Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Bilim Haberleri

ABD’de Ölü Domuzları Dirilttiler

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Yale Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, ölen domuzların bazı hücrelerini OrganEX adı verilen bir cihazla yeniden canlandırdı.

OrganEX, domuzların kalpleri durduktan sonra adeta bir kalp görevi görerek, ölmüş olan domuzlara kan ve perfüzat (kan pıhtılaşmasını önleyen bir madde) adı verilen bir madde pompaladı.

Bu madde ve OrganEX sayesinde yaklaşık altı saat kadar bir süre boyunca kalp, böbrek ve karaciğer gibi hayati organlar aktif bir şekilde çalışmaya devam etti.  

Organ Naklindeki Taşıma Süreçlerini Kolaylaştırabilir

Organ nakli esnasında organlar özel bir soğutucunun içerisinde taşınıyor. Taşınan organların hızlı bir şekilde nakledilmesi gerekiyor. Aksi takdirde organlar bozulup kullanılamaz hale geliyor ve ne yazık ki organa ihtiyaç duyan bir can hayata veda ediyor. Bu çalışmayla beraber bu durum da sonlanacak gibi duruyor.

Çalışmayı yürüten ekibin lideri Dr. Nenad Sestan:

“Bu hücreler, artık çalışmamaları gereken andan saatler sonra bile çalışıyor.”

“Bu bize hücrelerin ölümünün durdurulabileceğini ve birçok hayati organda işlevlerinin yeniden sağlanabileceğini gösteriyor. Ölümden bir saat sonra bile.” Dedi.

Çalışmanın yazarlarından Stephen Latham:

“Bu teknolojinin, bir donörden alındıktan sonra organları koruma yeteneği kazanmamız için büyük umutlar vaat ettiğini düşünüyorum. “

“Ölen bir donörden organı alabilir ve onu perfüzyon teknolojisine bağlayabilir ve belki de daha sonra ihtiyacı olan bir alıcıya ulaştırmak için uzun mesafelere taşıyabilirsiniz.”

“Bu çalışmanın, domuzun herhangi bir organının başka bir hayvana nakledilmeye hazır olduğunu gösterdiğini söyleyemeyiz. Organın tümünün çalışıp çalışmadığını bilmiyoruz. Baktığımız şey hücresel ve metabolik seviyeler.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Gelişen teknolojilerle çoğu sorun ortadan kaldırılacak gibi duruyor. Bu sorunlardan en çok aciliyet içeren de şüphesiz ki sağlık sorunları.

Bu konu hakkında sizin düşünceleriniz nedir? Sizce bu tarz çalışmalar insan sağlığına katkı sunabilir mi? Yorumlar kısmında görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Bu haber ilginizi çekebilir: Yumurta ve Sperm Olmadan Embriyo Üretildi

Kaynak: https://edition.cnn.com/2022/08/03/health/dead-pigs-restore-cellular-function-scn/index.html

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Electronic Arts ve BioWare, merakla beklenen yepyeni tek oyunculu fantezi RPG deneyimi Dragon Age: The Veilguard’ın ilk anlarından oluşan oynanışa dair bir ilk gösterim yaptı....

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan Ücretsiz Oyun Günleri’ni duyurdu. Bu kampanya, oyunculara...