Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Eski Ekran Kartlarında Frame Generation Kullanma

Ekran kartı teknolojileri büyük bir hızla ilerliyor. Fakat son yıllarda saf performansa ek olarak çok fazla yardımcı yazılımsal/donanımsal müdahaleler yapılmaya başlandı. Donanım destekli ışın izleme, yapay zeka çekirdekleri falan derken ekran kartları çok daha komplike bir hal aldı. Bu yeni teknolojiler arasında en dikkat çekici olan ise Nvidia’nın tanıttığı Frame Generation teknolojisiydi. Bu teknoloji yapay zeka sayesinde kare tahmini yaparak FPS değerlerini uçuruyordu. Fakat bu tabii ki bir tartışmaya da yol açtı çünkü şu an için sadece RTX 4000 serisine destek sundular.

Tabii rakibi olan AMD tarafı da FSR 3 ile birlikte kendi Frame Generation teknolojisini duyurdu. Fakat bundaki en büyük fark bunu çok daha eski ekran kartlarıyla bile kullanabiliyor olmanız. Bu olay işleri iyice kızıştırdı. FSR 3 desteği olan oyun sayısı çok az fakat modderlar bu açık kaynak teknolojiyi çok sayıda oyuna/ekran kartına entegre etmeyi başardı. Böylelikle piyasadaki çoğu oyunda Frame Generation kullanabiliyorsunuz.

Bugünkü yazımızda eski ekran kartlarında frame generation kullanma yöntemlerini sizlere anlatıyor olacağız.

Frame Generation Teknolojisi

Nvidia DLSS, AMD FSR teknolojileri aslında çok yeni sayılmazlar. Yıllardır aktif olarak kullanılan FPS artırma teknolojisi bunlar. Nvidia bunu donanımsal destekle yaptığını söylerken AMD tarafı ise bunu yazılımsal olarak halledebildiğini söylemekte. Haliyle FSR teknolojisi GTX serisi bazı ekran kartları, RX 590 gibi nispeten daha eski ekran kartlarında da aktif olarak kullanılabiliyor. Burada AMD tarafının eski kartlara sahip çıkması zaten büyük bir beğeni kazanmıştı.

Tabii ki FSR tarafındaki görüntü kalitesi bazı senaryolarda Nvidia’nın yapay zekadan destek alan DLSS teknolojisi kadar başarılı olamayabiliyor. Fakat yine minimal kayıplarla FPS değerlerini 2 katına kadar çıkartmak çoğu oyuncu için gayet kabul edilebilir bir durum haline geldi.

Bu teknolojiyi kısaca özetleyecek olursak adlarından da anlayabileceğiniz üzere oyundaki karelerin tahmin edilerek yeni kareler oluşturulması. Yani aralara ekran kartı tarafından oluşturulan yeni kareler ekleniyor, bu da FPS değerini ciddi anlamda yükseltiyor. Tabii bu hesaplamalar biraz gecikmeye sebep olabiliyor, burada da Nvidia Reflex, AMD’de de AntiLag teknolojileri devreye giriyor.

Nvidia DLSS 3 Frame Generation

Nvidia’nın kare oluşturma teknolojisi DLSS 3 ile birlikte hayatımıza girdi. Fakat bu teknolojiyi kullanabilmek için şu an için GeForce RTX 4000 serisi bir ekran kartına sahip olmanız gerekiyor. Nvidia tarafı bunun eski nesil kartlarda stabil çalışmayacağını düşünüyor. Tabii ilerleyen zamanlarda bu durum değişebilir. Nvidia bu teknolojiye Reflex teknolojisini de entegre ederek kare oluşturma sırasında oluşan gecikmeyi büyük ölçüde telafi edebiliyor. AMD FSR’nin aksine bu bir açık kaynak teknoloji değil.

 

Fakat mod yapımcıları buna da bir çözüm buluyorlar. DLSS destekli oyunları AMD FSR destekli hale getirerek FSR 3 Frame Generation teknolojisini aktif etmeyi başarıyorlar. Fakat şu anki modda RTX 2000-3000 serisi bir ekran kartı kullanmak zorundasınız, ileride bunun düzeltilebileceği söyleniyor. 

DLSS to FSR 3 Mod İndir (Google Drive)

Bu mod için RTX 2000-3000-4000 serisi bir ekran kartı gerekmekte. Bu mod ücretsiz olarak yayınlanıyor ve kurulumu da bir hayli basit.

