Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Asus ROG Flare 2 Animate İncelemesi

Oyuncu klavyesi dendiği zaman artık akla mekanik oyuncu klavyeleri geliyor diyebiliriz. Bu tarafta tahmin edebileceğimiz gibi seçenekleriniz bir hayli bol. Bugün incelemesini yapacağımız Asus ROG Flare 2 Animate model oyuncu klavyesi ise bu seçenekler arasında gerçekten tepe seviyeye oynayan çok başarılı bir model olmuş.

Bizdeki klavyede ROG NX Red model anahtarlar kullanılmış, fakat aynı modelin Cherry MX anahtarlar içeren versiyonları da bulunuyor, yani buradaki seçim kullanıcılara bırakılmış durumda. Yani dilerseniz sesli mavi anahtarları, ya da nispeten daha sessiz diğer anahtarlar arasında seçim yapıp istediğiniz modeli alabiliyorsunuz. Tabii ki bu klavyenin tek güzel yanı ise bu değil, gelin Asus ROG Flare 2 Animate model oyuncu klavyesinin detaylarına bakalım!

Asus ROG Flare 2 Animate Oyuncu Klavyesi

Asus ROG Flare 2 Animate oyuncu klavyesine ilk baktığımız zaman bile tepe seviye premium bir model olduğunu anlıyoruz. Klavyenin genel tasarımı gerçekten çok şık olmuş, bu model tam boyutta, yani numpad ve üstteki “F” tuşları bu klavyede yerini koruyor, TKL gibi seçenekler isteyenler için bu model maalesef uygun değil. Zaten bu klavyeyi özel kılan sağ üstte “AniMe Matrix” adı verilen ekran mini modeller için pek uygun değil.

Bu klavyenin en güzel yanlarından biri ise fabrikasyon olarak Türkçe tuşlara sahip olması, yani üzerine sonradan baskı yapılmamış. Diğer güzel yanı ise enter tuşunun tam boyutta olması, özellikle ülkemizde çokça aranan detaylar bunlar. Klavyenin üst gövdesi ise yüksek kaliteli metal malzemeden imal edilmiş ve klavyenin genel malzeme kalitesi gerçekten üst seviyelerde olmuş diyebiliriz.

Bu klavye tepe seviye modellerden biri, yanında da oldukça şık bir mıknatıslı bilek desteği geliyor. Rahatlık açısından gerçekten çok iyi ve üzeri bir hayli yumuşak, uzun süreli kullanımlarda faydası büyük. Fakat üzerindeki suni deri kaplamanın işçiliği tarafında bazı eksikler gördük, bu durum bizdeki ürüne özel olabilir fakat kenarlardan buruşmaya biraz müsait görünüyor.

Bu klavyenin alt tarafında Aura Sync uyumlu ARGB bir şerit bulunuyor, bu şeridi Asus Armoury Crate yazılımı üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Güzel bir nokta ise şeridin önünde şeffaf plastik bir parça bulunuyor, eğer bilek desteksiz kullanacaksanız bu şeffaf plastiği taktığınız zaman renkler daha düzgün bir şekilde masaya yansıyor. Diğer önemli kısım ise bilek desteğinde de bu aydınlatmayı geçiren saydam kısmın bulunması, yani bilek desteği takılıyken bile ışık yansıması devam ediyor.

Multimedya Kontrolü

Bu klavyeyi özel kılan diğer detaylardan biri ise sol üstteki ses tekerleği ve kontrol kısmı denebilir. Solda gördüğünüz kısım çalan şarkıyı değiştirmenize olanak sağlıyor, onun hemen soluna gizlenmiş buton ise şarkıyı durdurup devam ettirme özelliğini sahip. Hemen sağında kalan ise ses tekerleği, sesi kademeli olarak açıp kısmanıza imkan tanıyor ve bu bölgenin kalite hissiyatı gerçekten iyi olmuş.

AniMe Matrix LED Ekran

Bu klavyeye adını veren kısım ise sağ üstteki ekran kısmı. Burada gördüğünüz gibi beyaz renge sahip ufak noktacıklar bulunuyor, bunları piksel olarak düşünebilirsiniz. Bu kısmı Armoury Crate yazılımı üzerinden kontrol edip saat, müziğe göre ritim, özel yazılar, logolar gibi şeylerle süsleyebiliyorsunuz. Üstelik örneğin sesi açıp-kıstığınızda da buradaki ekran duruma göre tepki verme özelliğine sahip. Bu bölgede toplamda 312 adet LED bulunuyor ve gerek görüntü olsun gerek kullanışlılık olsun gerçekten güzel. Tabii ki burada OLED bir ekran görsek çok daha iyi olabilirmiş.

Asus ROG Flare 2 Animate modelinin kablosu gerçekten çok kaliteli olmuş, örgü sarım olan bu kablo gerçekten çok kalın, bunun sebebi ise USB HUB özelliğine sahip olması, bu özellik gerçekten çok güzel fakat maalesef USB 2.0 standartını desteklediği için veri aktarım kapasitesi oldukça sınırlı düzeyde.

