Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Intel Core i3-12100 İncelemesi

Fiyat/performans ürünlere olan ilgimiz bir hayli büyük. Özellikle son dönemin en fiyat/performans modellerinden biri olan Ryzen 5 3600 ise bu konuda çok kez kullandığımız bir model oldu. Fakat her ne kadar yeni gibi görünse bile üzerine çok sayıda yeni işlemci çıkartıldı. Bunlardan biri ise bugün incelemesini yapacağımız Intel Core i3-12100 model yeni işlemci oluyor.

Intel Core i3-12100 model işlemci Core i3 bir model olduğu için küçümsenebilir fakat oyun performansı tarafında bizleri gerçekten şaşırtan bir model oldu. 4 çekirdek 8 izlekli olmasına rağmen Ryzen 5 3600 model işlemciye fark atabilen bir performans sunabiliyor. Aslında bugünkü incelememizde odaklanacağımız noktalardan biri bu.

Intel Core i3-12100 İşlemci İncelemesi

Intel Core i3-12100 modeli aslında sessiz sedasız bir şekilde piyasaya sürüldü diyebiliriz. Fakat bu işlemci 12. nesil olduğu için güncel teknolojilere destek veren gayet fiyat/performans modellerden biri aslında. DDR5 bellek desteği, PCI Express 5.0 desteği gibi gayet güzel yenilikleri barındırıyor. Bu işlemci 12. nesil işlemcilerde gördüğümüz verimlilik çekirdeklerine sahip değil, onları daha üst seviye modellerde görüyoruz. Fakat bu zaten giriş seviyesi bir model olduğu için verimlilik çekirdekleri aslında o kadar gerekli değil.

Bu işlemcinin frekansı ise 4.30 GHz gibi frekanslara bile çıkabiliyor uygun koşullarda, yani frekans olarak aslında çok kısılmamış bir model. Haliyle oyun performansı tarafında da bu frekansın katkılarını görebiliyoruz. Zaten bu işlemciyi alacak olan birinin çok üst seviye bir sistemi olmasını beklemek biraz yersiz olacaktır, haliyle bu giriş seviyesi sistemler için gayet yeterli görünüyor.

Intel stock fan dendiği zaman insanlar aslında çok eskilere gidebiliyor, çünkü bu stock soğutucu yıllardır sadece ufak makyajlamalarla bizlere sunuluyordu. Fakat 12. nesille birlikte bu yersiz inat artık bırakıldı ve yeni stock soğutucular tanıtıldı. Bu işlemciyle birlikte bu yeni stock soğutucu geliyor. Evet önceki stock soğutucuya göre ciddi anlamda değiştirilmiş bir model ve çok daha güncel duruyor kesinlikle.

Fakat yukarıdaki görsele ilk baktığınız zaman mavi şeridin LED’li olduğunu düşünebilirsiniz, ama maalesef böyle bir şey yok. Diğer yanıltıcı nokta ise fanı çevreleyen kısımların plastik olması. O plastik kısımlar metal olsa çok daha iyi bir soğutucu ortaya çıkabilirmiş. Fakat eskisinden iyidir yine 🙂

Bu işlemciye fiyat/performans diyorsunuz, fakat bu platform değil diyebilirsiniz. Fakat artık işler değişmeye başlıyor. DDR4 bellekleri destekleyen LGA 1700 anakartlar piyasada artık rahatlıkla bulunabiliyor. Haliyle bu işlemciye uygun olabilecek anakartların sayısı artıyor ve çok daha uygun fiyatlı alternatifler bulabiliyorsunuz. Örneğin biz bu testi Asus Prime B660M-K D4 model anakartla yaptık, giriş seviyesi ve DDR4 bellek yuvalarıyla geliyor.

Intel Core i3-12100 Teknik Detaylar

  • Soket: Intel LGA 1700
  • Performans Çekirdekleri: 4 Çekirdek, Hyper Threading Destekli
  • Verimlilik Çekirdekleri: Bulunmuyor
  • Performans Çekirdekleri Frekansı: Stock 3.3 GHz, Turbo 4.30 GHZ
  • Önbellek: 12 MB Smart Cache
  • Gpu Modeli: Intel UHD 730 1.40 GHz Max
  • TDP: 65W / Maximum Turbo Güç 89W
  • Üretim Teknolojisi: 10 NM

Intel LGA 1700 soketle çok şey değişti. Çünkü hatırlayabileceğiniz üzere Intel tarafı bir süredir rakibi olan AMD’ye göre daha geride kalabiliyordu. Bu durum işlemci satışlarında da zaten anlaşılıyordu, çünkü AMD işlemciler uzun süre zirvede kaldı. Fakat 12. nesille birlikte Intel durumları toparlamaya başladı, tekrar satışlarda üstlere oynamaya başladı. Platform daha ucuz olsaydı aslında daha iyi satışlar görebilirdik. DDR5 bellek teknolojisi, PCI Express 5.0 ve hibrit çekirdek yapısı derken aslında bu yenilikler heyecan veriyor.

