Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Rehber

Farklı Şarj Aleti Kullanmak Telefonu Bozar Mı?

Günlük işlerimizin hemen hemen hepsi için kullandığımız ve kapandığı zaman bir çok ihtiyacımızı gideremediğimiz akıllı telefonların en büyük sorun her zaman şarjdır. Şarj aleti bozulduğunda, kaybedildiğinde veya unutulduğunu her zaman orijinal olan bir şarj aleti temin etmek mümkün olmayabilir. Bu rehberimizde Farklı Şarj Aleti Kullanmak Telefonu Bozar Mı? sorusunun yanıtını sizler için düzenledik.

Bazen banka işlemleri, bazen bilgisayar ile yapılacak bir işlem için, bazen iletişim, bazen sosyal medya ve hatta akıllı evlerin kontrolü için bile kullanılan telefonlar günlük hayatımızın çok önemli bir yerini kaplamaktadır. Durum böyle olunca sürekli kullanılan akıllı telefonların şarjının bitmesi, şarj aletinin kaybolması veya başka bir yerde unutulması ise kaçınılmaz oluyor. Orijinal şarj aleti fiyatlarından dolayı yeni bir şarj aleti almak ise herkesin tercih edebileceği bir çözüm olmaktan çok uzaktır.

Farklı şarj aleti kullanmak akıllı telefon kullanıcılarının aklında Farklı şarj aleti kullanmak telefonu bozar mı?, Telefonun bataryası bozulur mu?  ve Farklı şarj aleti kullanmak telefona zarar verir mi? gibi bir çok soruya sebep olabilmektedir. Bu sorunun cevabının verilebilmesi için öncelikle şarj aletleri hakkında bazı bilgilere sahip olmak gerekmektedir.

Şarj Aletleri Nasıl Çalışır?

Şarj aleti uyumluluğu hakkında bilgi sahibi olabilmek ve farklı şarj aleti telefonu bozar mı? sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle şarj aletlerinin nasıl çalıştıklarının en azından temel düzeyde anlaşılması gerekmektedir. Şarj aletlerinin üzerinde yazan bilgilerin anlaşılabilmesi için öncelikle Volt, Amper ve Watt kavramlarının anlaşılması gerekmektedir. İşin içine enerji, elektrik ve akım dahil olduğunda kafa karışıklığına sebep olabiliyor tabii. Buradaki önemli husus ise voltaj değeridir. Fakat günümüzün güncel şarj aletleri voltaj ayarını bile otomatik yapabilmektedir.

Şarj aletleri genellikle birbirine yakın şekilde üretiliyor olsa da marka farkı, batarya farkı, telefonun ihtiyaç duyduğu güç miktarı değişkenlik gösterdiğinden her şarj aleti her telefonla uyumlu değildir. Özellikle hızlı şarj olarak satılan şarj aletleri eğer çok eski bir batarya kullanılmıyorsa hemen hemen her cihaz ile uyumludur denilebilir. Bunun sebebi ise yeni bataryaların içerisinde giriş akımını düzenleyen bir çip bulunmasıdır. Bu sayede yüksek voltaj ya da yüksek akım çekilmesi gibi sorunlar pek yaşanmıyor.

Farklı Şarj Aleti Kullanmak Telefonu Bozar Mı?

Şarj aletlerinin üzerinde A ve V şeklinde numaraları ile bu değerler belirtilmektedir. Bazı markalarda şarj aleti adaptöründe belirtilen bu değerler bazı markalarda şarj aletlerinin kutuları üzerinde yer almaktadır. Eğer orijinal bir şarj aleti kullanılmayacaksa en doğrusu bu akım değerlerinin belirtildiği ve orijinal şarj aleti ile uyumlu veya değerlerin çok yakın olduğu bir şarj aleti kullanmaktır. Ayrıca akım değerleri aynı olsa bile kullanılan şarj aleti yine güvenilir bir markadan alınmalıdır.

Farklı şarj aleti kullanmak amper farklıları, akım yüksekliği ve benzeri detaylar sebebi ile telefonun ayarlarına ve şarj özelliklerine zarar verebiliyor. Bu sebeple güvenilir markaların orijinal şarj aletleri uyumlu akıma sahip cihazları veya hızlı şarj özelliğine sahip bir şarj aleti telefonunun güvenliği için tercih edilmelidir.

Şarj aletleri Samsung, Apple, Xioami ve bunun gibi diğer markalar ürün çeşitliliği olarak oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken nokta bu ürün çeşitliliği içerisinden doğru ürünleri tercih etmektir. Her ne kadar orijinal şarj aletleri yüksek fiyatlara sahip olsa da şarj aletine verilecek bu miktarın sizi daha yüksek bir fiyata sahip olan akıllı telefon masrafından kurtaracağı unutulmamalıdır. Orijinal şarj aletleri tercih edilmeyecek olsa bile yine güvenilir ve kaliteli markalar arasından orijinal şarj aletinin özelliklerine uygun alternatif bir şarj aleti seçilmesi gerekmektedir.

Özellikle şarj aletinin evde unutulduğu günlerde veya kısa seyahatlerde bir kerelik problem olmayacağı düşünülerek alınan ucuz şarj aletleri akımları da kontrol edilmediğinde akıllı telefona düşünüldüğünden daha fazla zarar verebilmektedir. Tek bir seferlik dahi olsa telefonun bataryasının sağlığı göz önüne alınarak bu süre şarj aleti olmadan geçirilebilir veya daha önce bahsedildiği üzere kalitesine güvenilen ve orijinal şarj aletinin amperine, akım yüksekliğine ve diğer özelliklerine uygun bir cihaz tercih edilebilir.

USB Bağlantı Noktalarını Kullanmak Zararlı Mı?

Sürekli yanımızda bulunan ve tüm verilerimizi içerisinde bulunan akıllı telefonların güvenliği her şeyin önünde gelmektedir. USB bağlantı noktalarından telefon şarj etmek ise bu güvenliği büyük oranda riske atmaktadır. Hava alanlarında, eğlence mekanlarında, istasyonlarda, otellerde ve buna benzer bir çok yerde ziyaretçilerin telefonlarını şarj edebilmeleri için şarj istasyonları bulunmaktadır. Bu her ne kadar güzel bir çözüm yolu olarak gözükse de aslında oldukça tehlikelidir.

USB bağlantı noktaları yerine tercih edilebilecek diğer alternatifler kullanılmalıdır. Seyahat ederken veya gün içerisinde telefonunuzu şarj etmek için kendi adaptörünüzü ve AC güç prizini kullanmanız gerekmektedir.

Orijinal kablo ve herhangi bir USB bağlantısı ile telefon şarj etmek her ne kadar uzmanların desteklediği bir görüş olmasa da halka açık bir şarj istasyonunun kullanılmasından veya amper farklılığı, akım yüksekliği ve diğer özellikleri uyuşmayan kalitesiz bir şarj aleti ile akıllı telefonun şarj edilmesinden daha güvenli bir seçenektir.

Bu rehberimizde Farklı Şarj Aleti Kullanmak Telefonu Bozar Mı? sorusunun yanıtını sizlerle paylaştık. Tek bir cevabı olmayan ve duruma göre çeşitlenen bu sorunun cevabı hakkında aklınıza takılan diğer detaylar ve görüşleriniz için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Telefon Haberleri

Apple, az önce yaptığı canlı tanıtım etkinliğiyle birlikte birçok yeni cihazını tanıttı. Bunlar arasında en merak edilenler tabii ki yeni iPhone 13 serisi akıllı...

Teknoloji Haberleri

Kripto para madenciliğinin iyice popüler bir hal alması, güncel çip krizi falan derken ekran kartlarına erişmen çok zor bir hal almaya başladı. Bütün bunlar...

Teknoloji Haberleri

Bugün AMD, Radeon oyuncularının AMD destekli sistemlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayan yeni özellikler ve genişletilmiş destek getiren Radeon Software Adrenalin 21.9.1 sürümünü yayınladı....