Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

AMD Ryzen 5 5600 İncelemesi

AMD’nin çok sayıda yeni işlemcisini sizler için inceledik. Bu işlemcilerin çoğu büyük kırpılmalar sonucunda maalesef başarısız bir performans sunabiliyordu. Fakat bu yazımızdaki AMD Ryzen 5 5600 incelemesinde bu durum tersine dönecek.

Çünkü AMD Ryzen 5 5600 modeli insanların merakla beklediği o modellerden en başarılısı olmuş. 6 çekirdek 12 izlekli yapı, Zen 3 mimarisi ve 4.4 GHz boost frekansıyla öne çıkan bu modelde diğer işlemcilerde olan L3 önbellek kırpması bulunmadığı için fiyatına göre sunduğu performans cidden çok iyi düzeyde!

AMD Ryzen 5 5600 İşlemci

AMD Ryzen 5 5600 modeli Zen 3 mimarisini barındıran ve orta seviyeye hitap eden fiyat/performans odaklı modellerden biri. Özellikle ülkemizde AMD Ryzen 5 5600X model işlemci gerçekten beğeni kazanmıştı ve iyi bir satış yakalamıştı diyebiliriz. Fakat bu işlemcinin fiyatı zamanla artık yüksek diyebileceğimiz fiyatlara gelince insanlar bir tık daha az performans veren ama çok daha ucuz olan Intel 11. nesil işlemcilere yönelmeye başlamıştı.

Bu durum bir süre devam etti, daha sonra AMD’nin Ryzen 5 5600 model işlemcisini uygun fiyatla piyasaya süreceği iddiaları yayılmaya başladı ve insanlar bu işlemciyi merakla bekler oldu. Bu beklentilerinin boşa çıkmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu işlemcinin çıkış fiyatı 199 dolar seviyesinde, ağabeyi ise 299 dolarlık bir model. Aralarında ciddi bir fiyat farkı olduğunu göreceksiniz fakat performans farkı ise beklenenin çok daha altında.

Özellikle orta seviyedeki işlemcilerin önemi gerçekten büyük. Çünkü bu işlemciler eğer başarılıysa gerçekten çok iyi satış miktarlarına ulaşabiliyorlar. Bu yüzden Intel ve AMD orta seviye için iddialı modeller çıkartmaya devam ediyor.

AMD Ryzen 5 5600 Teknik Detaylar

 • Soket: AMD AM4
 • Çekirdek: 6
 • İzlek: 12
 • İşlemci Temel Frekansı: 3.5 GHZ
 • İşlemci Boost Frekansı: 4.4 GHZ
 • Toplam L3 Önbellek: 32 MB
 • Toplam L2 Önbellek: 3 MB
 • Toplam L1 Önbellek: 384 KB
 • Gpu Modeli: Bulunmuyor
 • TDP: 65W
 • Üretim Teknolojisi: 7 NM / Zen 3 Mimarisi
 • Soğutucu: Wraith Stealth

Yeni tanıtılan işlemcilerin incelemesini yaparken frekans ve çekirdek tarafında gayet yeterli olduklarını fakat L3 önbellek konusunda büyük kesintilere uğradıklarından hep bahsettik sizlere. Bu L3 önbellekteki kesinti özellikle bazı oyunlarda büyük FPS kaybına yol açıyordu. Fakat AMD Ryzen 5 5600 modelinde bu garip karar verilmemiş, Çok daha pahalı olan Ryzen 5 5600X modeliyle aynı L3 önbellekle birlikte sunulması gerçekten güzel olmuş.

Bunun yanı sıra yeni tanıtılan modellerde maalesef PCI Express 4.0 desteğinin bile kırpıldığına şahit olmuştuk. Fakat bu modelde o hataya düşülmemiş ve PCI Express 4.0 desteği bu işlemciyle birlikte sunulmuş. Yani yeni nesil ekran kartları ve M.2 SSD’leri bu işlemciyle oldukça verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Test Sistemi

İncelenen işlemci giriş seviyesi bile olsa test etmek için üst seviye donanımlar kullanmak bu tip durumlarda en doğru tercih olur. Bu yüzden MSI’ın MAG B550 Tomahawk model anakartını testlerde kullandık. Bu anakart Ryzen 5 5600’den çok daha güçlü işlemcileri bile rahatlıkla çalıştırabilecek performansta bir anakart. Yani işlemci testlerinde bize herhangi bir kısıtlama yapmayacaktır.

