Elgato Wave 3 Mikrofon İncelemesi

2317

Sitemizde uzunca bir süredir mikrofon incelemesi bulunmuyor aslında, fakat bugün bu eksiği çok iyi bir ürünle birlikte gidermiş olacağız! Günümüzde özellikle Youtube ve Twitch yayıncılığı gibi işler büyüdüğü için insanlar kendilerine kaliteli mikrofonlar arıyor, çünkü izleyicilerine kaliteli bir ses performansı sunmak istiyorlar.

İşte bugün incelediğimiz ürünse bu işler için en iyi ürünlerden biri olan Elgato Wave 3 model profesyonel mikrofon. Profesyonel olarak bu işi yapmayı düşünenler ya da yapanlar için bu ürünün sunduğu şeyler çok iyi! Dahili kulaklık çıkışı, basitleştirilmiş kontroller ve en önemlisi muazzam ses kayıt performansıyla bu ürün kesinlikle en iyilerden biri!

Elgato Wave 3 Tasarım

Elgato Wave 3 Kutu

Elgato Wave 3’ün kutusuna baktığımız zaman mavi renklerin kullanıldığı bir kutu tasarımı görüyoruz. Ortada ürünün bir fotoğrafına yer verilmiş ve beyaz yazılarla birlikte ürünün bazı özellikleri vurgulanmış. Kutunun içerisindense bağlantı yapmanıza imkan tanıyan yeterli uzunlukta bir Type-C kablosu çıkıyor. Artık yıl 2020 olduğu için Type-C görmek gerçekten güzel, çünkü Micro USB gibi standartlar kullanan cihazlar yok değil.

Elgato Wave 3

Elgato Wave 3 mikrofonun tasarımına baktığımızda stüdyo mikrofonlarına benzer bir tasarım görüyoruz. Bu tarz tasarımlar mikrofonlara daha profesyonel bir hava kattığı için bizce güzel bir tercih. Izgaralı yapının en üstündeyse ufak diyebileceğimiz boyutlarda bir Elgato logosu yerleştirilmiş. Cihazın ana gövdesiyse oldukça kaliteli bir ABS plastikten imal edilmiş ve size verdiği hissiyat gerçekten iyi düzeyde.

Günümüzdeki yayıncı mikrofonlarına baktığımız zaman biraz daha tasarım odaklı olduklarını görüyoruz. Çeşitli RGB aydınlatmalarla geliyor ve sadelikten uzaklar açıkçası. Fakat bu mikrofonun genel tasarım dili onlara oranla çok daha sade, bu da kullanımı kolaylaştıracak hamlelerden biri olmuş.

Cihazın gövdesinin alt tarafında da ABS plastik bir yapı bulunuyor. Burada çeşitli bildirim ışıkları ve etrafında ışık bulunan bir tekerlek görüyorsunuz. Bu tekerleğe bastığınız zaman 3 adet ayar arasında geçiş yapıyorsunuz. Mesela soldaki mikrofon ışığı yanarken tekerleği çevirirseniz mikrofon sesini ayarlıyorsunuz, kulaklık simgesi seçiliyse kulaklık çıkışının sesini ayarlıyorsunuz gibi. Ortada kalan ışıklarda sesin seviyesini belirmek için konumlandırılmış.

Mikrofonlarda en önemli kısımlardan biri kesinlikle ayak tasarımı. Çünkü bu cihazların masanızda çok stabil şekilde durması gerekiyor. İşte bu yüzden cihazın ayağında oldukça ağır bir metal malzeme tercih edilmiş. Masanıza oldukça sağlam bir şekilde oturuyor. Üstelik görselde gördüğünüz gibi mikrofon için eğim vermenize imkan tanıyor, o konumda da sabitleyebiliyorsunuz. Aslına bakılırsa mikrofonun size baktığı konum doğru ses performansına ulaşmak için önemli, o yüzden bu özelliği kullanmakta fayda var.

Mikrofonun ortasında ortalama boyutlarda bir çerçeve bulunuyor, bu ızgaralı yapıyla birleşmekte. Üst taraftaysa “MUTE” yazan ufak bir alan görüyoruz. Bildiğiniz gibi özellikle canlı yayınlarda bazen mikrofonu susturmak lazım olabiliyor ve bunu hızlıca gerçekleştirmeniz gerekiyor. İşte bu durumlar için üstte dokunmalara duyarlı bir mute alanı koyulmuş, kullanımı baya kolaylaştırmakta.

