Huawei Noktayı Koydu: Android Kullanmaya Devam Edeceğiz!

70

Huawei Noktayı Koydu: Android Kullanmaya Devam Edeceğiz!

Çinli teknoloji devi Huawei’nin Amerika şirketleri ile olan lisanslarının iptal edilmesi, geçtiğimiz ayların en önemli konularından birisiydi. Huawei B planı olarak yeni işletim sistemi geliştirmek gibi alternatiflere yönelirken, görünüşe göre bu plan şimdilik askıya alındı.

Hongmeng OS Mobil Cihazlar İçin Geliştirilmemiş!

ABD’nin Huawei hakkında ticaret yasağı uygulaması, Çinli üreticinin Android işletim sistemi kullanmasına engel olacak gibi gözüküyordu. Huawei bunun üzerine Hongmeng OS işletim sistemi gibi farklı alternatifler geliştirmeye başladı. Ancak Amerika’nın bu kararında kısmen geri adım atması, Huawei’nin plandan vazgeçmesine sebep olmuş gibi görünüyor.

Huawei Başkan Yardımcısı Catherine Chen, Belçika’da yaptığı açıklamayla Hongmeng OS’un akıllı telefon modellerinde kullanılmayacağını belirtti. Hongmeng OS’un daha dar kapsamlı bir işletim sistemi olduğunu belirten Chen, bu işletim sisteminin IoT amaçlı endüstriyel cihazlar için geliştirildiğini ifade etti. Huawei’nin tepe ismi bununla da sınırlı kalmayarak Google ile yakın işbirliklerine ve yola Android işletim sistemi ile devam edeceklerini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei’ye verdiği geçici lisans Ağustos ayının sonunda doluyor. Ancak yaşanan gelişmelere bakılırsa yakın zamanda bu yaptırımların kalkabileceği tahmin ediliyor. Öte yandan bu ay Hongmeng OS işletim sistemine sahip bir Honor Smart TV’nin duyurulacak olması da yeni işletim sistemi hakkındaki iddiaları kısmen doğruluyor.

24 yaşında olan Batuhan Karalar, güncel teknoloji haberlerini Donanım Arşivi takipçileriyle buluşturmaktadır. Uzun süredir Donanım Arşivi bünyesinde haber ve içerik editörlüğü yapan Karalar'ı aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin