AMD Infinity Cache Nedir?

363

AMD’nin geçtiğimiz haftalardaki lansmanıyla beraber yeni nesil RX 6000 serisi ekran kartlarını tanımış olduk. RX 6800, RX 6800 XT ve RX 6900 XT model kodlarına sahip üç farklı model tanıtıldı. Bu kartların özelliklerini, performansını ve fiyatını da öğrenmiş olduk. Fakat insanların aklında bazı sorular kalmadı değil, örneğin Infinity Cache nedir?

AMD Infinity Cache

AMD’nin geçtiğimiz haftalarda yaptığı lansmanla birlikte Infınity Cache adı altında bir teknolojiyi daha görmüş olduk. Bu teknoloji hakkında çok detaylı bilgi verilmedi. Dün tanıtılan 3 farklı model ekran kartında da bulunan bu Infinity Cache özelliği bazı kullanıcılara büyük bir merak uyandırdı. Haliyle insanların aklına Infinity Cache nedir? Hangi ekran kartlarında bulunuyor? Gibi sorular gelmeye başladı.

Aslına bakılırsa bu teknolojiyi işlemcilerdeki önbellek gibi düşünebilirsiniz. AMD, çok yüksek hızlara sahip bu 128 MB kapasitesindeki önbellek sayesinde bant genişliğinin artırıldığını bildirdi. Verilerin VRAM’e gitmeden önce burada çok hızlı bir şekilde işleneceği belirtiliyor. Zaten bildiğiniz gibi işlemcilerdeki önbellek hem çok yüksek hızlara sahip hem de çok düşük bir gecikme değerine sahipti.

Aslına bakılırsa bu teknolojiye geçişin bazı sebepleri olabilir. Örneğin GDDR6 bellek teknolojisinin böylesine güçlü ekran kartlarına yetmeyeceğini düşünüp fazladan çok hızlı bir önbellekle bu işi halletmek istemeleri. Diğer bir olay ise HBM2 bellekler, aslında çok yüksek bant genişliğine ulaşabiliyorlar fakat bir hayli maliyetliler ve geliştirilmeleri gerekiyor.

Bugünkü rehberimizde AMD Infinity Cache nedir? Faydaları ne? Hangi ekran kartlarında var? Gibi soruların yanıtlarını sizler için verdik. Aklınıza takılan konularda yorum yaparak bize sormayı unutmayın.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin