Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

En Popüler İnternet Tarayıcıları Belli Oldu

İnternet kullanıcıları, aradıkları bilgilere ulaşmak için çeşitli arama motorları kullanıyor. Peki, dünyada ve Türkiye’de en çok hangi arama motorları tercih ediliyor? İşte, Nisan 2023 ayı itibariyle en popüler arama motorlarının pazar payları.

En Popüler Arama Motoru Chrome Oldu

Google Chrome: %66,13

Google, dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olarak biliniyor. Google çatısı altındaki tüm ürün grupları arasında popüler olan arama motoru, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Tüm web siteleri ve sayfaları Google algoritmasına uygun içerikler üreterek sonuçlarda üst sıralara çıkmayı hedefliyor. Google, Mart 2023 genelinde pazar payının %90,60’ını elinde tutuyor. Google aynı zamanda Türkiye’de de en çok kullanılan arama motoru.

Safari: %11,87

Safari, Apple’ın geliştirdiği bir web tarayıcısı ve arama motoru. Safari, özellikle iOS ve macOS işletim sistemlerine sahip cihazlarda tercih ediliyor. Safari, Nisan 2023’te dünya genelinde %11,87’lik bir pazar payına sahip oldu.

Microsoft Edge: %11

Microsoft Edge, Microsoft’un Windows 10 ile birlikte sunduğu yeni web tarayıcısı ve arama motoru. Microsoft Edge, hızlı, güvenli ve kişiselleştirilebilir bir deneyim sunuyor. Microsoft Edge, Nisan 2023’te dünya genelinde %11’lik bir pazar payına sahip oldu.

Firefox: %5,65

Firefox, Mozilla tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir web tarayıcısı ve arama motoru. Firefox, kullanıcıların gizliliğini korumak için çeşitli özellikler sunuyor. Firefox, Nisan 2023’te dünya genelinde %5,65’lik bir pazar payına sahip oldu.

Opera: %3.09

Opera, Opera Software tarafından geliştirilen bir web tarayıcısı ve arama motoru. Opera, hızlı, güvenli ve yenilikçi bir deneyim sunuyor. Opera, Nisan 2023’te dünya genelinde %3,09’luk bir pazar payına sahip oldu.

Internet Explorer: %0,55

Internet Explorer, Microsoft’un eski web tarayıcısı ve arama motoru. Internet Explorer, Windows işletim sistemlerinin bir parçası olarak sunuluyordu. Ancak Microsoft’un yeni web tarayıcısı Edge ile yerini değiştirdi. Internet Explorer, Nisan 2023’te dünya genelinde %0,55’lik bir pazar payına sahip oldu.

Peki sizin tercih ettiğiniz arama motoru hangisi? Yorumlarda düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Oyuncuların merakla beklediği aksiyon-macera oyunu Marvel’s Spider-Man 2’nin, geliştirici Insomniac Games tarafından resmi olarak “gold” aşamasına ulaştığı duyuruldu. Bu, oyunun geliştirme sürecinin tamamlandığı ve...

Teknoloji Haberleri

Okula dönüş dönemi yaklaşırken lise ve üniversite öğrencileri hem ödevlerini yapabilecekleri hem de oyun, medya dosyaları gibi birçok ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir dizüstü bilgisayarı arayışında...

Oyun İndirimleri

Her hafta olduğu gibi Epic Games, oyun severlere yeni bir sürpriz yaparak bu hafta iki ücretsiz oyun sunuyor: Out of Line ve The Forest...

Telefon Haberleri

Türkiye pazarına, koyu mavi, mavi ve gümüş olmak üzere 3 renk ve 6-128 GB versiyonu ile giriş yapan Samsung Galaxy M34 5G, güçlü özellikleri...