Asus ROG Flare 2 Animate Teknik Detaylar

 • Tuş Dizilimi: %100 (Tam Boy)
 • Bağlantı: USB 2.0
 • Raporlama Hızı: 8000 HZ
 • Switch: Cherry MX RED, Brown, Blue / ROG NX Red
 • Tepki Süresi: 0.125 MS
 • Switch Ömrü: 70 Milyon Tık
 • Anti Ghosting: Tüm Tuşlar
 • Aydınlatma: Per-KEY
 • Yazılım: BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz
 • Kablo: 2 Metre Örgülü
 • Ağırlık: 1157 Gram

ROG NX Red Anahtarlar

Bu klavyenin kutusundan keycap ve direkt olarak anahtarları sökmenize imkan tanıyan 2 farklı aparat çıkıyor. Bu klavyenin tuşlarının sökülebilmesi gerçekten güzel bir özellik olmuş, çünkü 1-2 tuşta arıza çıktığı takdirde kolayca yenileme yapabiliyorsunuz. Fakat bu tuşlar kağıt üzerinde 70 milyona kadar tıklama ömrüne sahip olduğu için oldukça dayanıklı modeller olduklarını söyleyebiliriz.

Görebileceğiniz üzere bizdeki test örneği ROG NX Red model özel anahtarlara sahipler, bunlar kırmızı anahtar olduğu için mavideki o gürültülü klik sesine sahip değiller, hissiyat olarak ise biraz daha pürüzsüz diyebiliriz. Yalnız sadece 40 gramlık aktivasyon gücü sayesinde genel olarak yumuşaklar ve kullanıcıyı yormayan yapıdalar diyebiliriz. Bu da uzun süreli kullanımlar için bir avantaj aslında. Fakat yine de çok sessiz bir model arıyorsanız bu anahtarlar size uygun sayılmaz.

Bunun yanı sıra bu klavyede farklı bir özelleştirme daha bulunuyor. Tuşların altında ses sönümleyici köpük adı verilen özel bir malzeme daha bulunuyor. Bu sayede tuşlardan daha tok bir ses elde edebiliyorsunuz ve gövdede oluşan o minimal yankı sesleri en aza indirgenmiş oluyor. Bu tarz özelleştirmelerin hayatımıza girmesi gerçekten güzel.

Asus Armoury Crate Yazılımı

Bu klavyenin bütün ayarlarını Asus’un Armoury Crate yazılımıyla birlikte yapabiliyorsunuz. Tuşlara makro ataması, özel görevler atama, AniMe Matrix ekranın detaylı kontrolü gibi şeyler bu yazılım üzerinden yapılıyor. Bunun yanı sıra klavyenin her bir tuşuna özel renk ataması yapabiliyorsunuz. Profiller oluşturup bunları kaydedebiliyorsunuz, bu ve bunun gibi yine çok sayıda özellik Armoury Crate yazılımıyla birlikte sunulmakta.

Asus ROG Flare 2 Animate Kullanıcı Deneyimi

Asus ROG Flare Animate 2 model oyuncu klavyesi tepe seviyeye konumlandırılmayı hak eden modellerden biri olmuş. Bu klavyeyle oyun oynamak gerçekten çok keyifli. 0.125 MS tepki süresine sahip bu tuşlar rekabetçi arenalarda aranan özelliklerden biri olabilir. Bizim kullanıcı deneyiminde de kalite hissiyatı üst düzeydeydi. Klavyenin tepkiselliği gerçekten iyiydi, uzun süreli kullanımlarda da bilek desteği sayesinde bileğinizdeki baskıyı minimuma indiriyor.

Asus ROG Flare Animate 2 Genel Değerlendirme

Tasarım
Malzeme Kalitesi
Anahtarlar (Switch)
Yazılım
Bilek Desteği
Gündelik Kullanım
Oyun Deneyimi

Sonuç

Asus ROG Flare Animate 2 oyuncu klavyesi incelemesinin sonuna geliyoruz. Bu cihaz tepe seviyeye hitap eden oldukça kaliteli ve performanslı bir model olmuş diyebiliriz. Sol tarafındaki multimedya kontrolleri, sağ tarafında AniMe Matrix adı verilen özelleştirilebilen ekran falan derken karşımızda çok başarılı bir klavye bulunuyordu. Eksi yanlarından biri ise USB HUB’ın 2.0 standartını destekliyor oluşu.

4.6

 

 

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

4 Yorumlar

4 yorum var

 1. Oğuzhan

  Haz 27, 2022 at 20:41

  Çok güzel laptopumla çok iyi ikili olurlar

 2. Metehan

  Haz 27, 2022 at 20:42

  ürünü kullandım ve gayet memnunum teşekkürler

 3. semih patir

  Haz 27, 2022 at 20:47

  ürün gayet güzel tuşa basma seslerinin az gelmesi çok güzel bir şey

 4. ahmtonur

  Haz 27, 2022 at 22:39

  güzel ürün beğendim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan Ücretsiz Oyun Günleri’ni duyurdu. Bu kampanya, oyunculara...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Empires of the Undergrowth sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden önce...

Oyun Haberleri

KRAFTON, Inc., hem Dereceli moda bir dizi önemli yenilik getiren hem de yayınladığı Geliştirici Mektubu’nda detayları açıklanan HMS Dengelemesi’ni içeren PUBG: BATTLEGROUNDS 30.1 Güncellemesi‘ni duyurdu. Bu değişiklikler, oyunculara daha...