Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Sinema Haberleri

Dijital Yayın Platformlarının Ülkemizdeki Savaşı Çoktan Başladı

Ülkemizde şuanda birçok dijital yayın platformu bulunuyor. Yerli ve yabancı olmak birçok platformunda içerisinde ise açık ara en fazla kullanıcıya sahip olanı Netflix. Geçtiğimiz günlerde bizleri oldukça heyecanlandıran açıklama Disney+’dan geldi. Platform resmi olarak ülkmizde Haziran ayında yayın hayatına başlayacağını duyurdu.

Bu duyurunun ardından birçok insan mutlu olmuş olsada işler fazlasıyla kaışmaya başladı. Ülkemizde yayın hayatına başlamak için hazırlık yapan HBO Max çalışmalarını daha da hızlandırdı.

Disney+ Ülkemize Yatırım Yapmaya Başladı

Disney Plus

Bildiğiniz Netflix uzun yıllardır ülkemizde hizmet veriyor. Platform için hazırlanan bir sürü yapım gördük. Bu yapımların bazıları oldukça kaliteli, bazıları ise oldukça kötü yapımlar olsa da ülkemizde Netflix TV yapımcılığının hala daha en büyük isimlerinden bir tanesi.

Haziran ayında ülkemizde yayın hayatına başlayacak olan Disney+’ın ise şimdiden ülkemize oldukça büyük yatırımlar yaptığı iddia ediliyor. Inter Medya Başkanı Ahmet Ziyalar “Disney Plus, yarın yokmuş gibi Türkiye’ye yatırım yapıyor. Yazarlar, yönetmenler ve oyuncular da dahil olmak üzere Türk yeteneklere inanılmaz meblağlar ödüyor” diyor. Medyada çıkan haberlere bakıldığında Disney+ Netflix’in tahtını ele geçirmeye geliyor.

Platform ülkemizde ki içeriklerini zenginleştirmeyi ve yerel içerikler üretmek için çalışmalar yapsa da bu durum ülkemizde bulunan şirketleri zora sokuyor. Disney+‘ın ödediği yüksek ücretler nedeniyle ülkemizde ki yapım şirketlerinin ücret politikasını yenilemesi gerekiyor. Bu durumda içinde olduğumuz ekonomik buhran düşünüldüğünde oldukça sorunlu olacak.

Amazon Prime 2023 Yılında Ülkemize Özel Yapımlar Yapmaya Başlayacak

Uzunca süredir ülkemizde bulunan bir diğer platform ise Amazon Prime. Sunduğu hizmetlerin yanında oldukça uygun fiyatlı olan ücreti düşünüldüğünde bizler için bulunmaz bir nimet. Platform şimdiye kadar ülkemizde biraz çekimser davranıyordu. Yalnızca yabancı içerikler yayınlayan platformun 2023 yılında Türkçe ve yerli yapımlar yayınlamaya başlayacağı iddia edildi.

 

2002 Bursa doğumlu Emre Özcan uzun yıllardır çeşitli internet sitelerinde editörlük yapmaktadır. Özcan, son olarak Donanım Arşivi'nde sinema kategorisinde içerikler yazmakta.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Xbox Game Pass, Haziran ayının geri kalanında oyunseverlere yeni ve heyecan verici bir dizi deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk dalgada gelen oyunların ardından, ayın sonuna...

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan “Ücretsiz Oyun Günleri“ni duyurdu. Bu kampanya, oyunseverlere...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunculara hoş sürprizler yapmaya devam ediyor. Bu hafta, bulmaca ve strateji sevenler için harika bir fırsat...

Sinema Haberleri

Robert Kirkman‘ın kaleme aldığı “The Walking Dead” kitap serisinden TV’ye uyarlanan ve aynı ismi sahip olan The Walking Dead, 12 yıl önce ekranlarda izleyiciyle...