Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

FurMark Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Şu sıralar piyasada çok fazla ikinci el ekran kartı var. Bolluk olduğu için ekran kartı fiyatları bir hayli düştü. Haliyle insanlar ikinci el ekran kartlarına yönelmeye başladı. Bir ekran kartı almayı düşünenler ise kartın sağlamlığını bilmek istiyor. Bu yüzden FurMark testi istiyorlar. Peki bu FurMark testi nedir? Nasıl olmalı, Nasıl yapılır? Bugünkü rehberimizde bunlara değiniyor olacağız.

Ekran Kartı Stress Testi Nedir?

Aslında ekran kartı testlerini sadece ikinci el kartlarda değil sıfır kartlarda da yapmak oldukça faydalı olacaktır. Çünkü düşük bir ihtimal bile olsa sıfır ekran kartlarında da hatalar çıkabiliyor bunlar gayet olağan şeyler artık. Peki ekran kartı stress testi nedir? Stress testi ekran kartını tam yük altına sokarak zorlamak diye özetleyebiliriz. Ekran kartı tam performansta çalışınca bir hata, arıza varsa ortaya çıkma olasılığı daha yüksek. Fakat bunun %100 bir doğruluğu olduğunu söyleyemeyiz.

Ayrıca GPU-Z programı nedir? Rehberimiz de yayında.

FurMark Testi İndir

FurMark yazılımı ücretsiz olarak sunulan test yazılımlarından biridir. Boyutu da oldukça küçüktür ve kullanımı bir hayli kolaydır. Bu sebeple insanlar bu programı tercih ediyor.

BURAYA TIKLAYARAK FurMark yazılımını indirme sayfasına gidebilirsiniz.

FurMark Testi Nasıl Yapılır?

FurMark programını yukarıdaki verdiğimiz linkten indirdikten sonra kurulumunu yapın, bu işlem oldukça kolay.

FurMark testi önerilen ayarlar

  1. Arkaplanda herhangi bir oyun, kayıt işlemi olmadığından emin olun
  2. FurMark yazılımını açın
  3. Resolution yazan kısımdan “1920 x 1080” çözünürlüğü seçin
  4. Anti Aliasing ayarı “OFF” konumunda olsun
  5. Daha sonra “GPU Stress Test” yazan butona tıklayın ve testi başlatın
  6. Bu testi en az yarım saat kadar çalıştırın
  7. Ekran kartı sıcaklığı 90 derecenin üzerine çıkıyorsa testi kapatmanızı öneririz.

Buradaki verdiğimiz ayarlar önemli. Çünkü ekran kartı en yüksek yüke bu bahsettiğimiz ayarlarda girebiliyor. Başta yüksek anti aliasing ayarı daha fazla yük bindirebilir gibi düşünebilirsiniz fakat FurMark testinde bu durum maalesef böyle değil.

Örneğin RTX 3070 Ti ekran kartı maksimum 310-320W gibi güçlere çıkabiliyor. Bu testi 8X ile yaparsanız en fazla 240-250W çekiyor ve kart tam yük girmiyor. Anti Aliasing kapalı bir şekilde ise kart 310-320W gibi değerlere rahatlıkla çıkıyor ve tam yüke giriyor. Bu sayede ekran kartının soğutma performansını tam olarak gözlemleyebiliyorsunuz. Fakat bu testi yarım saat sorunsuz tamamlayan bir ekran kartında bile arıza olabileceğini bilmeniz gerekiyor, yani test ederek %100 kesinliğe ulaşamazsınız.

Bunun haricinde Preset kısmındaki testleri de yapabilirsiniz fakat bunlar süreli testler olduğu için ekran kartınız yeterince ısınmayabilir. Güzel yanı ise test sonunda bir skor vermesi. Bu skorla birlikte diğer aynı model kartlarla aralarındaki performans farkını kıyaslayabilirsiniz.


Bugünkü rehberimizde FurMark testi nedir? FurMark testi nasıl yapılır? Sorularına yanıtlar verdik. Görebileceğiniz üzere testte kullanacağınız ayarlar bu testin sonucunu ciddi anlamda etkileyebiliyor. Bu konuda herhangi bir sorunuz, fikriniz varsa aşağıdan yorum yazarak sunabileceğinizi unutmayın.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Counter Strike Global Offensive oyunu için Source 2 güncellemesi yıllardır bekleniyordu. Bu bekleyiş en sonunda sona erdi. Geçtiğimiz gün Source 2 güncellemeli Counter Strike...

Teknoloji Haberleri

Apple, iPhone’lar için iOS 16.4’ün geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürüm, birçok yeni özelliği ve iyileştirmeyi beraberinde getiriyor. Peki iOS 16.4 ile neler değişecek?...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzunca bir süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bu hafta bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5, Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Resident Evil 4 Remake sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu insan oyunu bilgisayarına indirmeden önce sistem...