Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Intel 13. Nesil İşlemciler Tanıtıldı!

Intel, merakla beklenen “Raptor Lake” kod adlı 13. nesil işlemcilerini en sonunda resmi olarak tanıttı! Bu lansman AMD Ryzen 7000 serisi işlemcilerin NDA’inin kalkmasından tam 1 gün sonra yapıldı. O yüzden iddialı olduklarını anlamak mümkün. Gelin 13. nesil işlemcilerin teknik detaylarına birlikte bakalım ve Intel’in yayınladığı performans testlerine bir göz gezdirelim.

Yapılan İyileştirmeler

Intel 13. nesil işlemcilerini tanıttı, özelliklerine geçmeden önce bu yeni nesilde neler sunulduğuna bir göz gezdirmek şart. Örneğin çoklu çekirdek tarafında Core i9-13900K modeli, 12900K modeline oranla bazı senaryolarda %40’lara varan daha yüksek bir performans verebiliyor. Bunu sağlayan şeylerden biri ise daha fazla çekirdeğe sahip olması diyebiliriz. Tekli çekirdek tarafında ise %15 civarlarında daha yüksek bir performans vaat ediyor.

Günümüzde verimlilik çok önemli bir konu. Bu tarafta ise 13. nesil işlemcilerin aynı performansı 12. nesil işlemcilere göre %25 daha az güç tüketerek verebildiği vurgulanmış. Yani performans artıyor bununla birlikte verimlilik tarafında da ciddi iyileştirmeler söz konusu.

Intel 13. Nesil İşlemcilerin Teknik Detayları

Az önce yapılan resmi tanıtımla birlikte Intel 13. nesil “K” serisi işlemcilerin detayları tüketicilerle paylaşıldı! Şu anlık sadece çarpan kilidi açık “K” serisi işlemcileri görmekteyiz. Tepe seviyede şu anlık Core i9-12900K modeli bulunuyor. Hatırlayabileceğiniz üzere önceki nesilde 8 adet hyper-threading destekli performans çekirdekleri ve 8 adet verimlilik çekirdeği bulunuyordu. Bu da toplamda 24 izlek yapıyordu. 13. nesilde ise fazladan 8 verimlilik çekirdeği daha ekleyerek toplamda 32 izlek elde etmeyi başarmış. Bu da çoklu çekirdek performansında ciddi artış demek. Bu işlemcinin fiyatı ise 589 dolar, Ryzen 9 7950X modelinden daha uygun!

Şu anlık en uygun fiyatlı model ise Core i5-13600KF olmuş. Bu işlemcide de benzer bir durum söz konusu, 4 adet olan verimlilik çekirdeği sayısı 8’e çıkartılarak toplamda 20 izlek elde edilmiş. Bu da AMD’nin rakip olabilecek Ryzen 5 7600X modeline göre daha fazla izlek demek. Üstelik fiyat tarafında da benzer fiyatlar görülmekte. Bu da Intel’in AMD’ye karşı çok ciddi bir üstünlük elde etmesi anlamına gelebilir.

Yeni işlemcilerin 20 Ekim 2022 tarihinden itibaren raflarda yerini alacağı bildirildi.

Intel 13. Nesil İşlemcilerin Performans Değerleri

Paylaşılan performans sonuçları AMD kadar detaylı olmasa bile şu anlık gerçekten heyecan verici. Fakat Ryzen 7000 serisi işlemcilerle kıyaslanmadığını görüyoruz. Onun yerine Ryzen 9 5950X ve AMD’nin oyun odaklı modeli olan Ryzen 7 5800X3D bulunuyor. Konu oyun olduğu için Ryzen 7 5800X3D modelini baz almamız daha mantıklı, çünkü bu işlemci Intel’i ciddi anlamda zorlamıştı.

13. nesilde ise işlerin büyük oranda tersine gittiğini görebiliyoruz. Önbelleğin önemli olduğu bazı oyunlarda Ryen 7 5800X3D modelinin hâlâ önde olduğunu görsek bile genel anlamda Core i9-13900K modeli önde götürebiliyor. Önceki nesil Core i9-12900K modeline göre ise ciddi bir performans artışı görebiliyoruz.

 

 

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin statüsü maalesef bu sezon düşürüldü. Yani ülkemizde şampiyon olan takımlar artık MSI, Worlds gibi dünya çapındaki büyük turnuvalara...

İnceleme

Fiyat/performans odaklı sistem incelemelerine bu sefer Itopya’nın SIGMA-RULES kod adlı toplama oyuncu bilgisayarıyla devam ediyoruz. Bu sistem fiyat/performans oranıyla öne çıkan nispeten düşük bütçeli...

Teknoloji Haberleri

AMD Ryzen 7000 serisi aslında genel anlamda başarılıydı. Fakat insanların beklentisi bu seriden çok daha yüksekti diyebiliriz. Üstüne Ryzen 7 5800X3D işlemcinin yüksek oyun...

Oyun Haberleri

Black Friday henüz gelmedi ancak Microsoft Store’un Xbox Black Friday İndirimi tüm hızıyla devam ediyor ve Halo Infinite, Gotham Knights, FIFA 23, NBA 2K23, Dying Light...