Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

İnceleme

Haylou Solar LS05 İncelemesi

Bugünkü incelememizde Haylou Solar LS05 model akıllı saat bulunuyor. Bu inceleme aslında sitemizdeki diğer ürün gruplarını düşündüğünüz zaman çok daha farklı diyebiliriz. Fakat Haylou Solar LS05 model akıllı saatin fiyat/performans oranı yüksek bir model olması bizim beğenilerimizi kazandıran şeylerden biri oldu.

Haylou markası aslında Çin’de oldukça ünlü üreticilerden biridir. Hatta dünya devi Xiaomi markasına ait bazı ürünlerin bile üreticiliği üstlenen bir marka. İncelemesini yaptığımız saat ise bu fiyat seviyesi için sunduğu özellikleri ve malzeme kalitesiyle öne çıkan bir model olmuş diyebiliriz.

Haylou Solar LS05 Akıllı Saat

Haylou Solar LS05 model akıllı saat fiyatından beklenecek şekilde sade fakat kaliteli bir kutuyla geliyor. Kutunun ön tarafına saatin bir görseli eklenmiş, arka tarafında ise saatin önemli görülen bazı teknik detaylarının işlendiğini görmekteyiz. Paketi açtığınız zaman içerisinden siyah bir kutu daha çıkıyor ve o kutuyu açtığınızda köpüğün ortasında sizleri akıllı saatin kendisi karşılıyor.

Kutunun içerisinden özel bir şarj kablosu çıkıyor, bu şarj kablosunu özenle kullanmanızda fayda var. Bunun haricinde kablonun genel kalitesi iyi diyebiliriz, bir ucu USB Type-A şeklinde, diğer ucu ise saatin kapak tarafına mıknatıslı yapısının yardımıyla otomatik olarak oturuyor ve oldukça sağlam bir şekilde orada kalabiliyor

Haylou Solar LS05 model akıllı saatin kutusundan çıkarttığımızda bizleri bu fiyat seviyesi için şık diyebileceğimiz bir saat karşılıyor. Diğer 200 TL bandındaki modellerdeki gibi göze hoş gelmeyen bir ekran gövde oranı yerine iyi diyebileceğimiz bir ekran gövde oranı görmekteyiz. Ekranın çevresindeki siyahlıklar bu fiyat seviyesi için kabul edilebilir düzeyde. En güzel yanı ise saatin çerçevesinin metal olması. Bu sayede hem daha şık görünüyor hem de daha dayanıklı bir gövde ortaya çıkmış oluyor. Zaten dayanıklılık testlerini de yaptık.

Saatin alt tarafı plastik, orta tarafında gördüğünüz kısım ise saatin nabız ölçümü yapması için bazı sensörlere ev sahipliği yapıyor. Alt tarafın plastik olması aslında çoğu akıllı saatte gördüğümüz bir şey diyebiliriz.

Saatin kordonu nispeten ince bir yapıda fakat biraz daha sert diyebiliriz. Bu fiyat seviyesi için kalitesi gayet yeterli düzeyde olmuş diyebiliriz. Güzel yanı ise kordonda bazı yerlerde Haylou markasının basılması, bu kalite hissiyatını artıran bir hamle diyebiliriz.

Haylou Solar LS05 Teknik Detaylar

  • Ekran Boyutu: 1.28 inç
  • Ekran Türü: TFT Renkli LCD, Dokunmatik
  • Çözünürlük: 240 x 240 PX
  • Bağlantı: Bluetooth 5.0
  • Fonksiyonlar: Nabız Ölçer, 12 Farklı Spor Modu, Değiştirilebilir Tema, Fotoğraf Ekleme, Hava Durumu Gösterme, IP68 Suya ve Toza Karşı Dayanıklılık, Bildirim Gösterme Özelliği, Uyku Takibi
  • Batarya: 340 mAh, 30 Güne Kadar Bekleme Süresi
  • Gövde: Metal Çerçeve
  • Ağırlık: 54 gr

