CORSAIR FORCE MP510 480GB NVME SSD İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde üst seviye markalardan biri olan Corsair’ın Fiyat/Performans odaklı NVMe SSD’si Force MP510’u inceleyeceğiz. Özellikle SSD fiyatlarında bir hayli düşüşün yaşandığı bu dönemde böyle SSD’ler bir hayli önem kazanmakta.
PCI Express arayüzünü kullanan bu SSD rakiplerine oranla daha uygun fiyatlı olmasına rağmen 3400 MB seviyelerine varan okuma hızı, 2000 MB seviyelerine varan yazma hızı ile rakiplerinden çokta geri kalacak gibi görünmüyor.

Force MP510, M.2 bir SSD olduğu için oldukça ufak boyutlarda bir kutuda geliyor. Siyah ve sarı renklerle donatılmış kutunun üzerine SSD’nin bir görseli eklenmiş ve hemen alt kısıma çeşitli okuma ve yazma değerleri işlenmiş.

Kutusunu açtığımızda şeffaf bir koruma içerisinde SSD’nin kendisi bizi karşılıyor. SSD’yi elimizde aldığımızda üzerinde herhangi bir soğutucu plaka göremiyoruz. Fiyatını daha uygun tutmak adına yapılan bir hamle olduğunu düşünüyoruz fakat olsa çok daha iyi olurmuş.

SSD’nin herhangi bir soğutucusu olmadığını yukarıda belirtmiştik. Aralarında herhangi bir fark var mı diye kontrol etmek için test sistemi anakartımızla birlikte gelen M.2 SSD soğutucuyla da testler yaptık fakat bu süre içerisinde sıcaklığa bağlı bir hız düşüşü gözlemleyemedik.

TEKNİK DETAYLAR

Corsair Force MP510 SSD’de Phison firmasına ait PS5012-E12 model kontrolcü kullanılmış. NVMe 1.3 protokolüyle çalışan bu kontrolcü 28nm üretim sürecine sahip ve 3D TLC yongaları kontrol edecek şekilde tasarlanmış.

SSD’nin yongalarına geldiğimiz zaman ise Toshiba üretimi BiCS3 3D TLC Nand kullanıldığını görüyoruz. Bu yongalar TLC olmasına rağmen 3D Nand teknolojisi sayesinde normal TLC yongalara oranla çok daha uzun ömür sunmayı başarıyor.

Kapasite: 480 GB
Arayüz: M.2 2280, PCIe Gen 3.0 x4
Maksimum Sıralı Okuma: 3480 MB/s
Maksimum Sıralı Yazma: 2000 MB/s
4KB Rastgele Okuma: 360K IOPS
4KB Rastgele Yazma: 440K IOPS
Yonga Tipi: 3D TLC
Kontrolcü: Phison PS5012-E12
DRAM: DDR4
Yazma Ömrü: 800TB
MTBF: 1.8 Milyon Saat
Garanti: 5 Yıl
PERFORMANS TESTLERİ

Corsair Force MP510 SSD ile ilk performans testimizi Crystal Disk Mark ile yapıyoruz. Sıralı okuma hızı olarak 3434 MB/s ile verilen bilgilere çok yaklaşıyor. Sıralı yazma hızı olarak ise sunulan verilerin 80 MB kadar üstüne çıkıp iyi bir performans gösteriyor.

Bir diğer testimizi ATTO Disk Benchmark 4.0 ile yapıyoruz. Bu testte de kağıt üstünde sunulan verileri karşılayan SSD yüksek performansı ile kullanıcısını kesinlikle mutlu edecek gibi görünüyor.

AS SSD Benchmark yazılımı ile test yaptığımızda kağıt üzerindeki verilerin bir tık aşağısında kaldığımızı söylemek mümkün. Fakat 2697 MB okuma ve 1924 MB yazma hızları da oldukça yüksek hızlar olduğu için bir sorun görünmüyor.

AS SSD Benchmark yazılımının IOPS testine baktığımızda Corsair’ın iddia ettiği değerlere ulaşabildiğini görüyoruz. Fiyat/Performans olarak oldukça iddialı bir SSD için bu değerler oldukça iyi.

SONUÇ

Üst seviye markalar içerisinde Corsair’ın bizlere hem uzun ömürlü hem performanslı hem de Fiyat/Performans odaklı bir SSD sunması oldukça güzel. SSD genel anlamda oldukça başarılı olmasına rağmen bizce ufak bir soğutucu plaka kullanılsa daha iyi olabilirmiş.

 

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin