Google da Bulut Oyun Pazarına Giriş Yaptı: Stadia!

Bulut oyun servisleri önümüzdeki dönemde oyun sektörünün geleceğini şekillendirecek gibi duruyor. Google, yavaş yavaş buraya yatırım yapan teknoloji devleri arasına yeni servisi Stadia ile katıldı!

Oyunda Yüksek Donanım İhtiyacına Son: Google Stadia!

Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC 2019) duyurulan Google Stadia, bulut tabanlı bir çevrimiçi oyun servisi. Akıllı telefonlar, bilgisayar, tablet hatta Chromecast üzerinden erişilebilen serviste size özel bir sanal sunucu tanımlanıyor. Bu sanal sunucu üzerinden satın aldığınız oyunları istediğiniz cihazda ve konumda oynayabiliyorsunuz. Yani elinizde düşük özellikte bir bilgisayar ya da normal bir akıllı telefon olsa dahi güçlü internet bağlantısına sahip her yerde dilediğiniz oyuna anında erişim mümkün hale geliyor.

Google, Stadia projesinin kalbi olan sanal sunucular için AMD ile özel bir çalışma yapmış. Bu sunucularda AMD’nin geliştirdiği ve 10.7 Teraflops gücündeki GPU’lar konumlandırılırken, 2.7 GHz x86 işlemci ve 16 GB RAM de destek veriyor. Sistemin konsol tarafındaki rakipleri olan PlayStation 4 Pro 4.2 Teraflops, Xbox One X ise 6 Teraflops güç sunabiliyor. Bu yönden Google’ın güçlü bir altyapı sunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca görüntü aktarımı konusunda ise bağlantı hızına göre 4K/60 FPS’e kadar destek sunulacağını belirtelim.

Stadia, Google’ın diğer servisleri ile de eş zamanlı olarak çalışma yeteneğine sahip. Örneğin; oyundaki bir görevde takıldığınız zaman bölümü nasıl geçebileceğinizi Google Asistan’a sorabiliyorsunuz. YouTube’dan gerekli bilgiyi öğrendikten sonra ise kaldığınız yerden eğlenceye devam ediyorsunuz. Stadia için geliştirilen ve ayrıca satın alabileceğiniz oyun kolu da yine Asistan desteği ile geliyor.

Google, Stadia projesi için ilk etapta 100 stüdyoya geliştirici kiti dağıtmış. Ayrıca 1000’e yakın bağımsız geliştirici de oyunlarını ekosisteme entegre etmek için başvuru yapmış durumda. Bununla beraber Google da Stadia platformuna özel oyunlar geliştirmek için ayrı bir stüdyo açtığını duyurdu. Bu stüdyonun başında ise Assasin’s Creed ve Watch_Dogs gibi ünlü oyunlara imza atan Jade Raymond bulunuyor.

Google Stadia, oyun sektörüne kazandıracağı yenilikler ile oyun severleri şimdiden heyecanlandırmış durumda. 2019 içerisinde açılacak serviste yer alacak ilk oyunun Doom Eternal olacağı öğrenildi.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin