Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Intel Core i3-10100F & GeForce RTX 3050 8 GB Performans Testleri

İşlemci fiyatlarında bir süredir ufak dengesizlikler söz konusu. Bu fiyat dengesizliğinden başarıyla sıyrılan bir işlemci var aslında. Intel Core i3-10100F model işlemci şu anki piyasada güncel fiyat/performans modellerden biri olmayı başardı. Bununla birlikte giriş seviyesi sistemlerde bolca görebildiğimiz bir işlemci modeli oldu. Haliyle insanlar bu işlemcinin RTX 3050 ekran kartıyla olan performansını merak etti.

Bugünkü incelememizde Intel Core i3-10100F işlemciyle birlikte MSI GeForce RTX 3050 8 GB Gaming X model ekran kartını test ediyoruz. Çok sayıda oyunla yapacağımız bu performans testlerinde bakalım Core i3-10100F işlemci bu ekran kartıyla nasıl bir performans sergileyecek.

Intel Core i3-10100F İşlemci

Intel Core i3-10100F işlemci aslında Core i3-10100 işlemcinin aynısı sayılır, aralarındaki tek fark sonunda F olan modelde dahili grafik birimi olan Intel HD Graphics’ın bulunmaması. Böylelikle aynı işlemciyi biraz daha uygun bir fiyata satın alabiliyorsunuz. Harici ekran kartına sahipseniz bu büyük bir avantaj açıkçası.

Core i3-10100F modeline baktığımızda 4 çekirdek ve 8 izlekli yapıyı görüyoruz. Bunun yanı sıra turbo boost olarak ise 4.30 GHz gibi fena olmayan frekanslara çıkabiliyor. Tekli çekirdek performansının iyi olmasıyla da birlikte giriş seviyesi oyuncu sistemlerinde bu işlemcinin bolca kullanıldığını görmekteyiz. Özellikle fiyat/performans odaklı sistemlerde iyi bir performans verebiliyor aslında.

Intel Core i3-10100F Teknik Detaylar

 • Soket: Intel LGA 1200
 • Çekirdek: 4
 • İzlek: 8
 • İşlemci Temel Frekansı: 3.60 GHZ
 • İşlemci Boost Frekansı: 4.30 GHZ
 • Önbellek: 6 MB Smart Cache
 • Gpu Modeli: Bulunmuyor
 • TDP: 65W
 • Üretim Teknolojisi: 14 NM

MSI GeForce RTX 3050 Gaming X 8 GB OC Ekran Kartı

Testlerimizde MSI’ın GeForce RTX 3050 Gaming X 8 GB model ekran kartını kullandık. Gördüğünüz gibi bu ekran kartı Gaming X serisinin klasik tasarım izlerini devam ettiren bir model. Çift fanlı bu tasarım genel anlamda çok şık duruyor diyebiliriz. Zaten daha üst seviye modellerde de bu tasarım kullanılıyor. Yüksek performanslı TorX fanlarla birlikte ve MSI’ın çeşitli özelleştirmelere sahip soğutma bloğu sayesinde bu seri genel anlamda oldukça başarılı bir soğutma performansı çiziyor.

Teknik Detaylar

 • Mimari: Ampere
 • CUDA Çekirdekleri: 2560
 • Baz Çekirdek Frekansı: 1552 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 1845 MHz
 • Bellek Frekansı: 14 Gbps GDDR6
 • Bellek Bant Genişliği: 128 Bit
 • Bellek Miktarı (VRAM): 8 GB
 • RT Çekirdekleri: 20
 • Tensor (AI) Çekirdekleri: 80
 • Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4a, 1 x HDMI 2.1
 • Üretim Teknolojisi: Samsung 8 NM
 • Desteklenen Teknolojiler: DX 12, 2. Nesil Ray Tracing, DLSS 2.0, RTX I/O
 • Güç Konnektörleri: 1 x 8-Pin
 • TDP: 130W

MSI GeForce RTX 3050 Gaming X 8 GB Ekran Kartı İncelemesi

Intel Core i3-10100F & MSI GeForce RTX 3050 8 GB Performans Testleri

Intel Core i3-10100F işlemci ve MSI GeForce RTX 3050 Gaming X 8 GB ekran kartının ilk testini Dying Light 2 ile yaptık. Orta grafik ayarlarında 55 FPS değerini görüyoruz. İşlemci kullanımı genel anlamda rahattı, göze çarpan büyük bir darboğaz yaşanmamakta.

İkinci oyun testini Call of Duty Cold War ile yapıyoruz. 1080P çözünürlük, yüksek kalite ayarları ve DLSS kalite modundayken yaptığımız testlerde bazı sahnelerde %20’lere varan darboğaz seviyeleri olduğunu görmekteyiz. Özellikle çoklu oyuncu modu işlemcileri bir hayli zorlamakta.

God of War oyunu ise gerçekten zorlayıcı. İşlemci kullanımı üst limitlerde gezmesine rağmen gözümüze çarpan büyük bir darboğaz yaşamadık. Bazı alt çekirdeklerin anlık olarak %100 kullanıldığını bile görmekteyiz.

Apex Legends oyununa geldiğimizde yine yüksek grafik ayarlarındaydık. 120 FPS civarlarında güzel değerler aldık. Gördüğünüz üzere bu oyunda herhangi bir darboğaz yaşanmıyor bu ikiliyle birlikte.

Forza Horizon 5 testi ise genel olarak dalgalıydı. Yüksek grafik ayarlarında, 1080P çözünürlükte bazı sahnelerde işlemcinin rahat beslediğini görüyorken bazı sahnelerde ise anlık olarak %20’lere varan darboğaz yaşanabildiğini gördük. Bunda oyunun optimizasyonunun da etkisi var açıkçası.

Intel Core i3-10100F ve RTX 3050 performans testimizin son oyunu ise Tom Clancy’s Rainbow Six Siege ile oluyor. Yüksek grafik ayarlarında genel olarak besleyebildiğini söyleyebiliriz, fakat yine bazı sahnelerde ufak darboğazlar yaşandığını söyleyebiliriz.

Sonuç

Intel Core i3-10100F ve Nvidia GeForce RTX 3050 8 GB ikilisi genel olarak başarılı bir ikili olmuş diyebiliriz. Tekli çekirdek performansındaki başarısıyla birlikte çoğu oyunda bir sorun yaşamıyorsunuz. Sadece bazı oyunlarda %10-20 civarlarında darboğazlar yaşamanız mümkün. Oyunlarda herhangi bir donma, takılma gibi sorunlar tabii ki yaşanmıyor.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyunculara sunduğu ücretsiz oyunlarla dikkat çekmeye devam ediyor. Bu hafta, nostaljik bir arcade oyun deneyimi sunan Arcade Paradise ve gerilim dolu atmosferiyle...

Oyun Haberleri

EA Sports, futbol tutkunlarının merakla beklediği FC 25’in resmi tanıtım fragmanını nihayet yayınladı. Bu yeni sürümde, Real Madrid ve İngiltere Milli Takımı’nın genç yıldızı...

Teknoloji Haberleri

El konsolları şu an için daha çok AMD’nin APU çözümlerinden yararlanıyor. Tabii ki Intel’in çözümleri de var fakat AMD’nin APU’ları kadar başarım gösteremiyorlar genelde....

Motorlu Taşıtlar

Xiaomi markası çok eski bir marka değil, hatta yeni bile sayılır. Fakat kısa sürede muazzam bir büyüme elde etti ve çok geniş bir ürün...