Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Google Chrome Vulkan API Nasıl Açılır?

Bu rehberimizde Google Chrome için nasıl Vulkan API’sini aktif ederiz onu anlatacağız. Bundan önce biraz Vulkan’ın geçmişine değineceğiz. Bunun nedeni ise bilmeyenler yada eksik bilgiye sahip kullanıcıların bilgisini düzeltmektir.

 

Vulkan Nedir?

Vulkan, düşük maliyetli platformlar arası bir 3D için API dir. 16 Şubat 2016 senesinde ilk sürümü olan 1.1 çıkmıştır. Şuan ise son sürümü 1.3.209’dur. Temelinde AMD’nin Mantle adını verdiği API’ye dayanır. API’nin sahibi ise OpenGL, WebGL gibi Khronos Grubundur.

Google Chrome donanım hızlandırma kapatma nasıl yapılır?

Peki Nasıl Açılır?

Öncelikle kullandığınız GPU’nun sürücüsünün Vulkan API’yi desteklemesi gerekir. Eğer cihazınız desteklemiyorsa bu rehber size uygun değil demektir. Adımlar ise şöyle:

 

1. Google Chrome’u açın ve link bölümüne “chrome://flags” yazın.

 

2. “Search flags” kutucuğuna Vulkan yazın:

3. Çıkan Vulkan sonucunun altında bulunan “Default” ayarını Enabled ile değiştirin. Ardından “Relaunch” butonuna basarak Chrome’u yeniden başlatın:

4. Açılıp açılmadığını kontrol etmek için link kısmına “chrome://gpu yazın ve Vulkan bölümünü kontrol edin. Eğer “Enabled” diyorsa çalışıyor demektir. Eğer bunun gibi doluysa çalışıyor demektir:

 

Peki Ne İşime Yarar?

Açtığınız için artık Chrome üzerinden Vulkan API’si ile yapılmış bir 3D oyunu yada yazılımı çalıştırabilirsiniz. Eğer sorun yaşıyorsanız “Disabled” yaparak devre dışı bırakabilirsiniz.

 

 

 

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

1 Yorum

1 yorum

  1. Erhan

    Nis 3, 2022 at 03:16

    Android system webview içinden de vulkan ı etkileştirirsek ne olur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyuncuları sevindirmeye devam ediyor! Her hafta ücretsiz olarak sunduğu oyunlar serisine bir yenisini daha ekledi. Bu hafta, Floppy Knights ücretsiz olarak indirilebilir....

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy Unpacked etkinliğinde yeni katlanır telefonları ve akıllı saatlerinin yanı sıra yeni kulaklıklarını da duyurdu. Yeni tasarımıyla dikkat çeken Galaxy Buds 3, birçok...