Ekran kartı tarafında ise MSI Radeon RX 6900 XT Gaming Z Trio model ekran kartını kullandık. Bu tepe seviye ekran kartı sayesinde AMD Ryzen 5 5600 işlemcinin darboğaz seviyesini oldukça net bir şekilde ölçümleyebileceğiz.

AMD Ryzen 5 5600 Performans Testleri

AMD Ryzen 5 5600 Kıyaslamalı Oyun Testleri

AMD Ryzen 5 5600 işlemciyi ağabeyi diyebileceğimiz Ryzen 5 5600X modeliyle kıyasladık ve sonuçlar gerçekten çok yakın geçti. Görselde de görebileceğiniz üzere Counter Strike Gloaal Offensive oyununda aynı sahnede Ryzen 5 5600 modeli 401 FPS alıyorken Ryzen 5 5600X modeli ise 412 FPS alabilmiş, aradaki 200 MHz fark burada çok ufak bir FPS kaybına yol açmış.

Mount And Blade 2: Bannerlord testinde ise yine 1080P çözünürlükteydik ve birebir aynı ayarları kullandık. Benchmark sahnelerinde görebileceğiniz üzere birebir aynı FPS değerlerini almayı başardık. Aralarında 100 dolar fiyat farkı olmasına rağmen FPS farkı bu oyunda hiç yok!

AMD Ryzen 5 5600’ün son oyun testini sevilen e-spor oyunlarından biri olan Valorant ile yapıyoruz. Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere aynı sahnede Ryzen 5 5600 işlemci 228 FPS alıyorken Ryzen 5 5600X modeli ise 238 FPS alabilmiş, kayda değer bir fark yok yani yine.

AMD Ryzen 5 5600’ün oyun testlerine genel olarak baktığımız zaman denk olduklarını bile söyleyebiliriz. 200 MHz boost frekans farkını aslında siz kendiniz bile basit bir hız aşırtma ile kapatabilirsiniz. Bu işlemciyi asıl öne çıkaran şey ise fiyatı, çünkü Ryzen 5 5600X modeline göre ciddi anlamda daha uygun fiyata sahip.

AMD Ryzen 5 5600 Benchmark Testleri

Gelelim sentetik benchmark testlerine. İşlemcinin render gücünü ölçen Cinebench R23 testine geldiğimizde yine yakın sonuçlar görmekteyiz. Ryzen 5 5600 model işlemci çoklu çekirdekte 10434 skor, tekli çekirdekte ise 1433 skor almayı başarmış. 5600X modeliyle kıyasladığımız zaman birbirlerine çok yakın sonuçlar aldığını görüyoruz.

3DMark’ın Time Spy testine geldiğimizde ise yine benzer sonuçların devam ettiğini görmekteyiz. 200 MHz fark burada kendini pek öne çıkartamamış gibi görünüyor.

Son testi ise Blender’ın render testiyle yapıyoruz. Görebileceğiniz üzere Ryzen 5 5600 ve Ryzen 5 5600X modelleri arasında yine göz ardı edilebilecek çok ufak performans farklılıkları ortaya çıkmış.

Sonuç

AMD Ryzen 5 5600 işlemci incelememizin sonuna geldik. Yeni tanıtılan işlemciler arasında AMD Ryzen 5 5600 modeli kesinlikle en iyi model olmuş. Ağabeyi 5600X modeline göre sadece 200 MHz daha düşük boost frekansına sahip ve çoğu senaryoda aynı performansı bizlere sunmayı başardı. En büyük avantajı ise aralarındaki 100 dolarlık fiyat farkı!

 

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesi olan 24H2’yi ön izleme kanalında yayınladı. Bu güncelleme, kullanıcı deneyimini geliştiren ve işletim sistemine yeni özellikler ekleyen...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...