Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Sinema Haberleri

Dijital Yayın Platformlarının Ülkemizdeki Savaşı Çoktan Başladı

Ülkemizde şuanda birçok dijital yayın platformu bulunuyor. Yerli ve yabancı olmak birçok platformunda içerisinde ise açık ara en fazla kullanıcıya sahip olanı Netflix. Geçtiğimiz günlerde bizleri oldukça heyecanlandıran açıklama Disney+’dan geldi. Platform resmi olarak ülkmizde Haziran ayında yayın hayatına başlayacağını duyurdu.

Bu duyurunun ardından birçok insan mutlu olmuş olsada işler fazlasıyla kaışmaya başladı. Ülkemizde yayın hayatına başlamak için hazırlık yapan HBO Max çalışmalarını daha da hızlandırdı.

Disney+ Ülkemize Yatırım Yapmaya Başladı

Disney Plus

Bildiğiniz Netflix uzun yıllardır ülkemizde hizmet veriyor. Platform için hazırlanan bir sürü yapım gördük. Bu yapımların bazıları oldukça kaliteli, bazıları ise oldukça kötü yapımlar olsa da ülkemizde Netflix TV yapımcılığının hala daha en büyük isimlerinden bir tanesi.

Haziran ayında ülkemizde yayın hayatına başlayacak olan Disney+’ın ise şimdiden ülkemize oldukça büyük yatırımlar yaptığı iddia ediliyor. Inter Medya Başkanı Ahmet Ziyalar “Disney Plus, yarın yokmuş gibi Türkiye’ye yatırım yapıyor. Yazarlar, yönetmenler ve oyuncular da dahil olmak üzere Türk yeteneklere inanılmaz meblağlar ödüyor” diyor. Medyada çıkan haberlere bakıldığında Disney+ Netflix’in tahtını ele geçirmeye geliyor.

Platform ülkemizde ki içeriklerini zenginleştirmeyi ve yerel içerikler üretmek için çalışmalar yapsa da bu durum ülkemizde bulunan şirketleri zora sokuyor. Disney+‘ın ödediği yüksek ücretler nedeniyle ülkemizde ki yapım şirketlerinin ücret politikasını yenilemesi gerekiyor. Bu durumda içinde olduğumuz ekonomik buhran düşünüldüğünde oldukça sorunlu olacak.

Amazon Prime 2023 Yılında Ülkemize Özel Yapımlar Yapmaya Başlayacak

Uzunca süredir ülkemizde bulunan bir diğer platform ise Amazon Prime. Sunduğu hizmetlerin yanında oldukça uygun fiyatlı olan ücreti düşünüldüğünde bizler için bulunmaz bir nimet. Platform şimdiye kadar ülkemizde biraz çekimser davranıyordu. Yalnızca yabancı içerikler yayınlayan platformun 2023 yılında Türkçe ve yerli yapımlar yayınlamaya başlayacağı iddia edildi.

 

2002 Bursa doğumlu Emre Özcan uzun yıllardır çeşitli internet sitelerinde editörlük yapmaktadır. Özcan, son olarak Donanım Arşivi'nde sinema kategorisinde içerikler yazmakta.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

PlayStation, her ay olduğu gibi Mart ayı için de heyecan verici ücretsiz oyunları PlayStation Plus üyeleriyle buluşturuyor. Sony’nin bu ayki seçkisi, farklı türlerden dört...

Oyun Haberleri

Amazon, Mart ayında Prime Gaming abonelerine Fallout 2 ve Invincible Presents: Atom Eve dahil olmak üzere sekiz oyun sunuyor. İşte Mart 2024 boyunca Prime...

Sinema Haberleri

İlk filmi 2008 yılında izleyici karşısına çıkan ve gişede harikalar yaratan Kung Fu Panda serisi, 2016 yılında izleyici karşısına çıkan serinin üçüncü filminin ardından...

Oyun İndirimleri

Bu hafta sonu, Xbox oyuncuları için oldukça heyecan verici bir fırsat sunuluyor! Microsoft’un organize ettiği Xbox Ücretsiz Oyun Günleri etkinliği, Xbox Game Pass Ultimate...