Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Google Chrome Vulkan API Nasıl Açılır?

Bu rehberimizde Google Chrome için nasıl Vulkan API’sini aktif ederiz onu anlatacağız. Bundan önce biraz Vulkan’ın geçmişine değineceğiz. Bunun nedeni ise bilmeyenler yada eksik bilgiye sahip kullanıcıların bilgisini düzeltmektir.

 

Vulkan Nedir?

Vulkan, düşük maliyetli platformlar arası bir 3D için API dir. 16 Şubat 2016 senesinde ilk sürümü olan 1.1 çıkmıştır. Şuan ise son sürümü 1.3.209’dur. Temelinde AMD’nin Mantle adını verdiği API’ye dayanır. API’nin sahibi ise OpenGL, WebGL gibi Khronos Grubundur.

Google Chrome donanım hızlandırma kapatma nasıl yapılır?

Peki Nasıl Açılır?

Öncelikle kullandığınız GPU’nun sürücüsünün Vulkan API’yi desteklemesi gerekir. Eğer cihazınız desteklemiyorsa bu rehber size uygun değil demektir. Adımlar ise şöyle:

 

1. Google Chrome’u açın ve link bölümüne “chrome://flags” yazın.

 

2. “Search flags” kutucuğuna Vulkan yazın:

3. Çıkan Vulkan sonucunun altında bulunan “Default” ayarını Enabled ile değiştirin. Ardından “Relaunch” butonuna basarak Chrome’u yeniden başlatın:

4. Açılıp açılmadığını kontrol etmek için link kısmına “chrome://gpu yazın ve Vulkan bölümünü kontrol edin. Eğer “Enabled” diyorsa çalışıyor demektir. Eğer bunun gibi doluysa çalışıyor demektir:

 

Peki Ne İşime Yarar?

Açtığınız için artık Chrome üzerinden Vulkan API’si ile yapılmış bir 3D oyunu yada yazılımı çalıştırabilirsiniz. Eğer sorun yaşıyorsanız “Disabled” yaparak devre dışı bırakabilirsiniz.

 

 

 

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

1 Yorum

1 yorum

  1. Erhan

    Nis 3, 2022 at 03:16

    Android system webview içinden de vulkan ı etkileştirirsek ne olur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

İnceleme

Üst seviye dizüstü bilgisayarlar aslında sadece oyun oynamak için üretilmiyor. Bunun en net örnekleri MSI’ın Titan serisi dizüstü bilgisayarları diyebiliriz. Aslında bunlar oyuncu dizüstü...

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy A serisini genişletmeye devam ediyor. Serinin yeni üyesi Galaxy A55 5G, Google Play Console’da listelendi ve bazı teknik özellikleri ortaya çıktı. Bu...

Oyun Haberleri

PlayStation, her ay olduğu gibi Mart ayı için de heyecan verici ücretsiz oyunları PlayStation Plus üyeleriyle buluşturuyor. Sony’nin bu ayki seçkisi, farklı türlerden dört...