Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Asus ROG Strix GeForce RTX 3060 OC İncelemesi

Bugün sizler için Asus ROG Strix GeForce RTX 3060 incelemesini gerçekleştiriyoruz. Bu ekran kartı modeli tahmin edebileceğiniz gibi çok özelleştirilmiş bir kart olacaktır. Zaten Founders Edition model RTX 3060 ekran kartı olmayacağı duyurulmuştu. Haliyle markaları özel soğutmalı RTX 3060 çözümleri piyasaya sürüldü.

İncelemesini yaptığımız ROG Strix RTX 3060 modeli ise fabrikasyon olarak hız aşırtma ile gelen bir model. Bunun yanı sıra yeni nesil ROG Strix ekran kartı tasarımını barındıran bir model karşımızda. Yani 3 fanlı devasa bir boyutla geliyor, incelememizle birlikte performansına ve tasarımına bakıyor olacağız.

Asus ROG Strix RTX 3060 OC Ekran Kartı

RTX 3060 daha çok fiyat/performans odaklı verimli bir model olacak. 170W TDP değeriyle gelen bu modelde bile Asus 3 fanlı devasa tasarımını kullanmaya devam etmiş. Gördüğünüz gibi üst seviye modellerdeki gibi gayet şık bir tasarım görüyoruz. Ön tarafta ek olarak gri renkteki detaylar ekran kartına daha güzel bir hava katmış. Buranın güzel yanı ise fanların arkasına yansıyan RGB aydınlatma oluyor.

Ekran kartının arka tarafında da kartı komple kaplayan metal bir arka plaka bulunuyor. Sağ tarafındaki ROG yazısı ve ROG gözü gerçekten şık duruyor. Bunun yanı sıra yine sağ tarafta gördüğünüz gibi bir açıklık bulunuyor, bu açıklık üstte kalan fanın hava akışını dengelemek adına bırakılıyor. Bu sayede soğutma performansının biraz daha artırılması hedeflenmiş.

 

Ekran kartını anakarta taktığınızda size bakan tarafı gerçekten çok şık tasarlanmış. Burada altta gördüğünüz o kısımda Asus’un yeni RGB aydınlatması bulunuyor. Ayrıca bu açıdan bakıldığında soğutucu bloğun büyüklüğü rahatlıkla göze çarpıyor. Sadece bununla kalmayıp PCB’nin üzerindeki VRAM yongaları ve güç bileşenlerinin de soğutulduğunu görüyoruz.

Asus ROG Strix RTX 3060 OC Teknik Detaylar

 • GPU: GA106-300
 • Mimari: Ampere
 • CUDA Çekirdekleri: 3584
 • Baz Çekirdek Frekansı: 1320 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 1912 MHz
 • Bellek Frekansı: 14 Gbps GDDR6
 • Bellek Bant Genişliği: 192 Bit
 • Bellek Miktarı (VRAM): 12 GB
 • RT Çekirdekleri: 28
 • Tensor (AI) Çekirdekleri: 112
 • Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4, 2 x HDMI 2.1
 • Üretim Teknolojisi: Samsung 8 NM
 • Desteklenen Teknolojiler: DX 12, 2. Nesil Ray Tracing, DLSS 2.0, RTX I/O
 • Güç Konnektörleri: 1 x 8-Pin
 • TDP: 170W

Bu ekran kartı yüksek verimlilikli bir model olmasına rağmen soğutucu blok tasarımında iddialı hamleler görüyoruz. Oldukça büyük olan bu blokta 5 adet nikel kaplı bakır ısı borusu kullanılmış. Bunun yanı sıra GPU’nun soğutucuya temas eden kısmın pürüssüzlüğü artırılarak iletimdeki kaybın en aza indirilmesi hedeflenmiş.

Asus ROG Strix RTX 3060 OC Performans Testleri

Asus ROG Strix RTX 3060 OC ekran kartının ilk oyun testini Counter Strike: Global Offensive ile yapıyoruz. Burada 1080P’deki testlerimizde 481 FPS gibi güzel bir değer gördük. Fakat tabloda görebileceğiniz gibi RTX 2070 model ekran kartının 501 FPS alarak bu kartlar arasında zirveyi kazanıyor.

Kıyaslamalı oyun testlerinin ikincisini Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege ile yapıyoruz. Burada RTX 3060 ekran kartı RTX 2070 modelini 297 FPS alarak rahatlıkla geçmeyi başarıyor. RTX 2060 ile aralarındaki fark ise kıyaslanamayacak kadar yüksek gördüğünüz üzere…

Shadow of the Tomb Raider testine geldiğimizde ise RTX 3060 ekran kartının performansının adeta fırladığı görüyoruz. RTX 3060 Strix ekran kartı bu testten 129 FPS alarak liderliğe yerleşiyor. RTX 2070 modeli ise 120 FPS’de kalabilmiş.

Yine günümüzün ağır oyunlarından biri olan Red Dead Redemption 2 oyununda ise RTX 3060 ekran kartının 95 FPS aldığını görüyoruz. RTX 2070 ekran kartı ise bu testte 100 FPS almayı başarmış, tıpkı diğer oyun testlerinde olduğu gibi bazen RTX 3060 ekran kartı geçiyorken bazen ise RTX 2070 ekran kartının öne geçtiğini görüyoruz.

Yaptığımız kıyaslamalı performans testlerinde en ilginç sonucu kesinlikle Dirt 5 oyununda aldık. Bu testte RTX 3060 ekran kartının 86 FPS aldığını görmekteyiz, önceki nesil RTX 2060 ise 84 FPS alıyor, yani neredeyse aynı FPS değerlerini görüyoruz. Bu değerlerin bir sürücü güncellemesiyle birlikte artmasını bekliyoruz, çünkü gerçekten garip bir durum söz konusu.

Ray Tracing teknolojisi aktif ve DLSS ayarının kalite modunda olduğu Death Stranding testinde RTX 3060 ekran kartı 147 FPS gibi gayet iyi bir FPS almayı başardı. RTX 2070 ise bu testten 146 FPS almış. Yani neredeyse denk sonuçlar aldıklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Wolfenstein: Youngblood oyununda yine Ray Tracing ayarı açıkken ve DLSS modu aktifken ise RTX 3060 ekran kartının 173 FPS aldığını görüyoruz. RTX 3070 modelinin ise 180 FPS alarak yine öne geçtiğini görüyoruz. Zaten fark ettiğiniz gibi oyun ortalamalarını aldığımızda iki ekran kartının aldığı FPS değerleri birbirlerine bir hayli yakın görünüyor.

Sentetik testlere geldiğimizde ise FireStrike Ultra testinde RTX 3060 ekran kartının 5156 gibi bir skor alabildiğini görüyoruz. RTX 2070 ise bu testten 5771 skor almayı başarmış. Yani burada RTX 2070 ekran kartı bariz bir üstünlük sağlamayı başarmış.

Ekran kartlarının ışın izleme performansını test eden Port Royal testine geldiğimizde ise RTX 3060 ekran kartının 5171 gibi skor aldığını görüyoruz, RTX 2070 ise 5401 skor alarak yine öne geçmeyi başarmış. Yani sentetik testlerde RTX 2070 ekran kartının biraz daha önde götürdüğünü söyleyebiliriz.

Ekran kartlarının render gücünü ölçen Blender’ın BMW 2.90 testinde ise RTX 3060 ekran kartının bu testi 54 saniyede bitirdiğini görüyoruz, RTX 2070 ekran kartı ise 1 dakika 5 saniyede bitirebilmiş. Yani render tarafında RTX 3060 model ekran kartı çok daha iyi bir performans sergiliyor.

Peki bu ekran kartının gündem yapan şey, yani Ethereum kazım performansının düşürülmesi olayına gelecek olursak bu çözüm gerçekten işe yarıyor. Mininge başlar başlamaz 42 MH/s olarak iyi bir kazım performansı sergiliyor. Fakat yaklaşık 10-15 saniye sonra bu değerin 21 MH/s gibi oldukça düşük değerlere düşürüldüğünü görüyoruz. Nvidia’nın iddiası bu bloğun kırılamayacağı, fakat bunu zaman gösterecektir.

Asus ROG Strix RTX 3060 OC ekran kartının canlı oyun testini ilk olarak Playerunknown’s Battlegrounds (PUBG) ile gerçekleştirdik. 1080P çözünürlük ve yüksek ayarlardaydık. Bu testin amacı AMD Ryzen 5 3600 model orta seviye bir işlemcinin RTX 3060 ekran kartıyla nasıl bir performans vereceğini görmekti. Gördüğünüz gibi PUBG’de alt çekirdekler yüzünden %15 civarlarında bir darboğaz yaşadık. Bunda oyunun optimizasyonunun da etkisi bir hayli yüksek.

Death Stranding oyununda da Ryzen 5 3600 işlemci ile sahneden sahneye değişen performans değerleri aldık. Bazı sahnelerde darboğaz yokken bazı sahnelerde ise %10 civarlarında bir kayıpla karşılaştık.

Call of Duty: Black Ops – Cold War oyununun çoklu oyuncu testinde yine 1080P çözünürlükte %10 ile %20 arasında darboğaz yaşadığımız sahneler oldu, oyun gayet akıcıydı fakat alt çekirdeklerin kullanımı bir hayli yüksekti.

Sıcaklık tarafında ise Asus ROG Strix RTX 3060 OC ekran kartı gerçekten çok iyi işlere imza atıyor. Yukarıdaki oyun testlerinde gördüğünüz gibi 55 derece civarlarında kalmayı başardı. Daha zorlu şartlarda bu sıcaklık biraz daha yükselebilir fakat bu sıcaklık değerlerine sadece %35 fan devrinde ulaştığını belirtelim. Sistemin toplam güç tüketimi ise 250-300W arasındaydı, yani 500W bir güç kaynağı bu sisteme rahatlıkla yetecektir.

Sonuç

Asus ROG Strix GeForce RTX 3060 model ekran kartının incelemesini sizler için gerçekleştirdik. Bu model Asus’un modellendirmeleri içerisinde üst seviyeye konumlandırılan Strix modeliydi. 3 fanlı devasa soğutması, başarılı tasarımı ve çok iyi soğutma performansıyla bizlerin beğenisini kazanan bir model oldu.

 

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

1 Yorum

1 yorum

 1. Burak

  May 21, 2021 at 12:31

  Abi bu resimlerdeki kullandığınız font nedir? lütfen söyler misin?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Oyun Haberleri

Valve, uzun süredir sessizliğini koruyarak oyun dünyasındaki meraklı gözleri üzerine çekiyordu. Steam platformu ve ikonik oyunlarıyla tanıdığımız bu dev şirket, nihayet yeni bir oyun...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...