ZynnZynn kullanıcılara video izlemeleri için ödeme yaparak App Store’un en tepesine çıktı

TikTok’un yeni bir rakibi var. Zynn, TikTok’un neredeyse tek butona sahip klonu olan ve kendisini tek bir buton ile farklılaştırıyor.

Kullanıcılarına kaydolmalarını, videoları izlemelerini ve arkadaşlarını davet etmelerini sağlıyor. Mayıs ayının başında başlatılan uygulama, Mashable’ın sonuçlarına göre artık Apple’ın App Store’daki ve Google’ın Play Store’daki ilk 10’da bulunan bir numaralı ücretsiz uygulama. Zynn uygulaması tamamen aynı bir TikTok klonudur. Çekirdek arayüzü aynı ve her ikisi de kısa portre yönelimli videolar izlemeye odaklanmıştır. En büyük fark, Zynn uygulamasında her videonun üzerinde dolaşan dolar işareti olan bir geri sayım sayacı. Videoları izlerken zamanlayıcı bittikten sonra size daha sonra nakit veya hediye kartı olarak kullanabileceğiniz puanlar verir. Bunun işe yarayıp yaramadığı konusunda kesin bilgiye sahip değilim. Ancak birkaç kişi ödeme makbuzlarını gösteren YouTube videoları yayınladı.

Zynn
Zynn, daha fazla kullanıcıya kaydolmaları için para veriyor.

Uygulama, göründüğü gibi olmasına rağmen hiçbir yerden tam olarak çıkmadı. The Information’ın dün bildirdiği raporlara göre, Zynn, Çin’deki video uygulamaları üzerindeki rekabetin bir uzantısı. Zynn’in yaratıcısı Kuaishou, ülkedeki en büyük video uygulamalarından birini çalıştıran ve iyi finanse edilen bir girişim olduğunu savunuyor. Rapora göre Kuaishou, Çin’de büyümek için izleyicilere ödeme yapma yöntemini kullandı. Şirket, sonuçta ödediğinden daha fazla para getirdiği sürece reklam satarak para kazanıyor. (ABD’de Zynn şu anda reklam yayınlıyor gibi görünmüyor.)

Kuaishou geçtiğimiz günlerde WeChat’in arkasındaki Çin teknoloji devi Tencent’ten 2 milyar dolarlık yatırım aldı. Kuaishou’nun ABD’ye açılımı bu hedefin bir uzantısı gibi gözüküyor, şirket Bytedance’i almak ve pazarda yer bulmak için aynı stratejiyi kullanıyor.

Zynn
Farkı anlamanız için; Sol Zynn, Sağ Tic Toc

Nasıl bu kadar hızlı büyüdü?

Zynn birkaç nedenden dolayı çok hızlı büyümüş görünüyor. Video izlemek için para ödeyen kullanıcılar var.(birkaç dakika gibi hissettiren videoları izleyerek 0,12$ kazanabiliyorsunuz). Uygulama ayrıca, kullanıcıların başka kullanıcıları da hizmete kaydolmalarını ve kendilerini kullanmalarını sağlamaları için ödeme yapan bir başvuru şemasına da sahiptir. Bu da uygulamanın yayılmasına büyük rol oynayacaktır.

Beş kişinin kaydolmasını sağlayabiliyorsanız eğer uygulamadaki büyük sembol 110 dolar vaat ediyor. Şuradan kimsenin görüp okuyamayacağı hızda bir alt yazı geçelim lütfen… Parayı, yalnızca başvuruda bulunduğunuz kişinin uygulamayı düzenli olarak kullanmaya devam etmesi durumunda kazanacaksınız. 

Hizmet ayrıca uygulamalarla dolu olarak geldi, çünkü uygulama Kuaishou’dan içerik çekebiliyor. The Information, Zynn’in videolarının şu anda ”çoğunlukla” Kuaishou’dan olduğunu bildiriyor.

TikTok gibi, uygulamayı da ilk kez açtığınızda bir videoyu izlemeye başlıyorsunuz. Yine de ödül kazanmak istiyorsanız, kayıt olmalısınız. Kaydolmak için bazı kişisel bilgilerinizi Zynn’e vermelisiniz. Doğrudan Zynn ile bir hesap oluşturma seçeneği yok. Başka bir hizmete bağlı olması gerekiyor; Google, Facebook, Twitter veya telefon numaranız gibi. Google hesabınız ile bağlandığınızda uygulama sizden iletişim bilgilerinizi paylaşmanızı isteyecektir, eğer paylaşmazsanız ilerlemenize izin vermeyecektir. Telefon numaranız ile giriş yaptığınızda ise kişilerinize erişmek için izin isteyecektir.(zaten numaranızı girdiğiniz anda sistemlerinde kayıt altına alınmış olacaktır). Uygulama ayrıca kayıt işlemi sırasında konum erişimi için izin isteyecektir. Ancak reddederseniz devam etmenizde bir sorun yaratmıyor. Ödüllerinizi paraya çevirmek için bir PayPal hesabı da bağlamanız gerekir.(Maalesef PayPal ülkemizde kullanılmıyor.)


Bunu da okuyabilirsiniz: Ryzen 4000G APU İşlemciler 3DMark’ta Ortaya Çıktı!


 

Kaynak: https://www.theverge.com/2020/5/29/21274994/zynn-tiktok-clone-pay-watch-videos-kuaishou-bytedance-rival

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin