Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Google Chrome Vulkan API Nasıl Açılır?

Bu rehberimizde Google Chrome için nasıl Vulkan API’sini aktif ederiz onu anlatacağız. Bundan önce biraz Vulkan’ın geçmişine değineceğiz. Bunun nedeni ise bilmeyenler yada eksik bilgiye sahip kullanıcıların bilgisini düzeltmektir.

 

Vulkan Nedir?

Vulkan, düşük maliyetli platformlar arası bir 3D için API dir. 16 Şubat 2016 senesinde ilk sürümü olan 1.1 çıkmıştır. Şuan ise son sürümü 1.3.209’dur. Temelinde AMD’nin Mantle adını verdiği API’ye dayanır. API’nin sahibi ise OpenGL, WebGL gibi Khronos Grubundur.

Google Chrome donanım hızlandırma kapatma nasıl yapılır?

Peki Nasıl Açılır?

Öncelikle kullandığınız GPU’nun sürücüsünün Vulkan API’yi desteklemesi gerekir. Eğer cihazınız desteklemiyorsa bu rehber size uygun değil demektir. Adımlar ise şöyle:

 

1. Google Chrome’u açın ve link bölümüne “chrome://flags” yazın.

 

2. “Search flags” kutucuğuna Vulkan yazın:

3. Çıkan Vulkan sonucunun altında bulunan “Default” ayarını Enabled ile değiştirin. Ardından “Relaunch” butonuna basarak Chrome’u yeniden başlatın:

4. Açılıp açılmadığını kontrol etmek için link kısmına “chrome://gpu yazın ve Vulkan bölümünü kontrol edin. Eğer “Enabled” diyorsa çalışıyor demektir. Eğer bunun gibi doluysa çalışıyor demektir:

 

Peki Ne İşime Yarar?

Açtığınız için artık Chrome üzerinden Vulkan API’si ile yapılmış bir 3D oyunu yada yazılımı çalıştırabilirsiniz. Eğer sorun yaşıyorsanız “Disabled” yaparak devre dışı bırakabilirsiniz.

 

 

 

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

1 Yorum

1 yorum

  1. Erhan

    Nis 3, 2022 at 03:16

    Android system webview içinden de vulkan ı etkileştirirsek ne olur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Şu sıralar sizlere maalesef çok sayıda zam haberi yapmak zorunda kaldık. Geçtiğimiz günlerde de Spotify paketlerine zam yapmıştı. Steam platformu ise son zamanlarda bir...

Oyun Haberleri

Geçtiğimiz saatlerde yayımlamış olduğumuz haberle birlikte birçok AAA seviyesindeki oyuna inanılmaz derecede zamlar geldi ve bu zamlarla birlikte fiyatların hiperbolik bir şekilde artışına şahit...

Oyun İndirimleri

Epic Games, yıllardır yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager serisi gibi oyunları...

Teknoloji Haberleri

AMD’nin 3D V-Cache teknolojisini barındıran ilk işlemcisi olan Ryzen 7 5800X3D model işlemcisi beklenenin üzerinde bir performansla gelince insanlar bu teknolojiye ciddi anlamda sıcak...