Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Ekran Kartı Driver Güncelleme Nasıl Yapılır? -AMD-

Günümüzde ekran kartlarına devamlı olarak driver güncellemesi geliyor. Neredeyse her ay gelen bu güncellemeler bazı oyunlarda FPS artışı, hata düzeltmeleri ve yeni özellikler kazandırıyor. Peki ekran kartı driver güncelleme nasıl yapılır? En doğrusu nedir ve driver güncellemenin bize olan faydaları / zararları ne olabilir. Bugünkü rehber yazımızda merak edilen bu konulara basit ve anlaşılır bir şekilde değiniyor olacağız.

Ekran Kartı Sürücüsü Güncel Değilse Ne Olur?

Ekran kartı sürücüsü güncel değilse ne olur? Bu soru kullanıcılar tarafından sıkça sorulan sorulardan biri. Özellikle günümüzde yeni oyunlar çıktıkça gerek AMD Radeon tarafı olsun gerek Nvidia GeForce tarafı olsun bu oyuna özel optimizasyonlar, performans iyileştirmeleri içeren driver güncellemesi yayınlıyorlar. Eğer eski bir sürücüde kalırsanız yeni çıkan oyunlardaki olası performans artışını kaçırabilirsiniz.

Buna ek olarak yeni ekran kartı sürücüleriyle birlikte çeşitli hata düzeltmeleri devamlı olarak sağlanmaktadır. Yeni özellikler de bu ekran kartı sürücü güncellemeleriyle birlikte kullanıcılara sunuluyor.

Driver Güncellemelerinin Performansa Etkileri

Ekran Kartı Sürücüsü Güncel mi?

Ekran kartınızın sürücüsünün güncel olup olmadığını sürüm versiyonuyla veya markaların kendi kontrol panelleriyle birlikte rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Nvidia GeForce Experience, AMD Radeon Kontrol Merkezi sizi yeni bir güncelleme gelince otomatik olarak uyarıp güncellemenizi yapmanız konusunda bilgilendiriyor.

Ekran Kartı Driverları Nasıl Güncellenir?

Ekran kartı driver güncelleme işlemi oldukça kolaydır. Yukarıdaki görselde de gösterdiğimiz üzere zaten markaların kontrol panelleri üzerinden otomatik güncelleme özelliği sunulmakta. Bunu manuel olarak yapmak için ise üreticilerin resmi web sitelerini kullanmanız gerekiyor.

AMD Ekran Kartı Driver İndirme Adresi

Yukarıdaki linke tıklayarak AMD’nin resmi driver indirme adresine gidebilirsiniz. Burada ekran kartı modelinizi seçtiğiniz zaman otomatik olarak ekran kartınıza uygun sürücü size listelenecektir.

“Submit” dediğiniz zaman karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada kullandığınız işletim sistemini seçtikten sonra yukarıda gösterdiğimiz gibi “Download” butonuna tıklayarak güncel sürücünüzü indirmeniz gerekiyor.

Daha sonra indirdiğiniz dosyayı açın. Yukarıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır. Buradan sağ altta bulunan “Yükle” butonuna basın ve driver yükleme işleminiz başlasın. Yükleme esnasında kısa süreli siyah ekranlar, görüntüde bozulmalara rastlayabilirsiniz bu normaldir. Bilgisayarınızın hızına göre yükleme işlemi 5-10 dakika içerisinde bitecektir. Yükleme işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririz.

Bugünkü rehberimizde AMD ekran kartı driver güncelleme nasıl yapılır? Gibi sıkça sorulan, merak edilen bu soruya basit ve anlaşılır yanıt verdik. Ayrıca ekran kartı driverı güncel olmazsa ne olur sorusunun da yanıtını sizler için verdik. Aklınıza takılan bir şey olursa yorum yap butonuna basarak bize sorabileceğinizi unutmayın.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Ubisoft, bu yılki Ubisoft Forward etkinliğinde, merakla beklenen Assassin’s Creed Shadows için kapsamlı bir oynanış fragmanı sundu. Bu genişletilmiş gösterim, oyunun detaylarına dair birçok...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştiricisi Shadowfall Studios, oyun dünyasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. PlayStation’ın partnerleri arasında yer alan bu stüdyo, Türk mitolojisinden ilham alarak...