Corsair Katar Pro Wireless İncelemesi

4030

Oyuncu ekipmanları özellikle son zamanlarda büyük ilgi çekiyor. Pandeminin devam etmesiyle birlikte evlerinde kalan insanların bir kısmı oyun oynayarak vakit geçirmeyi tercih ediyor normal olarak. İşte bu yüzden oyuncu ekipmanları önem kazanıyor, özellikle fiyat/performans oranı yüksek olanlar!

Bugünkü incelediğimiz Corsair Katar Pro Wireless oyuncu faresi ise üst seviye markalar arasında fiyat/performans diyebileceğimiz bir model olmuş. Özellikle sade tasarım severler ve kablosuz fare arayanlar için güzel bir alternatif olabilir!

Corsair Katar Pro 

Corsair Katar Pro Wireless oyuncu faresine baktığımızda oldukça sade bir tasarım dili görüyoruz. Gördüğünüz gibi diğer pahalı fareler gibi her köşesinde RGB aydınlatma barındıran bir model değil. Faredeki tek ışık DPI değiştirme tuşunun altındaki bildirim kısmında bulunuyor. Bunun haricinde alt kısımda siyah renkte bir Corsair logosu bulunmakta…

Bu farenin güzel yanlarından biri ise sağ ve sol click kısımlarının gövdeden bağımsız tutulması olmuş. Bazı kullanıcılar bu şekilde tasarlanan fareleri çok daha seviyor. Açıkçası genel hissiyat anlamında daha mantıklı bir hamle bu.

Farenin sol tarafına baktığımızda yine o sade yapının devam ettiğini görüyoruz. Fakat burada ergonomiyi artırmak adına pürüzlü bir yüzey kullanılmış, bu sayede parmaklarınız kaymıyor. Üst kısımda ise 2 adet programlanabilir ileri-geri tuşlarını görüyoruz. Bu tuşların konumu biraz daha iyi olabilirmiş açıkçası.

Fareyi çevirip alt kısmına baktığımızda sade tasarımın devam ettiğini görüyoruz. Burada alt ve üst kısımda oldukça geniş yapıda ayaklar görüyoruz, bu güzel. Hemen ortada 10000 DPI sunan Pixart 3325 sensör var. Alttaki kısım ise farenin modlarını değiştirmeye yarıyor. Bu anahtarı sağa getirirseniz fare Bluetooth 4.2 moduna geçiyor, sola getirirseniz ise 2.4 GHz kablosuz moduna geçiş yapabiliyorsunuz.

Corsair Katar Pro Teknik Detaylar

  • DPI: Maksimum 10000 DPI, Kademesi Ayarlanabilir
  • Sensör: Pixart PMW3325
  • Bağlantı: 2.4 GHz Wireless, Bluetooth 4.2
  • Tarama Frekansı: 1000 Hz (1 Ms)
  • RGB Desteği: Var
  • Yazılım: BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ
  • Ağırlık: 96 Gram
  • Batarya: AA Pil, 135 Saate Kadar
  • Boyutlar: 116mm x 65mm x 35mm

Fareye baktığınızda kablo ya da herhangi bir güç girişi göremiyorsunuz. Çünkü bu farede Corsair logosunun bulunduğu kısım aslında bir kapak. Bu kapağı çıkarttığınızda karşınıza AA pil yuvası geliyor. Buraya takacağınız pilin kalitesine göre bu farenin batarya ömrü 135 saate varabiliyor. Yani oldukça iyi bir pil ömrüne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Pilli olması hem avantaj hem de dezavantaj, bu biraz kullanıcı yorumuna kalan bir şey.

Bu fareyi öne çıkaran en büyük şeylerden biri sadece 96 gram ağırlığa sahip olması. Çok daha ağır fareler varken bu ağırlık gayet iyi olmuş, fakat eli büyük olanlar ve ağır fare kullanmaya alışanlar için bu fare pek uygun diyemeyiz, daha büyük ve ağır modellere yönelmenizi öneririz!

Bu fareyle Counter Strike Global Offensive testi yaptık. Fare kablosuz olmasına rağmen oyundaki performansı gerçekten iyi. 2.4 GHz wireless bağlantı sayesinde sadece 1 MS gecikmeyle birlikte oyunlarda herhangi bir dezavantaj hissetmiyorsunuz. Fakat fare küçük olduğu için eli büyük olanlar bu fareyle çok rahat edemeyecektir. Fakat küçük-orta boy ele sahip olanlar için ergonomisi gayet yerinde olmuş.

Bu farede programlanabilir toplam 6 adet tuş bulunmakta. Bu tuşları Corsair iCue yazılımı üzerinden programlayabilirsiniz, makrolayabilirsiniz. Ayrıca cihazda dahili olarak profil hafızası bulunuyor, yani profilleri kaydedip kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. DPI tuşunun hemen altındaki bildirim aydınlatmasını ise belirli DPI seviyeleri için özelleştirmeniz mümkün.

Sonuç

Corsair’ın Katar Pro kablosuz oyuncu faresi çok hafif yapısıyla dikkat çeken bir model olmuş. Bunun yanı sıra 2.4 GHz kablosuz bağlantı sinyaliyle birlikte 1 MS tepkime süresi sunması gerçekten çok iyi. Fakat bu farenin boyutu biraz ufak, eli büyük kullanıcılar başka alternatiflere yönelmeli.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin