Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Bilim Haberleri

Çin’in 23 Tonluk Roketi Dünya’ya Çakıldı

Hatırlarsanız birkaç gün önce, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ait bir roketin kontrolünün kaybedilmesi sonucunda Dünya’ya düşeceğinin haberini yapmıştık. Bizler için korkulan olmadı fakat balıklar için aynı şeyin olduğunu söyleyemeyeceğiz.

U.S. Space Force Tarafından Roketin Düştüğü Doğrulandı

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri (United States Space Force) Çin tarafından yaklaşık bir hafta kadar önce fırlatılan Long March 5B roketinin 30 Temmuz 2022 tarihinde Hint Okyanusu’na düştüğünü duyurdu.

NASA Başkanı Bill Nelson, “Çin Halk Cumhuriyeti, Long March 5B roketi Dünya’ya düşerken belirli yörünge bilgilerini paylaşmadı.”

“Tüm uzay yolculuğu yapan ülkeler, yerleşik en iyi uygulamaları izlemeli ve özellikle önemli bir risk taşıyan Long March 5B (Uzun Yürüyüş 5B) gibi ağır yük taşıtları için potansiyel enkaz etkisi riskine ilişkin güvenilir tahminlere izin vermeli, bu tür bilgileri önceden paylaşmalı ve üzerine düşeni yapmalıdır. Aksi takdirde bir sonraki sefere can ve mal kayıpları yaşanabilir.”

“Bunu yapmak, alanın sorumlu kullanımı Dünya’daki insanların güvenliğini sağlamak için çok önemlidir.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Çin yine aynı isimdeki roketinin kontrolünü geçtiğimiz yıllarda yine kaybetmişti, neyse ki tıpkı bu rokette olduğu gibi oda okyanusun derinliklerini boylamıştı.

Bu haber ilginizi çekebilir: Çin Elon Musk’a Ait Starlink Uydularına Karşı Savunma Sistemi Üretiyor, Gerekirse Uyduları Vurabilir!

Kaynak: https://pokonews.com/china-long-march-5b-rocket-debris-falls-back-to-earth-lands-in-sea/

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Electronic Arts ve BioWare, merakla beklenen yepyeni tek oyunculu fantezi RPG deneyimi Dragon Age: The Veilguard’ın ilk anlarından oluşan oynanışa dair bir ilk gösterim yaptı....

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan Ücretsiz Oyun Günleri’ni duyurdu. Bu kampanya, oyunculara...