Amazon Luna, Google Stadia’ya Rakip Olacak!

88

Çevrimiçi şekilde oyun oynanmasını sağlayan bulut oyun servisleri, son dönemde giderek yaygınlaşmaya başladı. Google Stadia, GeForce Now ve Microsoft xCloud bu alandaki öncü platformlar olurken, yenileri de peşinden gelmeye devam ediyor. Son olarak internet devi Amazon, Luna adını verdiği bulut oyun hizmetini resmi olarak duyurdu.

Amazon da Bulut Oyun İşine Girdi: Luna!

Geçtiğimiz haftalarda ilk olarak Project Tempo olarak duyduğumuz servis, Amazon Luna adıyla resmen çıkış yaptı. Markanın kendi bulut sunucuları üzerinden çalışan Amazon Luna’da özel oyun kanalları bulunuyor. Kullanıcılar, bu kanallara aylık belirli bir ücret karşılığında abone olarak oyunlara çevrimiçi şekilde erişebiliyor. Yani diğer bulut oyun platformlarından farklı bir sistem karşımıza çıkıyor.

Platformda şimdilik yalnızca Amazon’un oluşturduğu Luna+ kanalı bulunuyor. Luna+ kanalında Control, Grid, Resident Evil 7, Metro Exodus, ABZU, Overcooked 2 ve Two Point Hospital başta olmak üzere 100’e yakın oyunun yer aldığı belirtiliyor. Bunun dışında kendi kanalını oluşturan ilk oyun firması ise Ubisoft olacak. Yakında açılacağı ifade edilen kanalda Watch Dogs: Legion’ın da dahil olduğu pek çok oyun kullanıcılarla buluşacak.

Amazon Luna, istenen gereksinimleri ise herkesin sorunsuz bir deneyim yaşayabilmesi için oldukça makul tutuyor. Minimum 10 Mbps bağlantı hızı isteyen platform, aynı anda iki ekrana kadar 1080p/60 FPS çözünürlük desteği sunuyor. 4K desteğinin ise gelecekte seçili oyunlar için getirileceği ifade ediliyor. Platform desteği de PC, Mac, iPhone, iPad ve Amazon Fire TV ile sınırlı tutulmuş. Luna’nın Android için sunulup sunulmayacağı henüz bilinmiyor.

Henüz yalnızca ABD’de ve davetiye usulü çalışan Amazon Luna’nın fiyatlandırması ise abone olunan kanala göre şekilleniyor. Luna+ kanalı için aylık 5.99 dolar ücret istenirken, Ubisoft ve diğer kanalların fiyatları ise daha sonra açıklanacak. Ayrıca tıpkı Google Stadia’da olduğu gibi bir bulut kontrolcü de duyuruldu. Amazon Alexa ve Twitch entegrasyonu bulunan kontrolcünün fiyatı henüz belli değil.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

1 YORUM

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin