Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Rehber

D3dx9_39.dll Bulunamadı Hatası Nasıl Çözülür?

Genellikle bir oyunu açarken d3dx9_39.dll bulunamadı şeklinde hatalar alabiliyor kullanıcılar. Peki bu D3dx9_39.dll bulunamadı hatasının çözümü nasıldır? D3dx9_39.dll bulunamadı hatası nasıl çözülür? Sisteminizde Directx 9’un güncel sürümünün yüklü olmamasından dolayı bu hatayı alıyorsunuz. Bugünkü rehberimizle birlikte bu soruna kolay bir çözüm buluyoruz. Özellikle son zamanlarda ise League of Legends (LOL) oyununda bu hata karşınıza çıkabiliyor.

D3dx9_39.dll Hatası Nedir?

Aslında d3dx9_39.dll dosyası Microsoft DirectX 9’un bir dosyasıdır. System32 ve Syswow64 klasörlerinin içinde bulunuyor. Eğer açmak istediğiniz oyun Directx 9 kullanıyorsa ve bu API sizin sisteminizde yüklü değilse D3dx9_39. dll hatası alabiliyorsunuz. Bu hatanın çözümü ise aslında oldukça basittir.

D3dx9_39.dll İndir

D3dx9_39.dll hatasının çözümü ilgili yazılımı bilgisayarınıza kurmaktır. Bunun için DirectX 9 yazılımını bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekiyor.

  • Eğer ilgili oyunu yeni kurduysanız bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin
  • BURADAN DirectX 9 yazılımını indirin
  • DirectX 9 kurulum dosyasını çalıştırın
  • DirectX 9 kurulumu için otomatik olarak indirmeye başlayacaktır, kurulumu tamamlayın
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın
  • Hata aldığınız uygulamayı tekrar çalıştırın.

D3dx9_39.dll hatasının çözümü için en mantıklı çözüm resmi DirectX 9 dağıtımını bilgisayarınıza indirip kurmaktır. BURADAKİ linkten resmi indirme sayfasına ulaşın.

İndirdiğiniz dxwebsetup.exe isimli dosyayı çalıştırın. Karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. “I accept the agreement” seçeneği seçin ve “İleri” diyerek devam edin. Daha sonra size Bing Bar kurulumu hakkında soru sorabilir, bunu dilerseniz reddedin. Daha sonra DirectX 9 sürümünün internetten otomatik olarak indirilme işlemi başlayacaktır.

Bu işlem internetinizin hızına göre 5-10 dakika civarlarında sürebilir. Kurulum bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. D3dx9_39.dll hatasının çözüldüğünü göreceksiniz.

DLL Dosyaları Nereye Atılır?

Bu tarz durumlarda bazen ilgili .dll dosyasını System32 klasörüne atmanız söylenir. Bu işlem sorunuzu çözebilir tabii ki, fakat size önerimiz yukarıda gösterdiğimiz yöntemle birlikte resmi bir kurulum gerçekleştirmeniz yönünde olur. Çünkü indireceğiniz .dll dosyasının güvenilirliğinden emin olmanız gerekiyor.


 

Bugünkü rehberimizde D3dx9_39.dll bulunamadı hatası nasıl çözülür bunu anlattık. Böylelikle D3dx9_39.dll dosyası nedir? Bunun yanı sıra DirectX 9 nasıl indirilir ve kurulur bunlara da baktık. Aklınıza takılan noktalarda yorum yazarak bize soru sorabileceğiniz unutmayın.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

Intel’in 12. nesil işlemcileri merakla bekleniyor. Çünkü artık yeni bir üretim sürecine geçilecek, bununla kalmayıp DDR5 bellek desteği, PCI Express 5.0 desteği ve yenilenmiş...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Oyun Haberleri

GFN Perşembe Güncellemeleri’nde bu hafta GeForce NOW kütüphanesine 13 yeni oyun ekleniyor ve kütüphanede bulunan PC oyunlarının sayısı 1.000’in üzerine çıkıyor. Tüm üyeler, en...

İnceleme

Elgato markası özellikle yayıncılar ve profesyonel oyuncular için çok iyi ürünler üretiyor diyebiliriz. Geçtiğimiz zamanlarda yaptığımız Elgato Wave 3 mikrofon incelemesinde de bizim beğenimizi...