Android 9.0 P Tanıtıldı, Önizleme Sürümünü Deneyin!

Android 9.0 P Tanıtıldı, Önizleme Sürümünü Deneyin!

Google, her yıl düzenlendiği geliştirici etkinliği I/O 2018’de mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümü olan Android 9.0 P’nin duyurusunu gerçekleştirdi. Yapay zeka ve kullanım kolaylığını ön planda tutan yeni Android ile ilgili detaylar haberimizde!

Yeni Android 9.0 P İle Home Butonu Tarih Oluyor!

Yazılım tasarımı tarafında materyal tasarımını makyajlayan Android, köklü bir yeniliğe giderek sanal tuşları tamamen değiştirmiş. Önceki sürümlerde geri, home ve açık uygulamalar olarak 3 farklı buton bulunan navigasyon barında home butonu ve açık uygulama penceresi tek bir butonda birleştirilmiş. Ortada bulunan home butonu bir kez yukarı çekildiğinde açık uygulamalar, bir kez daha çekildiğinde ise bütün uygulamalar görüntülenebiliyor.

Bunun dışında makine öğrenme teknolojisi temelli yenilikler getiren Android 9.0 P, artık çok daha gelişmiş bir pil tüketimi merkezi ile geliyor. Geliştirilen adaptif parlaklık özelliği sayesinde, cihaz sizin hangi saatler arasında ekran parlaklığını manuel olarak ayarladığınızı öğreniyor. Bu şekilde manuel kullanıma büyük ölçüde yakın bir parlaklık ayarı, otomatik olarak sunulabiliyor. Ayrıca pil kullanım detayları kısmı da yeniden düzenlenmiş. Yeni menüde gün içinde gelen bildirim sayısı, ekran kilidini kaç kez açtığınız ve uygulamaların pilinizi yüzde kaç kullandığı gibi detaylar eklenmiş durumda.

Kullanıcıların en fazla şikayet ettiği, bazı uygulamaların fazla şarj tüketmesi sorunu da yeni sürümle beraber kesin olarak ortadan kalkıyor. Kullanıcılar, Shush modu sayesinde belirli kişiler dışında çağrıları tamamen sessize alma ve uygulamaları kilit ekranı dışında durdurma gibi işlevlere sahip olabiliyor. Yine makine öğrenimi sayesinde kullanıcıların sıklıkla kullandığı uygulamalar tespit ediliyor ve o uygulamalar haricindekiler Doze moduyla durdurulabiliyor.

Dün ikinci önizleme sürümü yayınlanan Android 9.0 P, an itibarıyla Project Treable destekli tüm cihazlarda denenebiliyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde final sürümü yaynlanacak yeni Android’in test edilebileceği cihazlar ise şu şekilde;

  • Google Pixel 2
  • Google Pixel 2 XL
  • Xiaomi Mi Mix 2S
  • Sony Xperia XZ2
  • Nokia 7 Plus
  • Oppo R15 Pro
  • Vivo X21
  • Essential PH-1
  • OnePlus 6 (15 Mayıs’ta tanıtılacak.)
2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.