Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

AMD AM5 Platformu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

AMD, gece saat 02:00’de AMD Ryzen 7000 serisi işlemcilerini resmi olarak tanıttı. Heyecan verici bu sunumun ardından AM5 platformu hakkında da bazı güzel bilgiler ortaya çıktı. Bugünkü yazımızda AMD’nin yeni AM5 soketi hakkında bilmeniz gerekenleri listeleyeceğiz. Bu listede son tüketicinin beğeneceğini düşündüğümüz çok fazla güzel gelişme bulunuyor!

AM5 Soket

AMD AM5 soket aslında oldukça önemli bir dönüm noktası. Çünkü AMD tekrardan LGA sokete geçiş yapıyor. Yani artık pinler işlemcinin üzerinde değil Intel’de olduğu gibi anakartta bulunacak. Bu da soğutucu sökerken işlemcinin yuvadan fırlaması gibi garip sorunları ortadan kaldıracaktır tabii ki. LGA 1718 olarak da geçen bu sokette işlemcinin yapısı da bir miktar değişmekte haliyle.

Fakat bu değişim sizi korkutmasın çünkü AM4 soket destekli soğutucuların AM5 soketteki anakartlar ile uyumlu olabileceği de bildirildi. Yani AM4 sokette kullandığınız soğutucuyu AM5 soketli güncel bir işlemcide de kullanmanızın önü açılmış. Uzun ömürlülük açısından gerçekten çok güzel bir hamle bu. Bu durum tüketicinin oldukça hoşuna gidecektir.

İlk başta tanıtılan Ryzen 7000 işlemcilerde sadece DDR5 bellek desteği bulunmakta. Fakat bazı iddialara göre ilerleyen zamanlarda DDR4 ve DDR5 destekli işlemciler de tanıtılabilir. Yine bu nesille birlikte PCI Express 5.0 teknolojisi de aktif olarak kullanılacak.

AM5 soketin tepe seviyesinde şu an için X670E model çipset bulunuyor. Bu soketteki anakartların çok yüksek seviyede hız aşırtma desteği sunması bekleniyor. Haliyle bu çipsetteki anakartların fiyatları bir hayli yüksek olacaktır.

AM5 soketli anakartların şu an için en düşük çipseti B650 olarak bildirildi. Bu çipsetteki anakartların ise 125 dolardan başlayan fiyatlarla satılacağı belirtilmiş. Tabii ki yeni modellerle birlikte bu durum da değişebilir fakat şu an için anakartlar biraz maliyetli olacakmış gibi görünüyor.

Gelelim diğer can alıcı noktalardan biri olan AM5 soket desteğine. AMD, yaptığı lansmanda AM5 soketine 2025 yılına kadar destek vermeyi planladığını duyurdu. Bu AM4 platformunda olduğu gibi uzun ömürlülük açısından gerçekten çok iyi düşünülmüş bir hamle. Çünkü rakibi olan Intel’in soket değişikliği konusunda büyük eleştirilere maruz kaldığını biliyoruz.

 

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Electronic Arts ve BioWare, merakla beklenen yepyeni tek oyunculu fantezi RPG deneyimi Dragon Age: The Veilguard’ın ilk anlarından oluşan oynanışa dair bir ilk gösterim yaptı....

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan Ücretsiz Oyun Günleri’ni duyurdu. Bu kampanya, oyunculara...