Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Asus Dual RTX 3060 Ti OC İncelemesi

Geçtiğimiz haftalarda sizler için Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition ekran kartını incelemiştik. Fakat Founders Edition ekran kartlarını bulmak bir hayli zor. Bugün inceleyeceğimiz model ise Asus’un Dual RTX 3060 Ti OC modeli olacak. Tahmin edebileceğiniz gibi bu modeli bulmak çok daha kolay olacaktır.

İncelemesini yaptığımız Asus Dual RTX 3060 Ti OC modeli aslında Asus’un en uygun fiyatlı modellerinden biri! Fakat uygun fiyatlı olmasına rağmen sunduğu yenilenmiş soğutma çözümüyle birlikte dikkatleri üzerine çeken bir model olacaktır!

Asus Dual RTX 3060 Ti OC 

Asus Dual RTX 3060 Ti OC ekran kartına baktığımızda uygun fiyatlı olduğu için çok albenili bir tasarım göremiyoruz tabii ki. Siyah renklerin egemen olduğu sade fakat şık bir tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. Önceki nesil Dual serisi ekran kartlarına göre tasarımı biraz daha farklı, fakat kökten değişti dersek abartı olabilir. Fakat fırçalanmış görünümün güzel bir hava kattığını söyleyebiliriz!

Ekran kartını kasaya taktığınız zaman size bakan yüzde iki farklı bölüm göreceksiniz aslında. En sağda beyaz renkli ve büyükçe bir “GEFORCE RTX” yazısı bulunuyor. O kısımda herhangi bir aydınlatma bulunmuyor. Fakat solda kalan beyaz kısmın altında gördüğünüz şeritte ince bir RGB aydınlatma bulunuyor. Ekran kartı bu GPU için giriş seviyesi olduğu için çok abartı bir aydınlatma beklemek yanlış olacaktır.

Ekran kartını çevirip arkasına baktığımızda yine siyah renklerin hakim olduğu bir metal arka plaka görüyoruz. Paralel siyah çizgilerle birlikte tasarımı biraz daha geliştirilmiş, açıkçası bu fiyat seviyesi için gayet şık durduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu arka plakanın altında termal ped bulunmuyor. Fakat buna rağmen genel olarak PCB’yi koruduğunu ve çok olmasa bile bir pasif soğutma yaptığını söyleyebiliriz.

Asus Dual RTX 3060 Ti OC Teknik Detaylar

 • GPU: GA104-300-A1
 • Mimari: Ampere
 • CUDA Çekirdekleri: 4864
 • Baz Çekirdek Frekansı: 1410 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 1710 MHz
 • Bellek Frekansı: 14 Gbps GDDR6
 • Bellek Bant Genişliği: 256 Bit
 • Bellek Miktarı (VRAM): 8 GB
 • RT Çekirdekleri: 38
 • Tensor (AI) Çekirdekleri: 152
 • Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4, 2 x HDMI 2.1
 • Üretim Teknolojisi: Samsung 8 NM
 • Desteklenen Teknolojiler: DX 12, 2. Nesil Ray Tracing, DLSS 2.0, RTX I/O
 • Güç Konnektörleri: 1 x 8-Pin
 • TDP: 200W

Bu ekran kartının aslında uygun fiyatlı bir model olduğundan bahsetmiştik. Fakat bu sizi yanıltmasın. Asus Dual RTX 3060 Ti OC ekran kartında kullanılan fanlar aslında Asus’un üst seviye model fanlarından biri. Axial-Tech adı verilen teknoloji sayesinde bu fanların çok daha yüksek bir hava akışı sağladığını söyleyelim. Ayrıca çift bilyalı yapısıyla birlikte hem sessiz hem de ömrü çok daha uzun!

Asus Dual RTX 3060 Ti modeliyle birlikte soğutma bloğunun yenilendiğini görüyoruz. Gördüğünüz gibi oldukça büyük bir soğutucu blok kullanılmış. Çok sayıda nikel kaplı bakır ısı borusuyla birlikte desteklenen bu soğutma çözümü aslında fiyat seviyesini düşünecek olursak gayet iyi. Zaten fark edebileceğiniz üzere hem VRAM hem de diğer güç bileşenleri de bu sayede aktif olarak soğutuluyor.

Asus Dual RTX 3060 Ti OC Performans Testleri

İlk oyun testimizi Call of Duty: Black Ops Cold War ile yaptık. 1440P çözünürlükte, en yüksek grafik ayarları ve ışın izleme açık bir şekilde yaptığımız testlerde ortalamada 100 FPS civarlarında gerçekten güzel FPS değerleri elde etmeyi başardık! Hatta biraz ayar kısarak 144 FPS değeri bile zorlanabilir gibi görünüyor.

İkinci oyun testini ise yeni ve başarılı oyunlardan biri olan Dirt 5 oyunu ile yaptık. Yine 1440P çözünürlük ve yüksek grafik ayarlarında yaptığımız testlerde 70 FPS civarlarında bir sonuç aldık. Açıkçası biraz daha yüksek değerleri almayı beklerdik…

Üçüncü oyun testini ise Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege ile yaptık. Yine 1440P çözünürlükteydik ve en yüksek grafik ayarlarındaydık. Bu sefer gördüğünüz gibi 170 ile 200 FPS arasında çok iyi FPS değerleri almayı başardık. Bu oyun optimizasyon konusunda gerçekten iyi bir konumda!

Son oyun testimizi ise PUBG ile gerçekleştiriyoruz. Yine 1440P çözünürlükteyiz ve en yüksek grafik ayarlarındayız. Sahneden sahneye değişecek şekilde 130 ile 160 FPS arasında gayet iyi FPS değerleri almayı başardık.

Ekran kartının soğutma performansına gelecek olursak önü mesh bir kasayla birlikte 65 derecelere kadar çıktı, bu fiyat seviyesi için gayet iyi diyebiliriz. Fakat fanların hızı biraz fazlaydı, 2000 RPM civarlarına kadar çıktı. Fanlar kullanıcıyı rahatsız edecek düzeye varmıyor fakat biraz hızlı çalıştıklarını söylemek yanlış olmaz.

Sonuç

Asus Dual RTX 3060 Ti OC model ekran kartının incelemesini gerçekleştirdik. RTX 3060 Ti’lar içerisinde uygun fiyatlı bir konumda olmasına rağmen 65 derece civarlarında çalışması yenilenen soğutma tasarımı için gerçekten güzel. Üstelik üst seviye dayanıklı ve hava akışı yüksek fanların kullanılması gerçekten güzel bir artı olmuş.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

1 Yorum

1 yorum

 1. Fatih Demir

  Oca 16, 2021 at 16:07

  Gelişmiş fan kontrolü, grafik kartınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak daha birçok özelliğe sahiptir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz günlerde AMD Ryzen 9 9900X model işlemcinin Geekbench performans testi ortaya çıkmıştı. Şimdi ise daha genele hitap edecek olan AMD Ryzen 5 9600X...