Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

iPhone’da RAM Temizleme
iPhone’da RAM Temizleme

Rehber

iPhone RAM Temizleme Nasıl Yapılır?

Yavaşlayan ve işlemleri olduğundan daha yavaş bir şekilde gerçekleştiren bilgisayarlar için sıklıkla yapılan RAM temizleme işlemleri yeni nesil telefonların da hızlandırılması için bir seçenek haline gelmektedir. Özellikle Apple tercih eden kullanıcılar da bu işlemin nasıl yapılabileceğini merak etmektedir. Bu rehberimizde iPhone RAM Temizleme Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını düzenledik.

iPhone’da RAM Temizleme

RAM açılım olarak Random Access Memory olarak geçmektedir. Cihaza henüz kaydedilmeyen ve kısa süreli hafızada depolanan veriler RAM’da saklanmaktadır. Bilgisayarların hızlandırılması ve işlemlerin daha verimli bir şekilde tamamlanması için uygulanan RAM temizleme işlemleri telefonlar için de yapılabilmektedir. Android kullanıcılar için bir çok RAM temizleme programı bulunmaktadır. Hatta bir çok marka telefonun içerisinde bu RAM temizleme araçlarından bir tanesini kullanıcılarına sunmaktadır. Ancak iPhone kullanıcıları bu konuda o kadar şanslı değil. App Store üzerinde bir çok farklı RAM temizleme uygulaması bulunsa da bir çok kullanıcı bu programlara güvenmemektedir. Her hangi bir program kullanmadan RAM temizleme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

iPhone’da RAM Temizleme

iPhone’da RAM Temizleme işlemleri açılan anlatılan metodlar Apple tarafından açıklanan yöntemler olmasa da cihazınıza ve verilerinize zarar vermeden RAM temizleme işlemini gerçekleştirdiği uzmanlar tarafından da onaylanmıştır. Bu yöntemler işletim sisteminin cihazın kapatılacağını düşünerek arka planda çalışan tüm diğer işlemleri ve çalışan mobil uygulamaları kapatarak RAM yükünü azaltması mantığına dayanmaktadır.

Kullanılan iPhone modelinde ana ekran düğmesi bulunuyorsa:

Adım 1 : Cihazın güç düğmesine 3-5 saniye kadar basılır.
Adım 2 : Kapatmak için kaydır yazısı geldiğinde güç düğmesi bırakılır.
Adım 3 : Ana ekran düğmesine basılır.
Adım 4 : Ana ekran açıldığında ana ekran düğmesi bırakılır.
Adım 5 : İphone’da RAM temizleme işlemi tamamlanmıştır.

iPhone’da RAM Temizleme

Kullanılan iPhone modelinde ana ekran düğmesi bulunmuyorsa:

Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle iPhone AssistiveTouch özelliğinin aktifleştirilmesi gerekmektedir. Ayarlar -> Erişilebilirlik menüsü altından bu özellik aktifleştirilebilir.

Adım 1 : Cihazın güç düğmesine 3-5 saniye kadar basılır.
Adım 2 : Kapatmak için kaydır yazısı geldiğinde güç düğmesi bırakılır.
Adım 3 : Ekranda beliren AssistiveTouch butonuna basılır.
Adım 4 : AssistiveTouch menüsünde bulunan ana ekran düğmesine basılır.
Adım 5 : Ana ekran açıldığında ana ekran düğmesi bırakılır.
Adım 6 : iPhone’da RAM temizleme işlemi tamamlanmıştır.

Bu rehberimize Apple ürünlerini kullanmayı tercih eden kullanıcılar için iPhone RAM Temizleme Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını düzenledik. Sorularınız ve merak ettiğiniz her şey için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyuncuları sevindirmeye devam ediyor! Her hafta ücretsiz olarak sunduğu oyunlar serisine bir yenisini daha ekledi. Bu hafta, Floppy Knights ücretsiz olarak indirilebilir....

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy Unpacked etkinliğinde yeni katlanır telefonları ve akıllı saatlerinin yanı sıra yeni kulaklıklarını da duyurdu. Yeni tasarımıyla dikkat çeken Galaxy Buds 3, birçok...