Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

İnceleme

Intel UHD Graphics 730 İncelemesi

Bugün, dahili grafik yongalarından biri olan Intel UHD Graphics 730 modelinin incelemesini gerçekleştiriyoruz. Bu sayede Intel 11. nesil bir işlemci aldığınız zaman dahili grafik biriminin vereceği performansı detaylarıyla görmüş olacaksınız.

Bildiğiniz gibi Intel’in 11. nesil işlemcilerinde yenilenmiş bir XE dahili grafik birimi bulunuyor. Bu dahili grafik biriminin performansı önceki nesillere oranla çok daha yüksek tutulmuş. Haliyle bu grafik yongasının yeni bir ekran kartı alana kadar sizi idare edip edemeyeceğini deneyimlemiş olacağız!

Intel UHD Graphics 730

Intel UHD Graphics 730 modeli Intel Core i5-11400, Core i5-11600 gibi daha çok orta seviyeye hitap eden işlemcilerde bulunan bir dahili grafik birimi. Orta seviye olmasına rağmen 730 modelinde de yenilenmiş XE grafik mimarisinin kullanması buradaki avantajı oluşturan en büyük şey. Tabii ki UHD Graphics 750 kadar performanslı diyemeyiz fakat önceki nesilin grafik biriminden daha iyi.

Intel UHD Graphics 730 Teknik Detaylar

 • GPU: Rocket Lake GT1
 • Mimari: Generation 12.1
 • Çekirdek: 192
 • Baz Çekirdek Frekansı: 300 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 1300 MHz
 • Bellek Frekansı: Paylaşımlı
 • Bellek Bant Genişliği: Paylaşımlı
 • Bellek Miktarı (VRAM): Paylaşımlı
 • Üretim Teknolojisi: 14 NM+++
 • Desteklenen Teknolojiler: DirectX 12, Vulkan
 • TDP: 15W

Intel UHD Graphics 730 Performans Testleri

Dahili grafik birimi kullanıyorsanız kullandığınız belleklerin önemi bir hayli büyük. Çünkü dahili grafik birimleri bellek olarak sizin RAM’lerinizi kullanıyor. Haliyle 1-2 GB gibi bir kapasite dahili birimin kullanımına girebiliyor. Bunun yanı sıra kullanılan bellek frekansının önemi yüksek, biz testin referans olabilmesi açısından H510 anakartların desteklediği 3200 MHz frekansına indirdik.

Daha yüksek bir bellek frekansı kullanırsanız buradaki FPS değerleri artacaktır, daha düşük takarsanız yine aynı mantıkla daha düşük FPS değerleri alacaksınız. Testteki işlemcimiz ise Intel Core i5-11400 modeli. Testte Intel’in makyajlanmış stock soğutucusu kullandık, ve düşük yük altında bile 70 derecelerde sıcaklıklar aldık, yani bunlar sıcak çalışan işlemciler.


 

Intel UHD Graphics 730’un ilk testini Valorant ile yaptık. 1080P çözünürlük ve düşük ayarlarda yaptığımız testlerde 140-150 FPS civarlarında gayet iyi değerler almayı başardık. 720P çözünürlükte ise 190-200 FPS değerlerine kadar yükseldi. Dahili bir grafik birimi için gayet yeterli sonuçlar bunlar.

İkinci oyun testini ise Counter Strike: Global Offensive ile yapıyoruz. 1080P çözünürlükte ve en düşük grafik ayarlarını kullandık. FPS değerleri olarak 70-90 aralarındaydık fakat oyun pek akıcı bir hissiyat yaşatmıyordu. 720P çözünürlükte 120 FPS civarlarına çıktık ve oyun çok daha akıcı bir hale geldi. Tabii ki harici ekran kartı performansı beklemek haksızlık olur.

UHD Graphics 750 incelememizde PUBG testi yapmıştık ve oyun pek akıcı değildi. Aynı testi UHD Graphics 730 yongasıyla da yaptık. Gördüğünüz gibi 720P çözünürlükte bile oynanamaz derecede FPS değerleri aldık. PUBG oyunu nedense UHD Graphics dahili grafik birimleriyle pek iyi anlaşamıyor.

Fortnite oyununa geldiğimizde ise 1080P çözünürlük ve alfa grafiklerde 60 FPS civarlarında fena olmayan sonuçlar aldık. Fakat çözünürlüğü 720P yaptığımızda ise bu değerlerin 90-100 civarlarına kadar çıktığını görmekteyiz.

Sonuç

Bugünkü Intel UHD Graphics 730 incelememizle birlikte Intel’in 11. nesil bazı işlemcilerinde bulunan 730 grafik biriminin performansının sizi yeni bir ekran kartı alana kadar idare edip etmeyeceğini görmüş olduk. Bazı oyunlar hariç genel anlamda sizi idare edecek bir performansa sahip, hatta yüksek frekans belleklerle çok daha iyi sonuçlar almanız mümkün.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games’in ücretsiz oyun akımı son zamanlarda gerçekten çok büyük bir gündem yaratıyor. Fakat ücretsiz oyun verme işini yine yıllardır yapan Humble Bundle ise...

Rehber

Windows 11 sızıntısı kısa sürede büyük gündem oldu tahmin edebileceğiniz gibi. Haliyle insanlar yeni Windows 11 nasıl kurulur? Windows 11 kurulumu nasıl yapılır? Gibi...

Teknoloji Haberleri

Teknoloji odaklı üretim faaliyetlerini etkisi altına alan küresel çip krizi, dev şirketleri yeni çözümler bulmaya itiyor. Son olarak grafik birimi üreticisi NVIDIA, ticari ömrünü...

Sistem Tavsiyeleri

Günümüzde sistem toplama dendiği zaman akıllara maalesef çok yüksek bütçeler gelebiliyor. Ekran kartı stoklarının azalması, kur fiyatlarının artması falan derken düzgün bir sistem toplamak...