Modun Kurulum Aşaması

 • Yukarıdaki mod dosyasını indirin ve bir klasöre çıkartın.
 • “DisableNvidiaSignatureChecks.reg” yazılı dosyaya sağ tık yapın ve “Çalıştır”ı seçin. Diyalog gelirse “Evet” butonuna basın.
 • Oyunun kurulu olduğu dizini bulun. Bunu Steam kütüphanesinde “Oyuna sağ tık > Yönet > Yerel dosyalara göz at” özelliğiyle kolayca yapabilirsiniz.
 • “dlssg_to_fsr3_amd_is_better.dll” adlı dosyayı ve yeni “nvngx.dll” dosyasını yukarıda bulduğunuz oyunun ana kurulum dizinine yapıştırın. Yeniden yazma uyarısı gelirse kabul edin.
 • İşlemler tamam, oyunu başlatıp deneyebilirsiniz.
 • Eğer mod aktif olmuyorsa Windows grafik ayarlarından “Pencereli oyunlar için iyileştirmeler” seçeneğini aktif etmeniz gerekmekte.

Önemli Not: Bu tarz yamalar mod yapımcıları tarafından yapılan şeyler. Haliyle resmi destekli oyunlardaki gibi stabil bir deneyim yaşayamayabilirsiniz. Buna ek olarak online oyunlarda kullanmanızı KESİNLİKLE ÖNERMİYORUZ.

AMD FSR Frame Generation

AMD tarafının kare oluşturma teknolojisi ise Nvidia’nın aksine yazılımsal olarak çözülüyor. Bu da Nvidia tarafındaki gibi donanımsal kısıtlamalar olmadığı anlamına geliyor. Günümüzde RX 580, GTX 1650 gibi ekran kartlarıyla bile FSR 3 Frame Generation teknolojisini kullanmak mümkün. Fakat AMD FSR 3 destekli oyun sayısı resmi olarak gerçekten çok az. DLSS 3 tarafı ise ciddi anlamda çok daha yaygın. Fakat FSR teknolojisi açık kaynak kodlu olduğu için mod yapımcıları bunu oyunlara rahatlıkla entegre edebiliyor.

Şu an GTX, RX serisi ekran kartlarında aktif olarak çalışabilen bir mod bulunuyor. Bu ise yine GTX kartlarda da kullanılabilen FSR 2 teknolojisini FSR 3 olacak şekilde güncelliyor. Fakat bu modun yapımcısı bu modu beta aşamasındayken aylık 5 dolar gibi bir fiyata satmakta. İlerleyen zamanlarda ücretsiz olarak sunacağını da belirtmekte.

Bu modun da kurulumu aslında yukarıdaki mod gibi, dosyaları oyunun kurulu olduğu dizine atıyorsunuz. Tabii öncelikle oyunun hangi FSR 2 sürümünü kullandığını öğrenmeniz gerek, daha sonra ona göre ayrılan dosyaları kullanıyorsunuz.

NOT: Her oyunda çalışmayabilir. Ayrıca modu silmek için oyunun klasörüne attığınız dosyaları silmeniz yeterlidir.

FSR 2 to FSR 3 Modu İndirme Sayfası (Google Drive) GÜNCELLENDİ

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

62 Yorumlar

62 yorum var

 1. Night

  Ara 30, 2023 at 18:25

  “DisableNvidiaSignatureChecks.reg” dosyasını kayıt defterine ekledik ve ilgili işlemleri yapıp herhangi bir oyuna girip oynadık ve çıktık diyelim. Bunun ardından online bir oyuna girecek isek bu reg dosyasını “RestoreNvidiaSignatureChecks.reg” dosyası ile restore etmek gerekecek mi yoksa dll dosyalarını online oyun klasörüne atmadığımız taktirde ban riski oluşmayacak mı?

  Yani sadece dll dosyasını online oyun klasörüne atmadan kayıt defterindeki bu işlemi bir kerelik yapmak online oyunda ban oluşturur mu?

  • Mehmet Yılmaz

   Ara 30, 2023 at 18:53

   Selamlar. Online hiçbir oyunda kullanmanız yapımcı tarafından da önerilmiyor. Ayrıca aynı klasörde bulunan “RestoreNvidiaSignatureChecks” isimli dosyayı online oyun oynamadan önce kullanabilirsiniz eğer şüpheniz kaldıysa.

 2. Emirhan

  Ara 30, 2023 at 19:20

  fsr 2 to fsr 3 modu indirme sayfasındaki dosyayı yükledim windows defender trojanlı dosya olduğunu söylüyor neden acaba ?

  • Mehmet Yılmaz

   Ara 30, 2023 at 19:29

   Aynı şekilde Windows Defender kullanıyoruz herhangi bir şey bulmadı. Sisteminize önceden bulaşmış olma ihtimali yüksek.

   • Emirhan

    Ara 30, 2023 at 19:43

    sanmıyorum. windows defender ve malwarebytes ile defalarca sistemi tarattım herhangi bir sorun bulunmadı öyle çokta sıkıntılı dosyalar yükleyen birisi değilim zaten bilemedim bende..

    • Emirhan

     Ara 30, 2023 at 19:46

     windows defender ın algıladığı sorun:

     algılandı: Trojan:Script/Wacatac.H!ml

     • Mehmet Yılmaz

      Ara 30, 2023 at 19:50

      Zaten Google Drive da tarama yapıyor. Dediğim gibi başka bir sorun var orada.

 3. muhammed

  Ara 30, 2023 at 19:59

  Bende 2060 var. Marvel’s Spider Man’de denedim olmadı. Nasıl yapacağım?

 4. yma17

  Ara 30, 2023 at 20:33

  Merhaba, 3060ti ile miles morales oyununda denedim ama dlss kutusu aktif olmadı windows grafik ayarlarından pencereli olanı da denedim. ne yapmamı önerirsiniz?

  • muhammed

   Ara 31, 2023 at 09:59

   Knk galiba kolpa gibi

 5. Mustafa

  Ara 30, 2023 at 20:57

  İndirdikten sonra sürümler gelmiyor tek dosya çıkıyor

 6. İsrafil Çolak

  Ara 30, 2023 at 23:49

  rtx 3070ti kullanıyorum videodaki ve burda yazan herşeyi yaptım fakat cyberpunk 2077 de bi tğrli frame genaration u açamıyorum varmıdır bir yolu ?

 7. Buğra Erzincanlı

  Ara 31, 2023 at 00:30

  Dediğiniz şekilde kurulumu yaptım lakin oyuna giriyorum ayarlara frame generation seçeneği geliyor ama açamıyorum sağ üstte uyarı veriyor bu özellik yalnızca 4000 serisi kartlar içindir diye bu sorunu nasıl çözebilirim bakıyorum her yere ama herkes sorunsuzca kurmuş bir bende böyle oldu sanırım yardımcı olursanız çok çok sevinirim ekran kartım 3070 kurduğum oyun Cyberpunk 2077 teşekkürler.

 8. Efe

  Ara 31, 2023 at 02:45

  Merhaba benim rx 5500 xt kartım var buna bu modu entegre etmek için sizin verdiğinizi kursam olur mu yoksa amd kartlar için olan mod paralı mı buradaki işime yaramaz mı cevap verirseniz sevinirim.

 9. erhan

  Ara 31, 2023 at 04:16

  selamlar

  dosyayı indiri bulamamıyorum.ekran görseli atarmısınız indirmeye dahil donet göndmer falan dityor

  • Mehmet Yılmaz

   Ara 31, 2023 at 15:03

   Selamlar. İndirme linki Google Drive olarak değiştirildi.

 10. erhan

  Ara 31, 2023 at 04:17

  selamlar

  ben dosyayı indir seçeneğini bulamıyrum donet kısmına atıyor.destek olurmusunuz

 11. Ediz Sözüer

  Ara 31, 2023 at 11:54

  Merhaba. Mod sayfasında şu uyarı var: “About this mod You haven’t downloaded this mod yet”

  Files kısmındaki dlssg-to-fsr3-0.80 dosyasını indiremedim, inmiyor. Keşke bu 4 mb.lık dosyayı da google drive’a yükleseymişsiniz. Uğraşmamış olurduk. Çeşitli şekillerde denedim, indiremedim gitti. Ayrıca burada Adds AMD FSR3 Frame Generation to games by replacing Nvidia DLSS-G Frame Generation yazılı yani Nvidia DLSS-G Çerçeve Üretimi’nin yerine AMD FSR3 Çerçeve Üretimi’ni oyunlara ekler. Ama bu farklı bir şey değil mi, kafam karıştı. Siz videoda dlss 3 için mod frame generation için mod dememiş miydiniz?

  • Mehmet Yılmaz

   Ara 31, 2023 at 15:03

   Selamlar. İndirme linki Google Drive olarak değiştirildi.

   • Ediz Sözüer

    Oca 1, 2024 at 13:49

    Evet sagolun bunun icin ama soruma cevap alamadim. Yani bu mod fsr yi kullanmamiza yariyor gorunuyor ama acaba nvdianin yeni nesil dlss seçeneğini aktif etmeye fe yariyor mu?

