Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Telefon Haberleri

Google Tensor G2 İşlemcisi Beklenen Performansı Sunmayabilir

Google, yaklaşan Pixel 7 ve Pixel 7 Pro için yeni nesil özel silikonu Tensor G2’yi hazırlarken, yeni yonga setinin nasıl performans göstereceğine dair bazı sızıntılar yayınlanırken sonuçlar ise oldukça hayal kırıklığı yarattı. İkinci nesil Tensör, Snapdragon 8 Gen 1’in performansına ayak uyduramamakla kalmıyor, aynı zamanda geçen yıl piyasaya sürülen bir işlemci olan Qualcomm’un Snapdragon 888’i bile performans açısından yakalayamıyor.

2021’in Snapdragon 888’i Tek ve Çok Çekirdekli Test Sonuçlarında Tensor G2’den Daha İyi Performans Gösterdi

Pixel 7 Pro listesi Geekbench 5’te görülürken Tensor G2’nin dahili özelliklerinin bir parçası olması bekleniyor. Kuba Wojciechowski tarafından paylaşılan performans sonuçları, özellikle Google’ın bir sonraki özel silikonu, Samsung’a ait geliştirilmiş bir 4nm mimarisi üzerinde seri olarak üretildiğini düşürsek sonuçlar beklenen daha kötü çıkmışa benziyor. Öyle ki geçen yıl piyasaya sürülen Snapdragon 888’e kıyasla daha yavaş tek çekirdekli ve çok çekirdekli puanlar elde ediyoruz, bu da Tensor G2’nin 2022’nin Android amiral gemisi yonga setleriyle rekabet edemeyeceği anlamına geliyor.

Geekbench 5’in skor tablolarına bakıldığında, en hızlı Snapdragon 888 destekli akıllı telefonun tek çekirdekli ve çok çekirdekli sonuçlarda 1115 ve 3581 puan alan Lenovo Legion 2 Pro olduğu görülüyor. Buna karşılık Tensor G2, aynı sonuçlarda yalnızca 1068 ve 3149‘a ulaşıyor. Ayrıca, Pixel 7 Pro tarafından kullanılan CPU kümesi, rakip Android amiral gemilerinin kullandığından farklıdır.

  • 2.85 GHz hızında çalışan iki Cortex-X1 çekirdeği
  • 2.35 GHz hızında çalışan iki Cortex-A76 çekirdeği
  • 1.80 GHz hızında çalışan dört Cortex-A55 çekirdeği

Önümüzdeki aylarda Cortex-X3 çekirdeklerini kullanmaya başlaması beklenen rakip yonga setleriyle, Google’ın neden Tensor G2’de eski nesil Cortex-X1’e bağlı kaldığı bilinmiyor. Neyse ki, bir akıllı telefondaki ham performans kadar telefonun ne kadar optimize edilmiş olduğu da önemli. Bu yönden Google’ın rakiplerini azda olsa performans yönünden yakalaması bekleniyor.

Son olarak Pixel 7 ve Pixel 7 Pro büyük olasılıkla 6 Ekim’den itibaren satın alınabilecek o tarihe kadar telefona performans açısından bir iyileşmenin gelip gelmeyeceğini bekleyeceğiz.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun Haberleri

Bugün Riot Games ve VALORANT 12 Haziran 2024’te çıkacak olan en yeni haritası Abyss’i duyurdu. Abyss VALORANT’ın sınırları olmayan ilk haritası ve oyuncuları yetenek...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 6, Xbox Games Showcase etkinliğinde geniş bir tanıtım yaptı ve ardından düzenlenen detaylı bir etkinlikte oyun...