Intel Core i3-12100 Performans Testleri

Intel Core i3-12100 modeli giriş seviyesi bir model. Haliyle bu işlemciyle üst seviye bir sistem toplamak zaten pek mantıklı bir hamle olmayacaktır. Bizde bu mantıkla yürüyerek test sistemini fiyat/performans odaklı donanımlarla kurduk. Asus Prime B660M-K D4 model anakart, 16 GB 3600 MHz GSkill bellekler, Asus ROG Strix RTX 3050 8 GB ekran kartı gibi donanımlara sahip. Yani aslında gayet dengeli bir sistem kullandık.

Bu işlemciyi Ryzen 5 3600 ile kıyaslarken performans farkını net olarak görebilmek için GeForce RTX 3070 Ti model üst seviye bir ekran kartı kullandık. Gördüğünüz gibi aynı bellekle God of War testinde ciddi bir FPS farkı oluşuyor. Kağıt üzerinde daha zayıf görünen bu işlemci 12 izlekli rakibinden çok daha iyi bir oyun performansı sunabiliyor, üstelik fiyatı daha düşük şu an için.


Fiyat/performans odaklı kurduğumuz sistemde ilk oyun testimizi Call of Duty Cold War ile yapıyoruz. Yüksek-en yüksek grafiklerde 140-150 FPS değerlerine varan gayet güzel sonuçlar alıyoruz. Online bir oyun olmasına rağmen herhangi bir darboğaz yaşanmadı, 8 izlekli bir model olmasına rağmen RTX 3050 ekran kartını rahatlıkla besleyebiliyor.

Intel Core i3-12100 incelememize Apex Legends ile devam ediyoruz. Yüksek grafik ayarlarında 120-130 FPS civarlarında değişken sonuçlar alıyoruz, açıkçası bu oyunda sonuçlar genellikle böyle oluyor zaten. Gördüğünüz gibi yine %40 civarı kullanımla ekran kartını rahatlıkla besleyebilmiş.

Günümüzün popüler oyunlarından biri olan God of War’a geldiğimiz zaman ise “Orijinal” grafik ayarlarındaydık. 90-110 FPS civarlarında yine fena olmayan değerler almayı başarıyoruz. İşlemci kullanımı ise %60 civarlarında seyrediyor ve herhangi bir darboğaz görünmemekte.

Yine sevilen oyunlardan biri olan Forza Horizon 5 testlerinde ise yine yüksek grafik kalitesindeydik. Ortalama olarak 140 FPS civarlarında gayet iyi değerler almayı başardık. Fakat Forza Horizon 5 ise işlemciyi biraz daha zorlamasına rağmen yine bir darboğaz yaşanmadığını görüyoruz.

Intel Core i3-12100 işlemcinin son oyun testini Far Cry 6 oyunu ile yapıyoruz. Bu sefer orta grafik ayarlarındaydık ve 90-100 FPS civarlarında değerler almayı başardık. Yine bu oyunda da herhangi bir darboğaz sorunu yaşamadık. İşlemci kendisini 4103 MHz gibi bir frekansa sabitliyor ve bu hızda stabil çalışıyor. Stock fanla birlikte ise oyunlarda 60 derece civarlarında sıcaklıklar elde ettik, fena değil açıkçası.

Intel Core i3-12100 İncelemesi Genel Değerlendirme

Tekli Çekirdek Performansı
80%
Çoklu Çekirdek Performansı
60%
Dahili Grafik Performansı
50%
Verimlilik
85%
Ek Özellikler
85%

Intel Core i3-12100 İncelemesi Sonuç


Intel Core i3-12100 işlemci incelememizin sonuna geliyoruz. Bu işlemci giriş seviyesi oyuncu sistemleri için aslında gayet iyi bir model olmuş diyebiliriz. 4 çekirdek 8 izlekli yapısı RTX 3050 gibi 1080P odaklı bir ekran kartını rahatlıkla besleyebilecek düzeyde olmuş. Fiyat/performans odaklı anakartlar arttıkça bu işlemcinin önemi açığa çıkacaktır.

72%

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Oyun Haberleri

Valve, uzun süredir sessizliğini koruyarak oyun dünyasındaki meraklı gözleri üzerine çekiyordu. Steam platformu ve ikonik oyunlarıyla tanıdığımız bu dev şirket, nihayet yeni bir oyun...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...