Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

CVT Şanzıman Nedir?

Özellikle Japon menşeli araçlarda sıklıkla rastladığımız CVT (Continuously Variable Transmission) yani sürekli değişken oranlı şanzıman adını verdiğimiz şanzıman türü, yıllardır Honda grubu başta olmak üzere bir çok japon otomobilinde kullanılıyor. Peki CVT şanzıman nedir, çalışma prensibi nedir, bakım maliyeti nedir gibi soruları bu yazımızda cevaplayacağız.

CVT Şanzıman Nedir?

CVT şanzıman, klasik tip kasnaklı otomatik şanzımana göre farklı bir biçimde çalışan sürekli değişken oranlı bir şanzıman türüdür. Yani tork kuvveti arttıkça, kasnakların çapı ve genişliği de artarak devir yükselir. Bu çalışma prensibine dayanan CVT şanzıman, esasında 1950’li yıllardan beri kullanılmaktadır. Ancak CVT damgası ile piyasaya sürülen ilk araç, 1980‘li yıllarda tanıtılan bir Subaru araç ile ortaya çıkmıştır. CVT şanzımanda kullanılan transmisyon kayışı, alaşım karışımına sahip dayanıklı bir kayıştır. Bu sayede çabuk yıpranmanın önlenmesi planlanmıştır. Genellikle markalama adı altında 7 ileri/8 ileri oranlı olarak adlandırılsalar da, aslında bu şanzımanlar sonsuz şanzıman olarak adlandırılmaktadırlar. Çünkü devir arttıkça, kasnak çapı da artar ve bu sayede herhangi bir dişli geçişi bulunmaz.

CVT Şanzıman Kimin?

CVT şanzıman, Japon grubu otomobillerinde sıklıkla kullanılan bir şanzıman türüdür. Subaru, Toyota, Honda gibi bir çok markada kullanılıyor olsa da, bu şanzımanın mucidi Japon devi Honda firmasıdır.

CVT Şanzımanın Çalışma Prensibi Nedir?

CVT şanzımanın çalışma prensibi, aslında çok basit diyebiliriz. Şanzıman düzeneği içerisinde yer alan tahrik kasnakları, devir/tork arttıkça birbirlerini sıkıştırırlar. Düşük tork değerlerinde, üst kasnaklar birbirinden ayrıdır ancak alt kasnak grubu sıkışıktır ve tork değeri arttıkça üst kasnaklar arasındaki mesafe azalırken, alt kasnaklar arasındaki mesafe artar. Bu sayede hızın ve vitesin yükseltilmesi amaçlanır.

CVT Şanzıman Tam Otomatik mi Yarı Otomatik Mi?

CVT şanzıman, çalışma prensibi olarak yarı otomatik ya da manuel değildir. Bunun için CVT şanzımanlar tam otomatik olarak adlandırılmaktadırlar.

CVT Şanzımanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

CVT şanzıman, vites atmak yerine devire göre kasnakları sıkıştırdığı için, düşük hızlarda dahi az yakıt tüketimi elde edilebilmektedir. Bir çok taşıtta görebileceğimiz CVT şanzıman, sürekli değişken bir şanzıman olduğu için genel anlamı ile hız tutkunu kullanıcılar tarafından pek tercih edilmemektedir. Bu şanzıman sayesinde düşük tork değerlerine sahip atmosferik benzinli motorlar ile çok düşük yakıt tüketimine sahip olabiliyorken, aynı zamanda dayanaklı ve bakım maliyetlerinin de ucuz olduğu söylenebilir. Yapılan araştırmalara göre CVT şanzıman, düz vitesli klasik tip araçlardan daha düşük yakıt tüketimine sahip olabilmektedir. Ayrıca çok az yer kapladıkları için hem bakım maliyetleri uygun fiyatlıdır hem de bir çok taşıta uyum sağlamaktadır.

CVT Şanzıman Dayanıklı Mı?

Birçok kişinin aklında merak uyandıran soru, kasnaklar sürekli sıkışıp gevşedikçe kayışın ömrünün azalıp azalmadığıdır. Bu kayış, standart kauçuk kayışların aksine çelik alaşım karışımlı metal bir kayıştır. Bu sayede şanzıman ömrünün uzun olması amaçlanır. Düzenli bakım yapıldığı takdirde CVT şanzımanlar uzun kilometreler dayanıklı ve sağlam kalabilmektedirler.

Bu içeriğimizde sizlere CVT şanzıman nedir, CVT şanzıman kimin, CVT şanzımanın çalışma prensibi nedir, CVT şanzıman yarım otomatik mi tam otomatik mi, CVT şanzımanın avantajları ve dezavantajları nelerdir, CVT şanzıman dayanıklı mı sorularınızı cevapladık. Düşüncelerinizi yorumlar kısmından ya da Donanım Arşivi Forum‘dan bildirebilirsiniz.

Yazar

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Fiyat/performans odaklı sistemleri gerçekten seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız İncehesap Fornax toplama oyuncu bilgisayarı da bu tanıma bir hayli uyuyor. Fakat bu sistemi özel kılan...

Teknoloji Haberleri

Nvidia, özellikle son zamanlarda çok fazla ekran kartı üretimi yapmaya başladı. Haliyle ortada şu an çok fazla model bulunuyor ve durum bazen kafa karışıklıklarına...

Oyun Haberleri

Her ay düzenli olarak kontrol ettimiz Amazon Prime üyelerinin ücretsiz olarak erişebildiği Prime Gaming, hizmetinin kullanıcılarına Aralık ayında ücretsiz olarak sunacağı oyunlar belli oldu....

Rehber

Discord platformu kısa süre içerisinde büyük başarılara imza attı diyebiliriz. Çok büyük topluluklar artık sohbet için Discord’u tercih ediyor. Haliyle günümüzde çok popüler bir...