Geforce Now Hızlıca Oyun Kaybediyor!

Geçtiğimiz günlerde Nvidia Geforce Now nedir, nasıl ayarlama yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, bunlar hakkında bir haber yazımız vardı. Dilerseniz buraya tıklayarak o içeriğimize de ulaşabilirsiniz. Öncelikle hiç bilmeyen arkadaşlar için Geforce Now nedir, neyin nesidir bir özet geçeyim. Geforce now, Nvidia’nın üzerinde 7 yılı aşkın süredir çalıştığı bir oyun yayın platformu. Peki bu oyun yayın platformu ne demek ve bize ne gibi artılar sağlıyor?

İlk olarak bilgisayarınız ne kadar çöp olursa olsun Twitch’ten bir yayın izlermiş gibi, yüksek donanıma sahip olmadan oyun oynamanızı sağlayan bu sisteme benim tabirim ile oyun yayın platformu deniyor. Peki bunun ne gibi artıları var bize? Başta da belirttiğim gibi düşük donanımlı bir sisteme sahip olsanız bile, size akıcı ve yüksek grafikli oyun deneyimi sağlıyor. Tabi bunun için iyi de bir internete sahip olmanız gerekiyor.

Benim Geforce Now’ı beğenmemin en büyük nedenlerinden birisi ve bana göre Microsoft Xcloud, Google Stadia, EA Project Atlas gibi diğer oyun yayın platformlarından ayıran en önemli özelliği, kendi kütüphanesinin olmaması ve sizin diğer platformlarda sahip olduğunuz oyunları size stream edebilmesi. Daha açıklayıcı olursam bir Google Stadia kullanıcısı iseniz, Stadia’nın kendi kütüphanesinden oyunu satın almanız gerekiyor. Ancak Geforce Now kullanıcısı iseniz, böyle bir durum söz konusu değil.

Örneğin sizde Doom, Steam hesabınızda mı? Şak diye açıp oynayabiliyorsunuz. Far Cry 5, Epic hesabınızda mı? oradan rahatlıkla oyununuzu oynayabiliyorsunuz. Böylelikle yarın bir gün Geforce Now kullanmayı bıraktığınız zaman kütüphaneniz bir hiç olmayacak.
Şimdi bu bilgileri verdikten sonra gelelim geçen gün yaşanan en janjanlı olaya. Youtube’daki videomu izlediyseniz, görmüşsünüzdür ki Blizzard platformunda sunulan Overwatch’u oynuyordum. Donanım Arşivi’nin videosunu izlediyseniz, Call of Duty: Modern Warfare oynuyorduk. Ama bundan sonra bu oyunları Geforce Now üzerinden oynayamayacaksınız. Neden mi? Çünkü Blizzard, kendi platformunun bundan sonra Geforce Now’da bulunmamasını talep etti.

Peki bu ne anlama geliyor? Bundan sonra Geforce Now ile çöpten bir laptop ile RTX’li Call of Duty oynayamayacaksınız, telefonunuzdan Diablo 3’ü yattığınız yerden oynayamayacak, APU bir sistem ile overwatch oynayamayacaksınız.

Peki Blizzard neden böyle bir şey yapmış olabilir?

Bir habere göre, Blizzard kendi oyun yayın platformunu açıp, Stadia, EA Project Atlas, Geforce Now gibi platformlara rakip olacak. Açıkçası bu topa Blizzard’ın gireceğini düşünmüyorum. Benim kafama yatan söylenti ise bir diğer söylenti.

Geçtiğimiz ay; Blizzard turnuva yayınlarını bundan sonra Twich’te değil, Youtube’da yapacağını açıklamıştı. İşte bu söylentiye göre blizzard’ın yayımcılığını yaptığı Call of Duty, Overwatch gibi nice oyun Google Stadia’ya exclusive yani özel olacak. Bu söylenti eğer gerçek ise bu demek oluyor ki Blizzard resmen Google’a çalışacak.

Blizzard bu atağı yapan ilk şirket değil. Geforce Now’ı kullandıysanız farketmişsinizdir, Geforce Now kütüphanesinde Triple-A olarak tabir ettiğimiz birkaç oyun daha bu platformda bulunmamakta. Peki nedir bunlar? GTA 5, Red Dead Redemption 2 gibi oyunların yapım ve yayımcılığını üstlenen Rockstar games; Capcom, EA, Konami, Square Enix gibi birçok platform da oyunlarının çoğunu Geforce Now’dan çekti.

Açıkçası benim oyun yayın platformları arasında en çok umutlu olduğum bahsettiğim artılarından kaynaklı Geforce Now’dı. Ancak bu durum geforce now’ı kötü etkileyecek gibi gözüküyor. Gelecekte geforce now’ın bu durumlardan sonra nasıl ataklar gerçekleştireceğini göreceğiz.

6 YORUMLAR

  1. Abi bu tahmin ediliyordu Ve olduda . Çünkü çok iyi tasarlanmış bir sistem kolay ve ucuz . Diğer firmaları çok etkileyebilirdi ve önüne de geçildi.

  2. gereksiz bir olay. platform meselesi değil. zaten adamlar oyun satmak istiyorlar. oyunu satın aldığın sürece istediğin her yerde oynama hakkına sahipsin! bunu hiç kimse değiştiremez. satın alınmış bir mal sadece senindir. tahminimce sadece online oyunları etkileyen bir durum olabilir cünkü topluluğu linç seviyesine sürükler.

  3. ben geforce now a giremiyorum sürekli işletim sistemi yetersiz hatası veriyo program için windows 7 pc yi windows 10 yaptım yine düzelmedi biri yardım edebilirmi

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin