Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

En Popüler İnternet Tarayıcıları Belli Oldu

İnternet kullanıcıları, aradıkları bilgilere ulaşmak için çeşitli arama motorları kullanıyor. Peki, dünyada ve Türkiye’de en çok hangi arama motorları tercih ediliyor? İşte, Nisan 2023 ayı itibariyle en popüler arama motorlarının pazar payları.

En Popüler Arama Motoru Chrome Oldu

Google Chrome: %66,13

Google, dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olarak biliniyor. Google çatısı altındaki tüm ürün grupları arasında popüler olan arama motoru, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Tüm web siteleri ve sayfaları Google algoritmasına uygun içerikler üreterek sonuçlarda üst sıralara çıkmayı hedefliyor. Google, Mart 2023 genelinde pazar payının %90,60’ını elinde tutuyor. Google aynı zamanda Türkiye’de de en çok kullanılan arama motoru.

Safari: %11,87

Safari, Apple’ın geliştirdiği bir web tarayıcısı ve arama motoru. Safari, özellikle iOS ve macOS işletim sistemlerine sahip cihazlarda tercih ediliyor. Safari, Nisan 2023’te dünya genelinde %11,87’lik bir pazar payına sahip oldu.

Microsoft Edge: %11

Microsoft Edge, Microsoft’un Windows 10 ile birlikte sunduğu yeni web tarayıcısı ve arama motoru. Microsoft Edge, hızlı, güvenli ve kişiselleştirilebilir bir deneyim sunuyor. Microsoft Edge, Nisan 2023’te dünya genelinde %11’lik bir pazar payına sahip oldu.

Firefox: %5,65

Firefox, Mozilla tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir web tarayıcısı ve arama motoru. Firefox, kullanıcıların gizliliğini korumak için çeşitli özellikler sunuyor. Firefox, Nisan 2023’te dünya genelinde %5,65’lik bir pazar payına sahip oldu.

Opera: %3.09

Opera, Opera Software tarafından geliştirilen bir web tarayıcısı ve arama motoru. Opera, hızlı, güvenli ve yenilikçi bir deneyim sunuyor. Opera, Nisan 2023’te dünya genelinde %3,09’luk bir pazar payına sahip oldu.

Internet Explorer: %0,55

Internet Explorer, Microsoft’un eski web tarayıcısı ve arama motoru. Internet Explorer, Windows işletim sistemlerinin bir parçası olarak sunuluyordu. Ancak Microsoft’un yeni web tarayıcısı Edge ile yerini değiştirdi. Internet Explorer, Nisan 2023’te dünya genelinde %0,55’lik bir pazar payına sahip oldu.

Peki sizin tercih ettiğiniz arama motoru hangisi? Yorumlarda düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz günlerde AMD Ryzen 9 9900X model işlemcinin Geekbench performans testi ortaya çıkmıştı. Şimdi ise daha genele hitap edecek olan AMD Ryzen 5 9600X...