James Donkey JD240 240 GB SSD İncelemesi

JAMES DONKEY JD240 240GB SSD İNCELEMESİ

 
Yeni incelememizin konuğu çıkarttığı fiyat performans oyuncu ekipmanlarıyla oyuncular tarafından oldukça sevilen bir marka olan James Donkey’in herkesi şaşırtan bir ürünü olan JD240 model 240 GB SSD’si oluyor. Ülkemizde fiyat performans olarak üst noktalara oynayan bu SSD kısa sürede yoğun ilgi gördü. Üstelik 3D Nand yongaları ile daha dayanıklı ve daha hızlı.
 
 
Tasarım

Siyah ve turuncu renk şemasıyla gelen SSD’nin dış koruma yüzeyi alüminyumdan imal edilmiş. Ayrıca fırçalanmış yüzey ile tasarım bir adım daha geliştirilmiş. Etiketin tasarımında tabii ki James Donkey markasını simgeleyen eşeğe yer verilmiş. Markanın klasikleşen renk şeması bu logoda da kendini göstermiş.

Cihazın arka yüzeyine baktığımızda fırçalanmış alüminyum yüzeyin devam ettiğini görüyoruz. Orta kısıma ise ürünün seri numarasını ve sertifikalarını belirten etiket yapıştırılmış. Ayrıca sağ kısımda kalan garanti etiketi bulunuyor bu etiket yırtıldığı ya da hasar gördüğü takdirde ürün garanti dışı kalıyor, ve ürünün 3 yıl garantili olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Teknik Detaylar

Kapasite: 240 GB
Sunduğu Toplam Boş Alan: 223 GB
Yonga Tipi: TLC Tabanlı 3D Nand

Yonga Markası: Spectek (Micron)
Kontrolcü: SiliconMotion SM2258XT
Okuma Hızı (Teorik): 560 MB
Yazma Hızı (Teorik): 500 MB
Çalışma Ömrü: 1.5 Milyon Saat

SSD’mizin teknik kısımlarına baktığımızda öncelikle kullanılan TLC tabanlı 3D Nand yongalarından bahsedelim. İlk bakışta Spectek markası çok tanıdık bir isim gibi gelmese de aslında dünya devi Micron’un sahip olduğu bir yonga markası olduğunu bilmek gerekiyor.

Kontrolcü kısmına geldiğimizde ise bizleri SiliconMotion firmasının SM2258XT kontrolcüsü karşılıyor. SiliconMotion aslında WD, Adata, Crucial gibi dev markalara da kontrolcü sağlayan büyük bir firma. Kontrolcünün detaylarına kısaca değinecek olursak bu yonga verimlilik odaklı üretilmiş ve 4 kanal flash, NANDXtend gibi bazı teknolojileri sunabiliyor. Ayrıca firmanın söylediğine göre bu TLC 3D Nand SSD’ler normal 2D NAND yongalara göre 3 kat daha uzun ömre sahipler.

Cihazın Performans Testleri

İlk olarak testlerimize CrystalDiskMark ile başlıyoruz. Sıralı okumada 5xx MB, Sıralı yazmada ise 5xx MB değerlerini rahatlıkla gördük. Bu hızlar firmanın bize teorik olarak sunduğu hızlara çok yakın. Ayrıca kapasitenin arttıkça hızın da bir miktar arttığını söylemeden geçmeyelim. (Bütün testler SSD boşken yapıldı)

Diğer çok kullanılan bir test olan ATTO Disk Benchmark‘ta da durum pek değişmiyor ve SSD’miz vaat edilen değerlere yine oldukça yakın sonuçlar elde etmeyi başarıyor. 500 MB yazma ve 550 MB okuma değerleri bu fiyat seviyesi için gerçekten çok iyi.

SSD’ler için diğer en önemli kriterlerden biri de tabii ki sunduğu IOPS değerleri. SSD-Z ile yaptığımız testlerde SSD’miz ortalama olarak 90000 IOPS değerini bize sunmayı başardı. Bu geçmiş yılların üst seviye SSD’lerinden daha yüksek bir değer. IOPS değeri SSD’nin 1 saniyede yapabildiği girdi/çıktı işlemini belirtiyor ve bu değer gündelik kullanımda çok önemlidir.

Sonuç

James Donkey, zaten piyasadaki oyuncu klavyeleri ve fareleriyle oldukça iyi işlere imza atıyordu. Şimdi de fiyat performans oranıyla piyasaya sağlam bir şekilde giriş yapan SSD’leri ile ne kadar iddialı bir marka olduğunu kanıtlamış.