Peki canlı yayın esnasındayken dokunmatik olan bu mute kısmının çalışıp çalışmadığını nasıl anlayacağız derseniz az önce bahsettiğimiz ses tekerleğinin çevresinde bulunan LED aydınlatmalı alan size geri bildirimle bunu gösteriyor. Eğer sesi kapattıysanız bu kısım kırmızı bir şekilde yanarak size durumu anlık olarak bildiriyor.

Elgato Wave 3 Teknik Detaylar

  • Kapsül: 17 MM Kondenser
  • Çözünürlük: 24 Bit Ses
  • Örnekleme: 48 / 96 kHz
  • Frekans Tepkisi: 70 – 20000 Hz
  • Hassasiyet: -25dBFS (Minimum) | 15dBFS (Maksimum)
  • Maksimum SPL (Maksimum Ses Basıncı): 120dB
  • Dinamik Aralık: Maksimum 115dB
  • Bağlantı: USB Type-C
  • Boyutlar: 153 x 66 x 40 mm

Elgato Wave 3 mikrofonu bilgisayarınıza bağlamak için kutu içerisinden çıkan 2 metrelik Type-C kablosunu kullanıyorsunuz. Günümüz teknolojilerine ayak uydurmaları gerçekten güzel olmuş. Bunun hemen yanındaysa çok düşük gecikmeli bir kulaklık çıkış bölümü bulunuyor, buradan anlık olarak çok temiz bir ses çıkışı almanız mümkün.

Elgato Wave 3 modelinde Wave 1 modeline göre çok daha yüksek kalite sunan çözümler kullanılmış. Örneğin örnekleme oranı Wave 1 modelinde 48 KHz iken Wave 3 modelinde kullanılan üst seviye ses yongaları sayesinde 96 KHz değerine yükseltilmiş. Bunun yanı sıra artık mikrofon üzerinden kontrol özellikleri de geliştirilmiş. Cihazların tasarımıysa neredeyse aynı, o tarafta büyük bir farklılık yok.

Cihaza ilk baktığınızda dışarısında herhangi bir filtre göremiyorsunuz. Çünkü pop filter bu cihazın ızgarasının hemen içerisinde konumlandırılmış, ızgaralardan içeriye detaylıca bakarsanız bu yapıyı görmeniz mümkün. Bu filtre sayesinde sesteki patlamalar, nefes alıp verme sesi gibi rahatsız edecek seslerin önüne geçiliyor. Ayrıca dilerseniz ek olarak satılan pop filter aparatını da bu cihaza takabiliyorsunuz.

Elgato markasını öne çıkaran şeylerden biriyse Wave Link yazılımı aslında. 10 kanala kadar mixer görevi gören bu yazılım sayesinde yayınınızdaki ses seviyelerini anlık olarak kontrol etmeniz mümkün. Mikrofonun üzerinde 3 adet ışıktan bahsetmiştik, en sağdaki ışık aslında bu kontroller için kullanılmakta. Bütün bu kaynaklar Stream Labs gibi yayın yazılımlarında tek bir kaynak olarak görüntülendiği için kontrolü gerçekten kolaylaştırıyor.

Eğer Stream Deck gibi ek Elgato ekipmanları kullanıyorsanız bazı kısayollar atamanız da mümkün kılınmış. Yani bu yazılım için oyunu alta atmaya gerek kalmadan Stream Deck üzerine konumlandırılan tuşlar yardımıyla her kanalın sesini açma-kısma gibi işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Mikrofonun detaylarına değindik, asıl önemli kısım olan ses performansına gelecek olursak işte burada çok güzel bir sonuç bizleri karşılıyor. Cihazın ses kayıt performansı muazzam denebilecek derecede güzel ayarlanmış. Ürünün size verdiği sesteki temizliği anında hissetmek mümkün. Sesle çok fazla oynamıyor, arkadaki gürültüleriyse çok abartı olmayacak bir şekilde kesmeyi başarıyor.

Eksisi yok mu derseniz aslında var, yukarıdaki canlı kayıtta duyabileceğiniz üzere bas sesler bir tık daha kısık kalıyor diğerlerine oranla. Fakat bu zayıflık asla rahatsız edici düzeyde değil, çünkü mikrofonun genel kalitesi gerçekten çok iyi düzeyde.

Sonuç

Elgato’nun Wave 3 model koduna sahip profesyonel yayıncı mikrofonu sade ve şık tasarımıyla görüntü açısından bizlerin beğenisini kazandı. Asıl önemli olan ses performansı kısmıysa kesinlikle en iyilerden birisi diyebileceğimiz düzeyde olmuş. Sesi hem çok temiz bir şekilde veriyor hem de gürültüleri sesi bozmadan başarılı bir şekilde kesebiliyor.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin