlı olarak güncellenen bir oyun haline geldi. Ubisoft’un 5v5 FPS oyunu,...

İnceleme

Üst seviye dizüstü bilgisayarlar aslında sadece oyun oynamak için üretilmiyor. Bunun en net örnekleri MSI’ın Titan serisi dizüstü bilgisayarları diyebiliriz. Aslında bunlar oyuncu dizüstü...

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy A serisini genişletmeye devam ediyor. Serinin yeni üyesi Galaxy A55 5G, Google Play Console’da listelendi ve bazı teknik özellikleri ortaya çıktı. Bu...