Yurt Dışı Alışverişlerine Adet Sınırlaması Geliyor!

Yurt Dışı Alışverişlerine Adet Sınırlaması Geliyor!

Yurt dışından yapılan alışverişler için yapılan gümrük muafiyeti geçtiğimiz ay kaldırılmış ve fiyatı fark etmeksizin tüm ürünlere vergi uygulanmaya başlanmıştı. Yeni uygulamanın yankıları sürerken, şimdi de bu alışverişlere adet kısıtlaması uygulanacağı açıklandı.

Yurt Dışı Siparişlerine Aylık Sınırlama Şoku!

Bloomberg HT’nin haberine göre, geçtiğimiz günlerde Gümrük Genel Tebliği’nde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de de yayınlanan yeni tebliğ, yurt dışından yapılan alışverişleri kişi başına aylık 5 paket ile sınırlandıracak. Bu paketlerden gümrük vergisi alınmaya devam edilecekken, 150 Euro altı basılı yayın ve akademik kitaplar için uygulanan gümrük muafiyeti ise devam edecek.

Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği Başkanı Aslan Kut, söz konusu sınırlamanın ticari akışı olumsuz etkileyeceğini kaydederek herhangi bir sınırlama olmaması gerektiğini söyledi. Kut, bu konuyla ilgili taleplerini yetkililere ileteceklerini belirtti.

Hatırlanacağı üzere 2010 yılına kadar 150 Euro olarak uygulanan gümrük muafiyeti, bu tarihten sonra 75 Euro’ya indirilmişti. 2017 yılında 30 Euro’ya indirilen muafiyet, geçtiğimiz yıl 22 Euro olmuştu. Son olarak Haziran ayından itibaren ise muafiyet tamamen kaldırılarak yurt dışından alınan her ürün vergilendirmeye tabi tutulmaya başlanmıştı. Son olarak yeni tebliğin 14 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe gireceğini belirtelim.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.