Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Bilim Haberleri

Çin’in 23 Tonluk Roketi Dünya’ya Çakıldı

Hatırlarsanız birkaç gün önce, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ait bir roketin kontrolünün kaybedilmesi sonucunda Dünya’ya düşeceğinin haberini yapmıştık. Bizler için korkulan olmadı fakat balıklar için aynı şeyin olduğunu söyleyemeyeceğiz.

U.S. Space Force Tarafından Roketin Düştüğü Doğrulandı

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri (United States Space Force) Çin tarafından yaklaşık bir hafta kadar önce fırlatılan Long March 5B roketinin 30 Temmuz 2022 tarihinde Hint Okyanusu’na düştüğünü duyurdu.

NASA Başkanı Bill Nelson, “Çin Halk Cumhuriyeti, Long March 5B roketi Dünya’ya düşerken belirli yörünge bilgilerini paylaşmadı.”

“Tüm uzay yolculuğu yapan ülkeler, yerleşik en iyi uygulamaları izlemeli ve özellikle önemli bir risk taşıyan Long March 5B (Uzun Yürüyüş 5B) gibi ağır yük taşıtları için potansiyel enkaz etkisi riskine ilişkin güvenilir tahminlere izin vermeli, bu tür bilgileri önceden paylaşmalı ve üzerine düşeni yapmalıdır. Aksi takdirde bir sonraki sefere can ve mal kayıpları yaşanabilir.”

“Bunu yapmak, alanın sorumlu kullanımı Dünya’daki insanların güvenliğini sağlamak için çok önemlidir.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Çin yine aynı isimdeki roketinin kontrolünü geçtiğimiz yıllarda yine kaybetmişti, neyse ki tıpkı bu rokette olduğu gibi oda okyanusun derinliklerini boylamıştı.

Bu haber ilginizi çekebilir: Çin Elon Musk’a Ait Starlink Uydularına Karşı Savunma Sistemi Üretiyor, Gerekirse Uyduları Vurabilir!

Kaynak: https://pokonews.com/china-long-march-5b-rocket-debris-falls-back-to-earth-lands-in-sea/

Yazar

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Fiyat/performans odaklı sistemleri gerçekten seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız İncehesap Fornax toplama oyuncu bilgisayarı da bu tanıma bir hayli uyuyor. Fakat bu sistemi özel kılan...

Teknoloji Haberleri

Nvidia, özellikle son zamanlarda çok fazla ekran kartı üretimi yapmaya başladı. Haliyle ortada şu an çok fazla model bulunuyor ve durum bazen kafa karışıklıklarına...

Oyun Haberleri

Her ay düzenli olarak kontrol ettimiz Amazon Prime üyelerinin ücretsiz olarak erişebildiği Prime Gaming, hizmetinin kullanıcılarına Aralık ayında ücretsiz olarak sunacağı oyunlar belli oldu....

Rehber

Discord platformu kısa süre içerisinde büyük başarılara imza attı diyebiliriz. Çok büyük topluluklar artık sohbet için Discord’u tercih ediyor. Haliyle günümüzde çok popüler bir...