Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

iPhone’da RAM Temizleme
iPhone’da RAM Temizleme

Rehber

iPhone RAM Temizleme Nasıl Yapılır?

Yavaşlayan ve işlemleri olduğundan daha yavaş bir şekilde gerçekleştiren bilgisayarlar için sıklıkla yapılan RAM temizleme işlemleri yeni nesil telefonların da hızlandırılması için bir seçenek haline gelmektedir. Özellikle Apple tercih eden kullanıcılar da bu işlemin nasıl yapılabileceğini merak etmektedir. Bu rehberimizde iPhone RAM Temizleme Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını düzenledik.

iPhone’da RAM Temizleme

RAM açılım olarak Random Access Memory olarak geçmektedir. Cihaza henüz kaydedilmeyen ve kısa süreli hafızada depolanan veriler RAM’da saklanmaktadır. Bilgisayarların hızlandırılması ve işlemlerin daha verimli bir şekilde tamamlanması için uygulanan RAM temizleme işlemleri telefonlar için de yapılabilmektedir. Android kullanıcılar için bir çok RAM temizleme programı bulunmaktadır. Hatta bir çok marka telefonun içerisinde bu RAM temizleme araçlarından bir tanesini kullanıcılarına sunmaktadır. Ancak iPhone kullanıcıları bu konuda o kadar şanslı değil. App Store üzerinde bir çok farklı RAM temizleme uygulaması bulunsa da bir çok kullanıcı bu programlara güvenmemektedir. Her hangi bir program kullanmadan RAM temizleme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

iPhone’da RAM Temizleme

iPhone’da RAM Temizleme işlemleri açılan anlatılan metodlar Apple tarafından açıklanan yöntemler olmasa da cihazınıza ve verilerinize zarar vermeden RAM temizleme işlemini gerçekleştirdiği uzmanlar tarafından da onaylanmıştır. Bu yöntemler işletim sisteminin cihazın kapatılacağını düşünerek arka planda çalışan tüm diğer işlemleri ve çalışan mobil uygulamaları kapatarak RAM yükünü azaltması mantığına dayanmaktadır.

Kullanılan iPhone modelinde ana ekran düğmesi bulunuyorsa:

Adım 1 : Cihazın güç düğmesine 3-5 saniye kadar basılır.
Adım 2 : Kapatmak için kaydır yazısı geldiğinde güç düğmesi bırakılır.
Adım 3 : Ana ekran düğmesine basılır.
Adım 4 : Ana ekran açıldığında ana ekran düğmesi bırakılır.
Adım 5 : İphone’da RAM temizleme işlemi tamamlanmıştır.

iPhone’da RAM Temizleme

Kullanılan iPhone modelinde ana ekran düğmesi bulunmuyorsa:

Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle iPhone AssistiveTouch özelliğinin aktifleştirilmesi gerekmektedir. Ayarlar -> Erişilebilirlik menüsü altından bu özellik aktifleştirilebilir.

Adım 1 : Cihazın güç düğmesine 3-5 saniye kadar basılır.
Adım 2 : Kapatmak için kaydır yazısı geldiğinde güç düğmesi bırakılır.
Adım 3 : Ekranda beliren AssistiveTouch butonuna basılır.
Adım 4 : AssistiveTouch menüsünde bulunan ana ekran düğmesine basılır.
Adım 5 : Ana ekran açıldığında ana ekran düğmesi bırakılır.
Adım 6 : iPhone’da RAM temizleme işlemi tamamlanmıştır.

Bu rehberimize Apple ürünlerini kullanmayı tercih eden kullanıcılar için iPhone RAM Temizleme Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını düzenledik. Sorularınız ve merak ettiğiniz her şey için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Zombi kıyameti sevenler için harika bir haber var! Dying Light 2 Reloaded Edition, bu hafta sonu Steam’de ücretsiz olarak oynanabilir olacak. Oyunseverleri zombi parçalamaya...

Oyun Haberleri

Sons of the Forest‘ın 1.0 sürümüyle resmi olarak piyasaya sürülmesi, oyun dünyasında büyük bir heyecana yol açtı. Endnight Games‘in yaptığı muazzam güncelleme, oyunculara oyunun...

Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de en çok tercih edilen bilgisayar markası belli oldu. Önceki yıllara göre zirve değişmeyerek Lenovo yine pazar payında çoğunluğu elde etti. En...

Teknoloji Haberleri

Twitch.Tv platformu özellikle son yıllarda büyük bir tartışma konusu oldu. Geçtiğimiz yıllarda da Bit hırsızlığı ile gündeme gelen platformda bazı yayıncılar için tutuklamalar söz...