Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

DSG Şanzıman Nedir?

Son yıllarda Volkswagen başta olmak üzere pek çok otomobil markasında DSG şanzıman ismini sıklıkla duyar olduk. Birçok firmanın ortak olarak kullanmış olduğu DSG şanzıman nedir, DSG şanzıman çalışma prensibi nedir, DSG şanzıman ömrü kaç km sorularını ve daha fazlasını bu rehberimizde yanıtlayacağız.

DSG Şanzıman Nedir?

DSG, VAG grubu olarak adlandırılmış olan markaların araç platformlarında kullanılan, Volkswagen markasının üretmiş olduğu çift kavramalı bir ıslak tip şanzıman türüdür. Esasında çalışma prensibi basit diyebiliriz. Vites sayılarını (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7…) çift ve tek olarak ayıran iki adet kavramanın, 1-3-5-7. vitesleri 1. kavrama grubuna bağlıyken, 2-4-6. viteslerin ise 2. kavrama grubuna bağlanması şeklinde çalışır. Çift kavrama ile olabildiğinde konfor öğelerinden feragat edilmemeye çalışılır. Ayrıca, vites geçişleri tek tip şanzımanlara göre çok daha hızlıdır. Bu sayede araç atiklik kazanır. Esasında tek kavramalı kuru tip şanzımanlardan en büyük farkı vites geçişlerinin hissedilmemesi ve sarsıntı yaratmaması diyebiliriz. Şanzıman beyni ve yazılımı ile kontrol edilen DSG sisteminin bir benzeri de Renault grubunda kullanılan EDC şanzıman grubunda bulunmaktadır.

DSG Şanzıman Yarı Otomatik Mi Tam Otomatik Mi?

DSG şanzımanlar, çift kavramalı olmalarına karşın yarı otomatik olarak adlandırılmaktadırlar.

DSG Şanzıman Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

DSG şanzımanın diğer otomatik şanzımanlara göre avantajı, debriyaj sisteminin sürücüden bağımsız olarak tam otomatik çalışması ve robotize şanzımanlara göre bir debriyaj kavramının bulunmaması diyebiliriz. Bu sayede debriyaj hissi veren klasik tip MCP şanzımanlara göre daha az sarsıntı yaratırken, çok daha seri vites geçişleri bulunmaktadır. Yakıt tüketimi konusunda tasarruf ön plana çıkmasına karşın, manuel araçlara nazaran rölantide daha çok yakıt tükettiği de yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur. DSG şanzımanın belirgin olarak öne çıkan dezavantajı bulunmasa da, genel olarak çift kavramalı şanzımanlar diğer aygıtlar ile organize çalıştıkları için ve çok fazla parçayı bünyelerinde içerdikleri için arıza oranları klasik tip tek kavramalı şanzımanlara göre daha yüksektir.

DSG Şanzıman Ömrü Kaç Km?

DSG şanzımanların ömrü, bakımları düzenli yapıldığı takdirde ve hor kullanılmadıkları takdirde, uzun yıllar dayanabilecek güçte bir şanzıman türüdür. Ancak km cinsinden baktığımız sürede, kullanıcılar tarafından bildirilen ortalama km ömrü 150.000 km olarak belirlenmiştir. Tabii ki bu durum, kullanım şartlarına ve bakım durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

DSG Şanzıman Sorunları Nelerdir?

DSG şanzıman hakkında bir süredir sorunlu olduğu hakkında şikayetler bildirilse de, genel olarak kullanıcılar tarafından bildirilmiş olan şikayetler:

  • Yokuşta geri kaçırma durumu (genel çift kavrama sorunudur)
  • Titreme
  • Yazılım sorunları (bazı serilerde bulunmaktadır)
  • Baskı balatanın hızlı aşınması

olarak sıralanmıştır.

Bugün bu rehberde sizlere DSG şanzıman nedir, DSG şanzıman yarı otomatik mi tam otomatik mi, DSG şanzıman avantajları ve dezavantajları nelerdir, DSG şanzıman ömrü kaç km?, DSG şanzıman sorunları nelerdir başlıklarından bahsettik. Görüşlerinizi ve sorunlarınızı yorumlar altından paylaşabilirsiniz.

Yazar

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik adımlar atmaya devam ediyor. En son güncelleme ile birlikte, sohbet filtreleme özelliği platforma eklenmiş durumda. Bu yeni özellik, kullanıcıların...

Telefon Haberleri

Huawei, yeni amiral gemisi Huawei Pura 70 Ultra’yı tanıttı. Yeni Vane Design tasarım diliyle gelen telefonun özelliklerine bir göz atalım. Huawei Pura 70 Ultra...

Teknoloji Haberleri

HP, oyuncular için yeni bir bütçe dostu monitör olan HP Omen D27qs’i tanıttı. Uygun fiyatına rağmen iyi özellikler sunan monitörün detaylarına bir göz atalım....