    • Mehmet Yılmaz

     Oca 1, 2024 at 16:11

     Hayır FSR 3 kullanıyorsunuz.

     • Ediz Sözüer

      Oca 1, 2024 at 16:36

      Anlaşıldı şimdi. Yani nvdia kart sahibi olarak dlss yerine fsr yi seçiyoruz değil mi? Ama bunu açık olarak belirtir misiniz rica etsek. Bakın yorumlarda siz de goruyorsunuz, herkes (nvdia kartı sahipleri) oyun menusunden 4000 serisinde çalışan özelliği aktif etmeye çalışıyor ve bunu da yapamayinca mod bende çalışmıyor diyor.

      • Mehmet Yılmaz

       Oca 1, 2024 at 20:20

       Hangi modda aktif olduğunu zaten FPS değerinden anlayabilirsiniz.

 12. ayaz keskin

  Ara 31, 2023 at 12:02

  İndirdikten sonra sürümler gelmiyor tek dosya geliyor lütfen yardımcı olun

 13. kadir

  Ara 31, 2023 at 12:35

  aynen söylendiği şekilde cyberpunk 2077 için kurulumu yaptım , pencereli oyunlar için iyileştirmeleri de açtım ama yine de ray tracing seçeneği aktif değil. ne yapmalyım?

  • Mehmet Yılmaz

   Ara 31, 2023 at 14:54

   Selamlar. Bu ray tracing modu değil zaten.

 14. Zeynal Esedov

  Ara 31, 2023 at 16:57

  Selam benim ekran kartım yok. dahili ekran kartıyla oynuyorum oyunları. ryzen 3 3200g işlemcim. bende işe yarar mı yoksa illa ekran kartı lazım?

  • Mehmet Yılmaz

   Ara 31, 2023 at 21:00

   3200G ile teoride olması lazım fakat pratikte denemedik.

 15. ahmet

  Ara 31, 2023 at 18:23

  960m uymaz dimi

  • Mehmet Yılmaz

   Ara 31, 2023 at 21:00

   Alttaki mod ile şansınızı deneyebilirsiniz, biz denemedik 🙂

 16. Mehmet Barış

  Ara 31, 2023 at 21:35

  Mod u Rdr 2 ve witcher 3 te denemeye çalıştım ama olmadı.

  • Kerim Ç.

   Oca 16, 2024 at 15:52

   rdr2 de bendede ise yaramadı hocam

 17. misfit

  Oca 1, 2024 at 19:15

  FSR2 to FSR3 modunun resmi sayfasının linki var mı? Mod yapımcısının sayfasından bahsediyorum.

 18. Eren

  Oca 2, 2024 at 00:14

  Baldur’s Gate 3 için deneyen var mı? Oyun FSR 2.2 destekliyor. Ben de uygun olan mod sürümününü ekledim dizine ama herhangi bir ekstra ayar açılmadı, veya fps artmadı.

 19. cet

  Oca 2, 2024 at 02:51

  cyberpunk 2077 de denedim açılmadı. windows 10 kullanıyorum. Pencereli oyunlar için iyileştirmeler seçeneği yok galiba. nasıl aktif edebilirim ?

  • Mehmet Yılmaz

   Oca 2, 2024 at 13:18

   W11 gerekiyor.

   • Cet

    Oca 2, 2024 at 21:13

    10 da çalışmıyor yani

 20. emirhan

  Oca 2, 2024 at 12:35

  Resident Evil Village da hangi fsr dosyasını kullanmalıyım acaba ?

  • Mehmet Yılmaz

   Oca 2, 2024 at 13:18

   Selamlar. Yanılmıyorsam ondaki sürüm FSR 1 idi, yani onda kullanamazsınız.

 21. Yasin Ayvaz

  Oca 2, 2024 at 14:50

  Hocam linkleri sürekli günceller misiniz?

  • Mehmet Yılmaz

   Oca 2, 2024 at 15:24

   Selamlar. Linkteki sürümler en günceldir, her gün güncelleme gelmiyor zaten.

 22. arda

  Oca 2, 2024 at 18:56

  selamlar ben last of us part 1 oyunu için indirdim ekran kartım gtx 1650 super ve oyunda belırlı yerlede donup oyundan atıyor beta oldugundan dolayı boyle hatalar olabılıyormu yoksa bendemi bir sorun var benmi birşeyi yanlış yapmışımdır

 23. fırat

  Oca 3, 2024 at 14:18

  rx570 amd nın ekran kartın da yapabılıyor muyuz ?

  • Mehmet Yılmaz

   Oca 3, 2024 at 19:13

   Evet ama AMD’nin önerilen kartlar listesinde yok, stabil olmayabilir.

 24. Arda

  Oca 3, 2024 at 19:14

  Merhabalar, dlss to fsr3’ü indirip söylendiği şekilde kurdum ama oyunum açılmamaya başladı. Cyberkpunk yazısı çıkıyor sonrasında CD Project ekranı geldiğinde oyun kendiliğinden kapanıp hata mesajı geliyor. Destek olursanız sevinirim.

 25. EGEMEN ÇETİN

  Oca 4, 2024 at 00:45

  marvel spideman de denedim olmadı nasıl yapıcam bilmiyorum videodaki gibi yaptım

 26. EGEMEN ÇETİN

  Oca 4, 2024 at 00:46

  marvel spideman de denedim olmadı nasıl yapıcam bilmiyorum videodaki gibi yaptım ekran kartım gtx 1650 videoda 1000 serilerindede olur demiştiniz

 27. Yasin Ayvaz

  Oca 4, 2024 at 19:40

  Galiba amd fsr modları güncellenmiş bakar mısınız tekrar ?

 28. samet

  Oca 5, 2024 at 15:57

  hocam warzone oynarken kullanabilir miyiz herhangi bir sıkıntı problem ban riski olur mu

  • Mehmet Yılmaz

   Oca 5, 2024 at 17:50

   Yazıda online oyunlarda kullanmamanız gerektiği yazıyor.

   • Mustafa

    Oca 6, 2024 at 14:06

    Ban riskini göze alıyorum nasıl yapacağımı aşamalı olarak açıklar mısınız. Denedikten sonra da silmek istiyorum bunu için dosyaları silmem yeterli olacaktır değil mi?

   • Mustafa

    Oca 6, 2024 at 22:41

    ben yine de yapmak istiyorum nasıl yapabilirim detaylı yazar mısınız rica etsem

 29. ahmet

  Oca 6, 2024 at 03:49

  hocam assasin creed valhalla oynuyorum fsr 1 kullanıyor nasıl fsr 3 yapabilrim fsr 2 to 3 var sizin attığınız dosyada

  • Mehmet Yılmaz

   Oca 6, 2024 at 15:02

   Onun için henüz bir mod bilmiyoruz.

 30. Mustafa

  Oca 6, 2024 at 14:07

  Ban riskini göze alıyorum nasıl yapacağımı aşamalı olarak açıklar mısınız. Denedikten sonra da silmek istiyorum bunu için dosyaları silmem yeterli olacaktır değil mi?

  • Mustafa

   Oca 6, 2024 at 14:08

   Ban riskini göze alıyorum nasıl yapacağımı aşamalı olarak açıklar mısınız. Warzone da denemek istiyorum. Denedikten sonra da silmek istiyorum bunu için dosyaları silmem yeterli olacaktır değil mi?

   • Mehmet Yılmaz

    Oca 6, 2024 at 15:03

    Yapılacak işlem online bir oyun dosyalarına müdahale etmek olduğu bu konuda herhangi bir destek sunamayız.

 31. İsimsiz Kahraman

  Oca 9, 2024 at 00:02

  Ana kurulum dizini derken nereye atıyoruz dosyayı tam anlayamadım

  • Mehmet Yılmaz

   Oca 9, 2024 at 00:58

   Maddelemenin olduğu yerde nere olduğunu anlatan bir bölüm var.

 32. Mortless

  Şub 17, 2024 at 19:19

  Merhaba. Bu mod Warframe (MMORPG veya üçüncü şahıs nişancı kooperatif PVE) gibi online olan oyunlarda ban riski barındırır mı?

  • Mehmet Yılmaz

   Şub 18, 2024 at 02:53

   Selamlar. Yazının içerisinde online oyunlarda kullanılmaması gerektiği zaten yazmakta.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

PlayStation, her ay olduğu gibi Mart ayı için de heyecan verici ücretsiz oyunları PlayStation Plus üyeleriyle buluşturuyor. Sony’nin bu ayki seçkisi, farklı türlerden dört...

Oyun Haberleri

Amazon, Mart ayında Prime Gaming abonelerine Fallout 2 ve Invincible Presents: Atom Eve dahil olmak üzere sekiz oyun sunuyor. İşte Mart 2024 boyunca Prime...

Sinema Haberleri

İlk filmi 2008 yılında izleyici karşısına çıkan ve gişede harikalar yaratan Kung Fu Panda serisi, 2016 yılında izleyici karşısına çıkan serinin üçüncü filminin ardından...