Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

İnceleme

Gamebooster G918 Fire Storm RGB İncelemesi

Oyuncu ekipmanlarına olan ilgi pandemiyle birlikte iyice arttı. Evinde kalmaya özen gösteren insanların oyunlara yönelebildiğini görüyoruz. Bugün ise Gamebooster G918 Fire Storm model oyuncu klavyesinin incelemesini yapacağız.

Bu klavyeyi özel kılan şey ise komple beyaz renkle gelmesi. Günümüzde beyaz renkte ekipman bulmak gerçekten zor, fakat Gamebooster markası bu açığı görüp beyaz bir klavyeyi satışa sunmuş. İncelememizde artılarına ve eksilerine değiniyor olacağız.

Gamebooster G918 Fire Storm RGB Mekanik Oyuncu Klavyesi

Gamebooster G918 Fire Storm model oyuncu klavyesi beyaz kasaya sahip ve 108 tuşlu bir mekanik klavye. Yani günümüzün modası diyebileceğimiz TKL standartlarında değil. Numerik tuşların olması kimileri için bir artıyken kimileri ise bu kısmı gereksiz bulup TKL klavyelere yönelebiliyor. Eğer ufak bir klavye arıyorsanız bu modelin size göre olmadığını söyleyebiliriz. Fakat 108 tuşlu bir klavye için ufak bir boyutta, çünkü kenar çerçeveleri ince.

Bu klavyenin diğer güzel tarafına gelecek olursak büyük boy enter tuşu bulunmakta. Bunun yanı sıra klavyenin Türkçe karakterleri fabrikasyon olarak işlenmiş şekilde geliyor. Yani tuşların üzerine sonradan yazılar basılmamış. Bu tarz detaylara önem verilmesi gerçekten güzel.

G918 Fire Storm RGB oyuncu klavyesinin alt tabanı hafif şeffaf bir plastik malzemeyle üretilmiş. Beyaz olduğu için yukarıda da gördüğünüz gibi RGB aydınlatmayı çok iyi bir şekilde yaymayı başarıyor ve çok güzel bir görüntü ortaya çıkarıyor. Klavyenin üst kısmı ise metal malzemeden imal edilmiş, klavyeyi zorladığımız zaman oldukça az bir gıcırtı sesi çıkarttı. Genel yapısının ortalama kalitede olduğunu söyleyebiliriz.

Klavyenin alt tarafına geldiğimizde klavyenin diğer yapısına uygun olacak şekilde beyaz, 1.8 metre uzunluğunda bir örgü kablo görüyoruz. Gövde tarafında ise yükseltme ayakları kauçuk ile desteklenmiş. Onun haricinde toplam 4 adet kauçuk ayak bulunuyor, bu sayede klavyenin masada sağlam olarak kalması yani kaymaması sağlanmış oluyor.

Gamebooster Fire Storm model oyuncu klavyesi fark edebileceğiniz üzere Gamepower Saber RGB modeliyle çok büyük benzerlikler gösteriyor. Gövdeleri neredeyse aynı diyebiliriz fakat bazı ufak farklar var. Bu klavyenin köşe tarafları biraz daha sert geçişe sahipken Saber modeli ise biraz daha yumuşak geçişte. Bunun harici bazı taraflarda geliştirmeler olduğunu iddia ediyor marka.

Gamebooster G918 Fire Storm RGB Teknik Detaylar

 • Tuş Dizilimi: Numerik, Türkçe Q
 • Bağlantı: USB 2.0
 • Raporlama Hızı: 1000 HZ
 • Switch: Outemu Kırmızı
 • Tepkime Süresi: 1 MS
 • Switch Ömrü: 50 Milyon Tık
 • Anti Ghosting: Tüm Tuşlar
 • Aydınlatma: Ayarlanabilir RGB
 • Yazılım: Bulunmuyor
 • Kablo: 1.8 Metre Örgülü
 • Ağırlık: 856 Gram

Klavyenin aydınlatması rainbow değil, FN+ Del, INS gibi tuşlar yardımıyla klavyenin RGB aydınlatmasını ayarlamanız mümkün. Zaten tuşların üzerinde işlevini gösteren ufak işaretler bulunuyor. Bura sayesinde sabit renk, farklı modlar gibi tercihler yapabiliyorsunuz. Klavyenin yanlarındaki RGB aydınlatmayı ise FN + Page Down tuşu kombinasyonuyla kontrol etmeniz mümkün kılınmış. Seçenekler gayet güzel fakat klavyenin bir yazılımı olmasını kesinlikle isterdik.

Kısayol olarak sadece bunlar yok, sağ üst tarafta sesi açıp kısmanıza, kapatmanıza imkan tanıyan bağımsız bazı kısayol tuşları var. Kısayol tuşlarını kullanmayı sevenler için bu güzel bir artı.

Gelelim bu klavyeye can veren switchlere. Gamebooster Fire Storm model oyuncu klavyesinde Outemu markasının kırmızı renk switchleri kullanılmış. Bu switchlere artık aşina olmanız gerek, fiyat/performans odaklı klavyelerde bu markayı sıkça görüyoruz. Kırmızı anahtarlar oyunculara daha uygun diyebileceğimiz bir yapıda, mavi renk kadar sesli değil ve yumuşak hissiyattalar. Yay çınlaması ise bu modelde de maalesef biraz var.

Asıl önemli kısım tabii ki deneyim kısmı. Aslında bu klavyenin deneyimine pek yeni sayılmayız. Önceden Outemu marka kırmızı anahtarlara sahip çok sayıda klavyeyi incelediğimiz için belirli bir standarda sahip olduklarını biliyoruz. Kırmızı anahtarlar oyuncular için gayet uygun, klavyenin tuş dizilimi tarafında da gayet iyi. Bir bilek desteği olsa uzun süreli kullanımlarda çok daha rahat olabilirdi. Oyun deneyimini özetleyecek olursak bu fiyat seviyesi için gayet iyi, tuşların aktivasyon süresi falan derken başarılı işlere imza atabiliyor.

Sonuç

Gamebooster G918 Fire Storm RGB model oyuncu klavyesinin incelemesini sizlerle paylaştık. Bu klavye, beyaz renge sahip olmasıyla öne çıkıyor, bu beyaz renkle başarılı RGB aydınlatma birleşince ortaya çok iyi bir aydınlatma deneyimi çıkmış. Deneyim tarafında ise Outemu marka kırmızı anahtarlar fiyat/performans düzeyinde iyi işlere imza atabiliyor.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games’in ücretsiz oyun akımı son zamanlarda gerçekten çok büyük bir gündem yaratıyor. Fakat ücretsiz oyun verme işini yine yıllardır yapan Humble Bundle ise...

Rehber

Windows 11 sızıntısı kısa sürede büyük gündem oldu tahmin edebileceğiniz gibi. Haliyle insanlar yeni Windows 11 nasıl kurulur? Windows 11 kurulumu nasıl yapılır? Gibi...

Teknoloji Haberleri

Teknoloji odaklı üretim faaliyetlerini etkisi altına alan küresel çip krizi, dev şirketleri yeni çözümler bulmaya itiyor. Son olarak grafik birimi üreticisi NVIDIA, ticari ömrünü...

Sistem Tavsiyeleri

Günümüzde sistem toplama dendiği zaman akıllara maalesef çok yüksek bütçeler gelebiliyor. Ekran kartı stoklarının azalması, kur fiyatlarının artması falan derken düzgün bir sistem toplamak...