Neler Yeni

Rehber Bu Sıcak Günlerde Bilgisayarınızı Soğutmanın Yolları

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
Arkadaşlar, bu konuda öyle uçarlı kaçarlı şeyler anlatmayacağım bilen kişi için ama forumda undervolt ve underclock nedir bilmeyen çok kişi olduğunu düşündüğüm bu sıcak günlerde online ders sırasında bu konuyu hazırladım. "Şöyle böyle yapın" demekten daha çok "yaparsanız bunlar olur, bence bi deneyin" tarzı bir konu olsun dedim, sanki bir ön inceleme. Eğer yapmaya karar kılarsanız bu konuda bilgiler yetmez, GPU için MSI Afterburner rehberime bakmanızı öneririm yapmadan önce.
Konuya dönelim:

Bu sıcak havalarda zaten bütün gün evdeyiz, canınız sıkılıyor ve bilgisayarı açıyorsunuz ancak odayı aşırı ısıtıyor ve kan ter içinde mi kalıyorsunuz? Bu konu tam size göre!

Peki şimdi bu sıcaklık nasıl inecek, tabi Undervolt ve/veya Underclock ile.
Underclock kısaca; bileşenin çektiği gücü azaltmanın üstüne bir de saat hızlarını azaltarak performans kaybını göze alarak bileşeni çok daha soğuk bir hale getirmek.
Undervolt kısaca; bileşenin çektiği gücü azaltmak, hem daha serin hem daha sessiz hem de daha performanslı bir bileşen elde etmenizi sağlar.

GPU için:
MSI Afterburnerdaki Core Voltage (mV)'yi azalttığınız zaman Undervolt yapmış oldunuz, başarılar! Ama öyle abartmayın, -20,-50,-80,-100 diye diye küçük küçük gidin ve sakın abartmayın.
Şimdi Undervolt, Underclock, Overclock ile ilgili bazı SSlerim:
NormalGPU.jpg

Undervolt yapılmış bir ekran kartı, MSI Afterburner'ın Core Voltage ayarına -100 yazılmış hali. GPU'nun çektiği güç 147W dan 128W'a kadar düşmüş, Sıcaklık ise 67 dereceden 64-63 dereceye düşmüş ve ortalama 1 FPS daha fazla performans vermiş.
UnderVoltGPU.jpg

Underclock'tan bir görüntü, Core Voltage ayarına -130 yazılmış ve çekirdek hızı 1340'tan 1280'e indirilmiş. GPU'fanının hızı yüzde 37 den yüzde 25 e kadar düşmüş ve buna rağmen sıcaklık 67 dereceden 61 dereceye düşmüş, tüketim 147W dan 126W'a düşmüş.
UnderClock-130GPU.jpg

Underclock yapılmış başka bir ekran kartı, Core Voltage ayarına -150 yazılmış ve çekirdek hızı yine 1280 MHz. Sıcaklık 67 dereceden 61 derecye, fanın hızı ise yüzde 37 den yüzde 20 ye kadar düşmüş, tüketim ise 147W dan 120W'a kadar düşmüş. Ancak bu hali ile sorunlar yarattı, WP Engine bozuldu ve alt+tab hızı aşırı derecede yavaşladı, sisteme reset atmak zorunda kaldım.
UnderClock-150.jpg

Overclock yapılmış bir ekran kartı, çekirdek hızı 1340'dan 1425'e, bellek hızı 1750'den 1900 MHz'e kadar çıkarılmış ancak RX 570'de 160W limit olduğu için OC tam olamamış (1425 MHz ile 1300 MHz arasında gezindi hız), ondan dolayı hem sıcak hem de daha az performanslı bir kart çıkmış. Tabi her OC'de böyle olacak diye bi şey yok ancak bu oyunda böyle bir sonuç verdi.
OverclockGPU.jpg

İşlemci:
İşlemciyi zaten Undervolt yaparak kullanıyorum, GA-AB350M-Gaming 3 anakartta -98 değer veriyorum (yani 1.102V oluyor) ve normale göre 5-6 derece daha soğuk ve bi tık daha performanslı çalışıyor kendisi.

Ama CPU'daki sıcaklığı dibe vuracak bir olay var, Turbo Boost'u kapatmak. Evet performans kaybına neden olan bu eylem CPU'yu aşırı derecede soğuk çalıştırılmasına sağlıyor.
Bu görsel ise ekran kartının normal, işlemcinin Turbo Boost'unun kapatılmış hali. İşlemcinin undervolt'lu halinden bile 5-10 derece daha soğuk çalışabiliyor.
Ek Açıklama 2020-05-17 165449.jpg

Not: Bütün testlerde GPU'nun fanının fabrika değerlerinde ayarladı kendini, işlemci ve kasa fanları ise tam hızda idi. Son turbo boost'u kapadığım testte ise kasa fanlarını ve işlemcinin fanını "sessiz" moda aldığım için GPU ısınmış olsa gerek, eğer orada da son gaz yapsaydım hem GPU hem de CPU çok daha serin olacaktı.

Testlerin yapıldığı sistem: R5 2600X, RX 570 Nitro+, 4*2-8*2 2666 MHz RAMler.
Ve sanırım test yapmak için baya kötü bir oyun seçtim, açıkçası bilgisayarda yüklü olan Benchmark'ı olan sayılı oyunlardan biriydi ve sevdiğim bir oyun olduğu için bunu seçtim. İşlemci kullanımı test sırasında yüzde 20-50 arası ani bi şekilde gidip gelmektedir ve CPU'nun pek önemli olduğu bir oyun olmadığı için Turbo Boost'u kapatmama rağmen FPS düşüşü pek yaşanmamıştır. Eğer CPU'nun önemli olduğu bir oyun oynuyorsanız şiddetle Turbo Boost'u kapatmanızı önermem ama Undervolt yapabilirsiniz.

RX 570 Nitro+ için ortalam değerler:
Overclock: C.C. 1425 MHz, M.C. 2000 MHz
Undervolt: C.C. 1340 MHz, M.C. 1750 MHz, C.V. -100
Undereclock: C.C. 1280 MHz, M.C. 1750 MHz, C.V. -130

Diğer Rehber ve İncelemelerim:
Detaylı MSI Afterburner Rehberi
James Donkey 710 7.1 Kulaklık İncelemesi

Ekler

• NormalGPU.jpg
    NormalGPU.jpg
    270.5 KB · Hit: 74
  • Ek Açıklama 2020-05-17 165449.jpg
    Ek Açıklama 2020-05-17 165449.jpg
    258.3 KB · Hit: 66
  • UnderClock-150.jpg
    UnderClock-150.jpg
    235 KB · Hit: 61
Son düzenleme:

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,414
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Ellerine sağlık ama bilgisayardan önce kendimizi nasıl soğutacağız?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2

Rambo87

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
En yöntem güzel bi aitflow ve 5 adet 140 mm fan, sicak havayi disari temas etsin diye.
1x eksoz fan
3x tava fan
2 x giris soguk fan
Tabi sivi sogutucu öne kurmak gerek. En ideal yer orasi.
Tava ekledinde sivi sogutucu, resmen sicak havayi cekiyor ozaman.

Physik olarak: sicak hava hep yukari cikar ve soguk hava alta kalir

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
909,405
Üyeler
141,130
Son üye
beyazogluuu
Top Bottom