Aslında akıllı saatlerin en önemli kısmı yazılım desteği diyebiliriz. Bu tarafta yine oldukça işlevsel bir yazılım bizleri karşılıyor. Android ve iOS platformlarında rahatça erişebildiğiniz uygulama sayesinde uyku takibi, nabız ölçme, adım ölçme, spor modları kontrolü gibi onlarca işlevi rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Eşleştirme ve bağlantı tarafında da gayet rahat olduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı saatlerin bildirim gösterme özelliğinin olması gerçekten önemli diyebiliriz. Bu modelde de işinizi görebilecek bir bildirim gösterme özelliği bulunuyor. Whatsapp gibi uygulamaların bildirimlerini anlık olarak sizlere saat üzerinden gösterebiliyor olması gerçekten güzel.

Bu yazılımın en güzel özelliği ise kendi özel saat ekranını oluşturabilmeniz. Belirlediğiniz bir fotoğrafı saatin arka planı olarak kullanabiliyorsunuz, bununla birlikte ekrandaki yazıların rengi de ayarlanabiliyor bu tarz özelleştirmeler saate gerçekten değer katan güzel şeylerden biri olmuş.

Cihazın altında bir nabız ölçer sensör olduğundan bahsetmiştik. Bu nabız ölçer genel anlamda doğru sonuçlar verebiliyor ve sonucu anlık olarak size gösterebiliyor. Bunu bir tıbbi cihaz olarak düşünmemeniz gerekiyor, bu yüzden referans olarak kabul etmemekte fayda var diyebiliriz.

Cihazda 240 x 240 piksel çözünürlüğünde bir TFT ekran bulunuyor. Bu fiyat seviyesinde üst seviye bir AMOLED ekran zaten beklenemezdi. Fakat bu cihazın ekranı bu fiyat seviyesi için gayet yeterli bir performans sunuyor. Renklerin dengesi ve özellikle güneş altındaki görünürlüğü gayet iyi. İsterseniz siz manuel olarak 4 farklı kademe olarak ekran parlaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Bu ekranla birlikte cihazın bekleme modunda 30 güne kadar bir şarj ömrü sunduğu belirtiliyor. Fakat siz normal bir kullanımda ortalamada 2 hafta gibi bir şarj süresi bile yakalayabilirsiniz, bu tarz şeyler kullanım senaryonuza göre büyük ölçüde değişiklik gösterecektir.

Bu saat IP68 suya ve toza dayanıklılık sertifikasıyla birlikte geliyor. Aslında gayet yeterli bir koruma düzeyi sağlıyor fakat bu sertifikayı saatin asla su geçirmeyeceği şekilde yorumlamamanız gerek. Biz bu saati çeşmenin altına tutup rahatlıkla yıkadık ve hiçbir sorun yaşamadık, fakat suya sokmanız konusundaki tercih tabii ki size kalmış.

Bir saatte dayanıklılık gerçekten önemli, çünkü gündelik kullanımda bile bu saati bir yerlere vurma, çarpma ihtimali oldukça yüksek. Biz de bu saati demir bir yüzeye defalarca kere sert olarak vurmamıza rağmen ekranında ve çerçevesinde hiçbir sorun yaşamadık. Bu fiyat seviyesi için dayanıklılığı gayet iyi diyebiliriz. Fakat en önemli nokta ucu sivri cisimlerden saati korumak diyebiliriz.

Sonuç

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Intel’in harici bir masaüstü ekran kartı yapacağı haberi ilk duyulduğunda insanlar gerçekten heyecanlanmıştı. Çünkü yıllardır AMD Radeon ve Nvidia GeForce tarafının aktif olduğu bir...

Teknoloji Haberleri

Oyuncular günümüzde pek mutlu sayılmazlar. Çünkü aradıkları ekran kartlarını bulurken çok zorlanıyorlar, bulduklarında ise çok yüksek fiyatlarla karşılaşabiliyorlar. Bu durum aslında bütün dünyada böyle...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Telefon Haberleri

Xiaomi’nin Redmi Note serisi akıllı telefonları gerek ülkemizde olsun gerek dünyada olsun oldukça ilgi çeken cihazlar oldular. Çünkü bu serideki cihazlar yüksek fiyat/performans oranıyla...